ՊԵԿ նախկին ղեկավար և Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները ստացվել են:
Մայիսի 30–ի դատական նիստում դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանն ընթերցել է եզրակացությունը, որից պարզ է դարձել, որ Խաչատրյանը սեղմ ժամկետում Գերմանիայում վիրահատության կարիք ունի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Դատարանը դեռևս ապրիլի 4-ին թույլատրել էր Խաչատրյանին վիրահատության նպատակով մեկնել Գերմանիա, բայց դատարանի որոշումից անմիջապես հետո, մեկ այլ քրեական վարույթով Խաչատրյանը մեղադրյալ էր ներգրավվել և նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել բացակայելու արգելքը, ուստի չի մեկնել վիրահատության։
Խաչատրյանին մեղադրանք է առաջադրված միլիոնավոր դոլարների չարաշահման, կաշառք վերցնելու և փողերի լվացման համար։ Խոսքը 41 միլիոն դոլարի մասին է։ Ըստ դատախազության՝ ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանից և նրա հետ փոխկապակցված 25 անձանցից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում բռնագանձման ենթակա է 210 միավոր անշարժ գույք, որից 60-ը՝ Երևան քաղաքում։ Դատախազությունը պահանջում է նաև բռնագանձել 14 տրանսպորտային միջոց, 33 կազմակերպություններում ունեցած մասնաբաժիններ և ավելի քան 40 միլիարդ դրամ գումար:
Բռնագանձման ենթակա գույքի ցանկում է նաև նախկին պաշտոնյային պատկանող շքեղ առանձնատունը, որը գտնվում է Լոս Անջելեսում։

Gagik Khachatryan, former head of the State Revenue Committee and ex-Minister of Finance of Armenia, has been confirmed to require urgent surgery in Germany, based on forensic medical findings.
During the May 30 court session, Judge Givi Hovhannisyan read out the expert conclusion confirming the necessity of prompt surgical intervention abroad, according to Pastinfo.
Though the court had approved Khachatryan’s travel for surgery back on April 4, he was implicated in a separate criminal case shortly afterward. As a result, a travel ban was imposed, preventing him from leaving the country for the procedure.
Khachatryan stands accused of embezzlement, bribery, and money laundering involving $41 million. The prosecution has demanded the confiscation of property from Khachatryan and 25 affiliated individuals, including 210 real estate units—60 of which are located in Yerevan—along with 14 vehicles, shares in 33 companies, and over 40 billion drams.
Among the properties listed for seizure is a luxury mansion in Los Angeles owned by the former official.