Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը մերժել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի ներկայացրած միջնորդությունը՝ հետաքննող լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
«Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի կողմից ներկայացված հետաքննող լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի կալանքի երկարաձգման միջնորդությունը։
Դատարանի որոշմամբ՝ Լիլիթ Աղեկյանի նկատմամբ կալանքի ժամկետի երկարաձգումը անհիմն է և հակասում է օրենսդրությամբ սահմանված նվազագույն միջամտության սկզբունքին։
Ուրախ եմ, որ դատարանն ըստ էության հարգեց իմ և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ՝ Աննա Գրիգորյանի, Էլինար Վարդանյանի, Արեգնազ Մանուկյնաի, Արմինե Խերանյանի և Ագնեսա Խամոյանի միջնորդությունը։

Суд первой инстанции общей юрисдикции Ширакской области отклонил ходатайство председателя Следственного комитета Армении о продлении срока ареста журналистки-расследователя Лилит Агекян. Об этом на своей странице в Facebook сообщила депутат фракции «Армения» Лилит Галстян.
«Суд первой инстанции общей юрисдикции Ширакской области отклонил ходатайство, поданное председателем Следственного комитета Армении, о продлении срока ареста журналистки-расследователя Лилит Агекян.
Согласно решению суда, продление срока ареста Лилит Агекян является необоснованным и противоречит закрепленному в законодательстве принципу минимального вмешательства.
Рада, что суд фактически удовлетворил ходатайство, поданное мной и депутатами фракции «Армения» Анной Григорян, Элинар Вардянян, Арегназ Манукян, Армине Херанян и Агнессой Хамоян.