Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով հոգևորականների քննադատությանը, որը հաջորդել է կառավարության նիստում եկեղեցիները «չուլանի» նմանեցնելու նրա արտահայտությանը, վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տվել եկեղեցականների հասցեին։ Նա այդպիսի բովանդակությամբ ֆեյսբուքյան մի քանի գրառում է արել իր էջում։
«Սրբազան, գնա շարունակիր քեռուդ կնգան դոմփել, ինձ հետ ի՞նչ գործ ունես»,–գրել է վարչապետը։
Մեկ այլ գրառման մեջ ասվում է․ «Իսկ անհրաժե՞շտ է առերեսվել հարցին, թե մեր եպիսկոպոսաց դասից քանի՞ հոգի է հավատարիմ կուսակրոնության ուխտին»։
«Ոմանց հուզել է, որ ես պաշտոնապես ամուսնացած չեմ։
Մեր հոգևոր վերնախավի կեսը նույն վիճակում է, ու դա ոմանց չի հուզում»,–գրել է նա մեկ այլ գրառման մեջ։
Վարչապետի մեկ այլ գրառման մեջ ասվում է․ «Իսկ ի՞նչ է լինում, երբ պարզվում է, որ կուսակրոն հոգևորականը խախտել է կուսակրոնության ուխտը։ Նա զրկվում է պաշտոնից, աստիճանից և փիլոնից։
Հիմա ո՞րն է բարոյապես ավելի ազնիվ. կամավոր հրաժարակա՞ն տալ, թե ընկնել մտատանջությունների գիրկը. տեսնես կլինի՞ քննություն, տեսնես կբացահայտվի՞ իրականությունը»։
Փաշինյանի վիրավորական արտահայտություններին հոգևորականների հասցեին միացել է նրա կինը՝ Աննա Հակոբյանը։
«Երկրի գլխավոր մանկապիղծները չուլան բառից դիվահարվել են։ Դե իհարկե, այդպես էլ պետք է լիներ. չէ՞ որ չուլանները սև սքեմ հագնող մոլագարների կյանքի մութ անկյուններն են: Հենց չուլաններում են տեղի ունենում այլասերվածություններ, որոնք արդեն հավատավոր ժողովրդի ցասմանն անգամ չեն արժանանում։ Հավատավոր ժողովուրդը, վաղուց արդեն համակերպված, իր ուսերի վրա քարշ է տալիս երկրի գլխավոր մոլագար այլասերվածներին։
Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն։
Երկրի գլխավոր հոգևոր մաֆիոզն ակնհայտորեն վրդովմունքի մեջ է ընկել, որ չուլաններից խոսակցություն է բացվել. թե չէ՝ ինչո՞ւ պետք է հարձակվեին պետության՝ ընտրված ղեկավարի վրա»,–գրել է Աննա Հակոբյանը։
Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ մի շարք եկեղեցիներ, որոնք ինքը ԿԳՄՍ նախարարի ուղեկցությամբ այցելել է, գտնվել են անմխիթար վիճակում։ «Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ մեր եկեղեցիները չուլանացված են, չու-լա-նաց-ված։ Ով որտեղ ինչ-որ ոչ պետկական ապրանք ունի, գնում ես, տեսնում ես՝ ինչ-որ ավելացված մետլախ, պարկով ցեմենտ, աբալովկի հին կտորներ, արմատուրայի հին, ժանգոտ կտորներ»,-հայտարարել է Փաշինյանը։
ՀԱԵ Գուգարաց թեմի առաջնորդ տեր Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանն արձագանքել է հայտարարությանը՝ նշելով, որ այն «առաջացրել է հավատավոր ժողովրդի ցասումը»։ Նա նշել է, որ հենց այս օրերին Շվեյցարիայում տեղի է ունենում Արցախի հայկական հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանությանը նվիրված միջազգային համաժողով՝ կաթողիկոսի գլխավորությամբ:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has responded to criticism from clergy members regarding his comparison of churches to storage rooms during a cabinet meeting by making several offensive statements on his Facebook page.
In one post, Pashinyan wrote: “Bishop, go back to banging your uncle’s wife, what do you want from me?”
In another post, he questioned the celibacy of bishops: “Is it necessary to confront the question of how many of our bishops are faithful to their vow of celibacy?”
He also addressed concerns about his marital status: “Some are upset that I’m not officially married. Half of our spiritual elite is in the same situation, and that doesn’t bother anyone.”
In a separate post, Pashinyan wrote: “What happens when it turns out that a celibate clergyman has broken his vow? He is deprived of his position, rank, and robe. Now, which is morally more honest: to resign voluntarily or to fall into the abyss of introspection, wondering whether there will be an investigation, whether the truth will be revealed?”
Anna Hakobyan, Pashinyan’s wife, joined in the criticism of the clergy. She wrote: “The country’s chief pedophiles have gone mad over the word ‘storeroom.’ Of course, that’s how it should be. After all, storerooms are the dark corners of the lives of black-robed maniacs. It’s in the storerooms that perversions occur, which no longer even provoke the wrath of the faithful. The faithful people, long resigned, carry the country’s chief perverted maniacs on their shoulders.”
She continued: “What are you doing in Switzerland? Who are you sending safely to their native land? Who are you immediately freeing from captivity? Do you know what spirituality is? What a surprise.”
Hakobyan concluded: “The country’s chief spiritual mafioso is clearly outraged that there’s talk about storerooms. Otherwise, why would they attack the elected leader of the state?”
During the cabinet meeting, Pashinyan stated that several churches he visited with the Minister of Education, Science, Culture, and Sports were in a deplorable state. “I officially tell you that our churches have been turned into storerooms. S-t-o-r-e-r-o-o-m-s. Wherever there’s non-state property, you go and see some added tiles, a bag of cement, old pieces of plaster, rusty pieces of rebar,” he said.
Bishop Hovnan Hakobyan, head of the Diocese of Gougark of the Armenian Apostolic Church, responded to the statement, noting that it “has caused the indignation of the faithful people.” He mentioned that an international conference dedicated to the preservation of the Armenian spiritual and cultural heritage of Artsakh is currently taking place in Switzerland under the leadership of the Catholicos.