Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը մերժել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի ներկայացրած միջնորդությունը՝ հետաքննող լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
«Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից ներկայացված հետաքննող լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։
Դատարանի որոշմամբ՝ Լիլիթ Աղեկյանի նկատմամբ կալանքի ժամկետի երկարաձգումը անհիմն է և հակասում է օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն միջամտության սկզբունքին։
Ուրախ եմ, որ դատարանն ըստ էության հարգեց իմ և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ՝ Աննա Գրիգորյանի, Էլինար Վարդանյանի, Արեգնազ Մանուկյնաի, Արմինե Խերանյանի և Ագնեսա Խամոյանի միջնորդությունը։

The Shirak First Instance Court of General Jurisdiction has rejected the motion submitted by the head of the Investigative Committee of Armenia to extend the detention of investigative journalist Lilit Aghekyan. The news was announced on Facebook by MP Lilit Galstyan of the Armenia parliamentary faction.
“The Shirak First Instance Court of General Jurisdiction rejected the motion submitted by the head of the Investigative Committee of Armenia to prolong the detention of investigative journalist Lilit Aghekyan.
According to the court's decision, extending Lilit Aghekyan's detention was unfounded and contradicted the principle of minimal intervention as established by law.
I am pleased that the court essentially respected the motion filed by me and the 'Hayastan' faction MPs Anna Grigoryan, Elinar Vardanyan, Aregnaz Manukyan, Armine Kheranyan, and Agnesa Khamoyan.
And certainly, this was also thanks to the dedicated legal work of Zaruhy Postanjyan,” reads the post.