Մի խումբ քաղաքացիներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց՝ ի պաշտպանություն Հայ առաքելական եկեղեցու ու ազգային-հոգևոր արժեքների։
Ակցիայի մասնակիցները նախ կառավարության շենքի դիմաց ֆլեշմոբ են իրականացրել։ Իրենց հետ բերված սպիտակ պարանի վրա լվացքի ամրակներով կախել են պաստառներ հետևյալ գրառումներով. «Մեր արհավիրքի պատճառը սատանայապաշտ իշխանություններն են», «Նզո՛վք դավաճաններին, ամո՛թ լռողներին», «Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին հայ ազգի հիմնասյունն է» և այլն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ակցիայի մասնակիցներից Էլյանորա Մանանդյանն ասել է. «Ես ոչ մի կազմակերպության անդամ չեմ, ուղղակի մտահոգ քաղաքացի եմ։ Բորորն էլ հիմա դժգոհ են, հասունանում է պայքարը, բայց չգիտես ինչու ոչ մեկ չի համարձակվում դուրս գալ փողոց։ Այսօր մեր խիղճը չի թողնում, որ մենք նստենք տանը։ 5 տարի շարունակ Նիկոլը դավաճանում է Հայաստանը, ոտնահարում ազգային բոլոր արժեքները, տապալում է ամբողջ պետական համակարգը , կազմաքանդում բոլոր օղակները, պետությունն ուղղակի չի աշխատում։ Այսքանից հետո Նիկոլը հանդես է գալիս ամենածանր նախաձեռնությամբ ջարդելու մեր հիմնասյունը Հայ առաքելական եկեղեցին»։
Նա դիմել է հայ ժողովրդին` հարց ուղղելով, թե ուր են նրանք, երբ Նիկոլ Փաշինյանը պղծում է հայ եկեղեցին։ Ակցիայի մասնակիցները ոչ թե պահանջում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, այլ պահանջում են դատել նրա։
«Ես պահանջում եմ դատել ոչ միայն Նիկոլին, այլ նաև իր կենակցին բոլոր բարոյական օրենքները խախտելու համար։ Ես հասկանում եմ, որ իրենք կրթություն չունեն և այդ խորդանոցներում իրենք են մեծացել, և «Կրթությունը նորաձև է» ակցիաներով ուզում են իրենց ներշնչել, թե ուզում են կրթություն ստանալ»,–ասել է Մանանդյանը։
Նրանք կոչ են արել մարդկանց փողոց դուրս գալ և էական չէ, կմիանան իրենց, թե ոչ, կարևորը մարդիկ իշխանություններին ցույց տան, որ արգելում են պղծել եկեղեցին։

Группа граждан провела акцию протеста перед зданием правительства Армении в поддержку Армянской Апостольской Церкви и национально-духовных ценностей.
Акция началась с флешмоба: участники повесили на белую веревку с помощью прищепок плакаты с надписями «Наше бедствие вызвано сатанинской властью», «Проклятие предателям, позор молчащим», «Армянская Апостольская Святая Церковь — опора армянского народа» и другие, сообщает «Спутник Армения».
Одна из участников, Элеонора Манандян, заявила: «Я не состою ни в одной организации, просто обеспокоенный гражданин. Все сейчас недовольны, борьба назревает, но по какой-то причине никто не осмеливается выйти на улицу. Сегодня наша совесть не позволяет нам сидеть дома. На протяжении пяти лет Никол предает Армению, попирает все национальные ценности, разрушает всю государственную систему, дезинтегрирует все ее звенья, государство просто не функционирует. После всего этого Никол предпринимает самую тяжелую инициативу — разрушить нашу опору, Армянскую Апостольскую Церковь».
Манандян обратилась к армянскому народу с вопросом, где они находятся, когда премьер-министр Никол Пашинян оскверняет армянскую церковь. Участники акции требуют не отставки Пашиняна, а его суда.
«Я требую суда не только над Николом, но и над его сожительницей за нарушение всех моральных законов. Я понимаю, что у них нет образования, они выросли в этих подвалах, и с помощью акций "Образование — это модно" пытаются внушить себе, что хотят получить образование», — добавила Манандян.
Протестующие призвали людей выйти на улицы, подчеркнув, что неважно, присоединятся ли другие к ним; важно показать властям, что осквернение церкви недопустимо.
Премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на критику со стороны духовенства после того, как на заседании правительства сравнил церкви с чуланами, допустил оскорбительные высказывания в адрес церковных деятелей. Он опубликовал несколько сообщений на своей странице в Facebook с подобным содержанием, к которым присоединилась его жена Анна Акопян, назвав духовенство «главными педофилами страны».
Пашинян заявил, что государство должно играть ключевую роль в процессе избрания Католикоса всех армян.