Հասարակական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը քննադատությամբ է հանդես եկել Երևանի քաղաքապետարանի իրականացրած բարեկարգման ծրագրի շրջանակում վերանորոգված այգու վիճակի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն ընդունվել է կիսաքանդ տեսքով։ Խոսքը Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն հարակից պուրակի մասին է։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Ըստ նրա մսխվել է 900,000 դոլար։
«Հիմա էլ հո չեք ասելու, որ աշխատանքները ընդունված չեն, ավարտական ակտ տրված չէ։ Ավինյանին փետրվար ամսին էին զեկուցել, որ թքած կպցրած 900 հազար դոլարանոց այգու աշխատանքները ընդունված են։ Բայց նենց չի, որ զեկուցելուց հետո է այգին քանդվել։ Այ էդպես՝ քանդված վիճակում են այգին ընդունել, ու հետո ասում են, թե բա Երևանի քաղաքապետարանը անորակ աշխատանքներ չի ընդունում։
Իրականում թերությունները էլ ավելի շատ են, քան ես դրանք ներկայացրել եմ։ Լուսավորությունը նորմալ չի աշխատում ու արդեն իրարից պոկվում է։ Նստարանների փայտերը պոկվել են, պլաստմասե հատակի շատրվանները ամեն անգամ ջարդվում են։ Ծառերի և փշրվող քարերի մասին արդեն նշել եմ։ Այսինքն՝ այգում ինչ կա՝ ամեն ինչ անորակ է ու շարքից դուրս է եկել։
Լավ, բետոնե տոմետներին անուն դրեցին, թե բա՝ աղից են փշրվում։ Դրանով պայմանավորված որոշեցին, որ բնական քար տեղադրեն, որ նման պատմություններից խուսափեն։ Էն էլ Ավինյանի տեղադրած քարերն էլ են փշրվում։ Հիմա 900 հազար դոլարի մսխման համար պատասխանը ո՞վ ա տալու։
Երկիրը կառուցելու փոխարեն երկիրը քանդում են, ու սենց՝ թքած կպցրած անորակ աշխատանքների վրա միլիոնավոր դոլարներ են դուրս գրում, ու ժողովրդին քանդվող «բարեկարգումներ» են հրամցնում։ Ու ժողովուրդն էլ հպարտանում ա, ուրախ-ուրախ, չհասկանալով, որ իր մեշկին աճող արտաքին պարտքը ինքն ա վճարելու»,–ասվում է գրառման մեջ։

Civil activist Artur Chakhoyan has harshly criticized the Yerevan Municipality for accepting a renovation project he describes as poorly executed and incomplete. The subject is the park adjacent to the Saint Gregory the Illuminator Cathedral, for which nearly $900,000 was spent. He shared his concerns via Facebook.
Chakhoyan claims the park was officially accepted while in a damaged state: “Don’t try to say the works weren’t accepted—Avinyan was told in February that the $900,000 park project had been approved, despite the dilapidated condition. It didn’t fall apart afterward—it was already broken when accepted.”
He noted the flaws extend beyond what he previously reported: “The lighting system barely works and is already falling apart. Wooden benches are coming loose, plastic flooring near fountains breaks every time. Trees and crumbling stones are another issue. In short, everything in the park is poor quality and unusable.”
Chakhoyan ridiculed earlier excuses that previous cement structures deteriorated due to salt, which supposedly justified using natural stone instead. “But even the new stones installed under Avinyan’s oversight are falling apart.”
He concluded: “Instead of building the country, they’re destroying it—spending millions on shoddy work while the people are served crumbling ‘renovations.’ And people still cheer, not realizing they’ll be the ones repaying the growing national debt.”