Երևանում տրանսպորտի ուղեվարձի դեմ ակցիաների արդյունքում թերհավաքագրումներ են եղել, ինչի հետևանքով հնարավոր չէ գնել նախատեսված շարժակազմի մեծ մասը։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Երևանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հայկ Կոստանյանը։
«Այս տարի քաղաքապետարանը նախատեսել և հայտարարել էր, որ ձեռք է բերելու 45 տրոլեյբուս, պարզվում է՝ դրանցից 30-ը հնարավոր չի լինի գնել, քանի որ թերհավաքագրումների պատճառով գումար չկա։ Եթե նման տեմպերով շարունակվեն հավաքագրումները, չի բացառվում, որ 15 տրոլեյբուս էլ Երևանի քաղաքապետարանը չի կարող ձեռք բերի»,-ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ տրանսպորտի ուղեվարձի դեմ ակցիաների արդյունքում թերհավաքագրումներ են եղել և 5 ամիսների ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի կողմից ընդհանուր հաշվով՝ հավաքագրվել է 6 մլրդ 30 մլն դրամ։
Ըստ նրա, անգամ այն մարդիկ, որոնք պարտաճանաչ վճարում էին, տեսնելով, որ չկա հսկողություն, մնացած չվճարողների նման իրավիճակից օգտվում են ու չեն վճարում։
«Չվճարումները բերել են բյուջեի որոշակի խնդիրների, և քաղաքապետարանը չի պատրաստվում այլ ոլորտից, պայմանական՝ հանրակրթությունից, գումար կտրել ու ներդնել հասարակական տրանսպորտի ոլորտում»,- ասել է նա։
Ըստ Կոստանյանի, ուղեվարձի չվճարման համար նախատեսված վարչական պատասխանատվության վերաբերյալ օրինագիծը ներկայում գտնվում է Ազգային ժողովում, և տուգանքների սահմանման հարցն այժմ գտնվում է օրենսդիրների քննարկման տիրույթում։
Հունվարի 1-ից ւժի մեջ է մտել միասնական տոմսային համակարգը, իսկ փետրվարի 1-ից նոր սակագներ են գործում՝150 դրամ, որը կգործի մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը։

3 Июнь 2025 - 14:12 AMT
В Ереване в результате протестных акций против тарифа на проезд произошёл серьёзный недобор средств, что делает невозможной покупку большей части нового подвижного состава. Об этом на пресс-конференции заявил пресс-секретарь мэра Еревана Айк Костанян, сообщает Aysor.am .
«На этот год мэрия планировала закупить 45 троллейбусов. Теперь ясно, что 30 из них приобрести не удастся из-за недофинансирования. Если сборы продолжат снижаться такими темпами, не исключено, что город не сможет приобрести и оставшиеся 15 троллейбусов», — отметил он.
По его словам, за пять месяцев город собрал всего 6 миллиардов 30 миллионов драмов, что значительно меньше запланированного.
«Даже те, кто ранее добросовестно оплачивал проезд, теперь, видя отсутствие контроля, также перестают платить, как и остальные», — добавил он.
Костанян подчеркнул, что проблемы с бюджетом уже нарушили транспортные планы мэрии, и город не собирается сокращать финансирование других сфер, например, системы общего образования, ради покрытия транспортных расходов.
Он также сообщил, что законопроект о введении административной ответственности за неуплату проезда находится на рассмотрении в Национальном собрании.
Примечание редакции: С 1 января действует единая билетная система, а с 1 февраля установлен новый тариф — 150 драмов, который будет действовать до 1 января 2026 года.