Իսպանիայի մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է Մադրիդի ինքնավար համայնքի նախագահ Իսաբել Դիաս Այուսոյի հետ: Հատկապես կարևորվել է Մադրիդի հաջող փորձը օդի որակի բարելավման ոլորտում, և ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ Երևանի համար նույնպես ուսումնասիրել և կիրառել այդ արդյունավետ լուծումները, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Կողմերը քննարկել են Մադրիդի ինքնավար համայնքի հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունները՝ նախանշելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները։
Երևանի շինհրապարակներում տեղադրված օդի դիտարկման 173 կայանից 2025թ. մարտ ամսին ստացված տվյալներով օդի որակի (AQI) դասիչի միջինացված արժեքը PM2.5-ի համար կազմել է 91, իսկ PM10-ի համար՝ 37։ Այդ արժեքները գտնվում են «լավ» կամ «չափավոր» աղտոտվածության միջակայքերում:

Yerevan Mayor Tigran Avinyan, currently in the Spanish capital, has met with Isabel Díaz Ayuso, President of the Community of Madrid. A key focus of their discussion was Madrid’s successful experience in improving air quality. According to the Yerevan Municipality, both sides agreed to explore and implement these effective solutions in the Armenian capital.
They also reviewed possible areas of collaboration between Yerevan and the Community of Madrid, outlining sectors of mutual interest.
According to data from March 2025 gathered by 173 air monitoring stations at construction sites in Yerevan, the average Air Quality Index (AQI) values were 91 for PM2.5 and 37 for PM10. These figures fall within the "good" to "moderate" pollution range.