Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունն առաջարկել է դրամական միանվագ աջակցություն հատկացնել այն քաղաքացիներին, ովքեր արդեն դարձել են 100 տարեկան։ Նախագիծը հանրային քննարկման է ներկայացվել մայիսի 30-ին։
Այսպիսով, առաջարկվում է՝ 100 տարին լրացած, կենսաթոշակ կամ նպաստ ստանալու իրավունք ունեցող և այն անկանխիկ եղանակով ստացող անձին վճարել 1 միլիոն դրամի չափով միանվագ հավելում, հայտնում է Factor.am-ը։
«․․․Որոշումն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ արդեն 100 տարին լրացած, կենսաթոշակ կամ նպաստ ստանալու իրավունք ունեցող և այն անկանխիկ եղանակով ստացող անձին 1,000,000 դրամի չափով միանվագ հավելումը վճարվելու է կենսաթոշակի և նպաստի՝ 2025 թվականի առաջիկա ամսվա վճարման ցուցակներով։
Իսկ եթե 100 տարին լրացած անձը կենսաթոշակը (նպաստը) ստանում է կանխիկ եղանակով, ապա հավելումը կվճարվի վճարման եղանակը փոխելուց հետո։
Միանվագ հավելում չի տրվելու այն անձանց, ովքեր Երևանի ավագանու որոշմամբ արդեն իսկ ստացել են 1,000,000 դրամ աջակցություն (այդ անձանց տվյալները տրամադրվելու են Երևանի քաղաքապետարանի կողմից)»,-նշվում է նախագծում։

Министерство труда и социальных вопросов Армении предложило единовременную денежную помощь гражданам, достигшим 100-летнего возраста. Проект был представлен для общественного обсуждения 30 мая.
Согласно документу, гражданам, которым исполнилось 100 лет, которые имеют право на получение пенсии или пособия и получают их безналичным способом, будет выплачено 1 000 000 армянских драмов (примерно $2 500). Выплата будет произведена вместе с ближайшими ежемесячными начислениями за 2025 год.
Если 100-летний гражданин получает пенсию (пособие) наличными, выплата будет осуществлена только после перехода на безналичную форму.
Единовременная выплата не предусмотрена для тех, кто уже получил 1 000 000 драмов по решению Совета старейшин Еревана. Список таких граждан предоставит мэрия.