Բերքլիի համալսարանում հայ ուսանողների կողմից կազմակերպված «Տունս քաղցրա»վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունը վերջին րոպեին չեղարկվել է։
Համալսարանը չեղարկել է միջոցառումը «Ադրբեջանի կառավարության ճնշման հետևանքով»՝ որոշումը որակելով որպես հայերին լռեցնելու փորձ, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Բերքլիի համալսարանն էլ պարզաբանել է, որ ֆիլմի ցուցադրության չեղարկումը պայմանավորված է ոչ թե քաղաքական ճնշումներով, այլ լոգիստիկ և անձնակազմի պակասով։
Фիլմի ռեժիսորը Սարին Հայրապետյանն է և ֆիլմը պատմում է 11 տարեկան տղայի մասին, ով տեղահանվել էր Արցախից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։
Ապրիլի 24-ին Բերքլիի համալսարանում Armenian Studies-ի նախաձեռնությամբ պետք է կայանար համանուն ֆիլմի ցուցադրությունը, բայց այն ևս չեղարկվել էր։

31 Май 2025 - 08:28 AMT
Показ документального фильма «Милый дом», организованный армянскими студентами в Калифорнийском университете в Беркли, был отменён в последнюю минуту. По утверждению студентов, это произошло под давлением правительства Азербайджана, сообщает «Эрмениабер».
Организаторы расценили решение как политически мотивированное и направленное на подавление армянских голосов на кампусе.
В то же время администрация университета заявила, что отмена показа была связана не с политикой, а с логистическими причинами и нехваткой персонала.
Режиссёром фильма выступила Сарин Айрапетян. Картина рассказывает об 11-летнем мальчике, вынужденном покинуть Арцах во время 44-дневной войны между Арменией и Азербайджаном.
Аналогичный показ, запланированный 24 апреля по инициативе программы «Армяноведение» Беркли, также был отменён.