Հասարակական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը քննադատությամբ է հանդես եկել Երևանի քաղաքապետարանի իրականացրած բարեկարգման ծրագրի շրջանակում վերանորոգված այգու վիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն ընդունվել է կիսաքանդ տեսքով։ Խոսքը Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն հարակից պուրակի մասին է։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Ըստ նրա մսխվել է 900,000 դոլար։
«Հիմա էլ հո չեք ասելու, որ աշխատանքները ընդունված չեն, ավարտական ակտ տրված չէ։ Ավինյանին փետրվար ամսին էին զեկուցել, որ թքած կպցրած 900 հազար դոլարանոց այգու աշխատանքները ընդունված են։ Բայց նենց չի, որ զեկուցելուց հետո է այգին քանդվել։ Այ էդպես՝ քանդված վիճակում են այգին ընդունել, ու հետո ասում են, թե բա Երևանի քաղաքապետարանը անորակ աշխատանքներ չի ընդունում։
Իրականում թերությունները էլ ավելի շատ են, քան ես դրանք ներկայացրել եմ։ Լուսավորությունը նորմալ չի աշխատում ու արդեն իրարից պոկվում է։ Նստարանների փայտերը պոկվել են, պլաստմասե հատակի շատրվանները ամեն անգամ ջարդվում են։ Ծառերի և փշրվող քարերի մասին արդեն նշել եմ։ Այսինքն՝ այգում ինչ կա՝ ամեն ինչ անորակ է ու շարքից դուրս է եկել։
Լավ, բետոնե տոմետներին անուն դրեցին, թե բա՝ աղից են փշրվում։ Դրանով պայմանավորված որոշեցին, որ բնական քար տեղադրեն, որ նման պատմություններից խուսափեն։ Էն էլ Ավինյանի տեղադրած քարերն էլ են փշրվում։ Հիմա 900 հազար դոլարի մսխման համար պատասխանը ո՞վ ա տալու։
Երկիրը կառուցելու փոխարեն երկիրը քանդում են, ու սենց՝ թքած կպցրած անորակ աշխատանքների վրա միլիոնավոր դոլարներ են դուրս գրում, ու ժողովրդին քանդվող «բարեկարգումներ» են հրամցնում։ Ու ժողովուրդն էլ հպարտանում ա, ուրախ-ուրախ, չհասկանալով, որ իր մեշկին աճող արտաքին պարտքը ինքն ա վճարելու»,–ասվում է գրառման մեջ։

3 Июнь 2025 - 16:09 AMT
Общественный активист Артур Чахоян выступил с резкой критикой в адрес ереванской мэрии за приёмку проекта благоустройства парка возле собора Святого Григория Просветителя, который, по его словам, был сдан в полуразрушенном состоянии. Он отметил это в видеообращении на своей странице в Facebook.
По словам Чахояна, было растрачено 900 тысяч долларов, несмотря на очевидные недостатки: «Не говорите теперь, что проект не был сдан. Авиняну ещё в феврале доложили, что парк за $900 000 принят. Причём принят в разрушенном состоянии, а не после приёмки он развалился».
Он подчеркнул, что дефектов ещё больше, чем он изначально показал: «Освещение работает плохо, элементы уже отпадают. Деревянные скамейки разваливаются, пластиковые элементы у фонтанов постоянно ломаются. Деревья и рассыпающиеся камни я уже упоминал. Всё в парке — некачественное и не подлежит эксплуатации».
Чахоян высмеял попытки оправдать разрушение бетонных элементов воздействием соли и напомнил, что вместо этого были установлены натуральные камни, которые также уже крошатся. «Так кто ответит за растраченные 900 тысяч долларов?» — задал он вопрос.
«Вместо того чтобы строить страну — её разрушают. На фоне этого миллионы списываются на проекты, в которых всё рушится, а людям преподносят это как благоустройство. Народ радуется, не осознавая, что сам будет оплачивать растущий внешний долг», — заключил Чахоян.