«Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը» հրապարակել է հայտարարություն՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին գրառմանը, ըստ որի ՀՀ–ն պետք է վճռորոշ ձայն ունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության հարցում։
Հայտարարութփյան մեջ ասվում է, որ այդ գրառումն ինքնին սահմանադրական կարգի տապալման նախապատրաստություն է, քանի որ պետությունից Եկեղեցու անջատ կարգավիճակը ՀՀ Սահմանադրական կարգի հիմունքներից մեկն է։
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու և Եկեղեցու նվիրապետների նկատմամբ բացառիկ ցինիզմով համեմված երկօրյա հարձակման գագաթնակետը եղավ Եկեղեցին փաստացի բռնազավթելու մտադրության մասին Ն.Փ.-ի գրառումը։
Հայտարարում ենք, որ այդ գրառումն ինքնին հանդիսանում է Սահմանադրական կարգի տապալման նախապատրաստություն, քանի որ պետությունից Եկեղեցու անջատ կարգավիճակը ՀՀ Սահմանադրական կարգի հիմունքներից մեկն է։ Այսպիսով, նշված անձը թույլ է տվել քրեորեն հետապնելի ծանրագույն հանցանք։
Այնուհանդերձ, անիմաստ ենք համարում այդ հարցով հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելը, քանի որ բազմիցս համոզվել ենք իրավասու կառույցների քաղաքական սպասավորության մեջ։
Միաժամանակ, կոչ ենք անում ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, հատկապես՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու զավակներին, բոլոր միջոցներով հանդես գալ ՀՀ Սահմանադրական կարգի և Ազգային Եկեղեցու պաշտպանությամբ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Վարչապետը գրել է․ «Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վճռորոշ ձայն ունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության հարցում։ Կաթողիկոսի թեկնածուները պետք է անցնեն բարեվարքության ստուգում։ Այս հարցը մեկընդմիշտ պետք է լուծել»։

Инициатива «Пять правозащитников» опубликовала заявление в ответ на недавнее высказывание премьер-министра Никола Пашиняна, согласно которому Республика Армения должна иметь решающее слово в выборе Католикоса всех армян.
В заявлении говорится, что подобные высказывания представляют собой подготовку к подрыву конституционного строя, поскольку отделение Церкви от государства является одним из основополагающих принципов Конституции Армении.
По мнению авторов, двухдневная атака с «особым цинизмом» на Армянскую Апостольскую Церковь и её духовных лидеров достигла апогея в публикации, выражающей намерение фактически захватить Церковь.
«Мы заявляем, что данное высказывание представляет собой подготовку к свержению конституционного строя, поскольку отделение Церкви от государства закреплено в Основном законе. Следовательно, это тяжкое преступление, подлежащее уголовному преследованию».
Тем не менее, инициаторы сочли бессмысленным подавать заявление о преступлении, поскольку считают, что компетентные органы находятся на службе у властей.
Они призвали всех граждан Армении, особенно верующих Армянской Апостольской Церкви, всеми доступными средствами выступить в защиту конституционного строя и Национальной Церкви.
Пашинян ранее написал: «Республика Армения должна иметь решающее слово в выборе Католикоса всех армян. Кандидаты на пост Католикоса должны проходить проверку на добропорядочность. Этот вопрос должен быть решён раз и навсегда».