ՀՀ կառավարությունը հաստատել է թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ազգային ռազմավարությունն ու 2025-2027 թվականների գործողությունների ծրագիրը։
Փաստաթուղթը ներառում է երեք ռազմավարական նպատակ՝ թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ոչ բժշկական նպատակներով գործածման կանխարգելում, թմրամիջոցների, հոգեմետ նյութերի, դրանց պրեկուրսորների, պատրաստուկների, համարժեք նյութերի (անալոգների) և ածանցյալների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքար, թմրամիջոցներ կամ հոգեմետ նյութեր գործածող անձանց ապացուցահեն, էթիկական, գենդերազգայուն բժշկական օգնության, սոցիալ-հոգեբանական աջակցության, վերականգնման և վերաինտեգրման, ինչպես նաև հանրային առողջության պահպանման ապահովում։
Ինչպես նիստի ժամանակ նշել է ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը, շարունակվելու է ավելի վաղ որդեգրված մոտեցումը՝ առաջնահերթ բացահայտել ոչ թե վաճառքը, այլ ներմուծումն ու արտադրությունը։ Նրա խոսքով, այս մոտեցման արդյունքում 2024 թվականին արձանագրվել է թմրանյութերի հետ կապված հանցագործությունների թվի նվազում։
«Եթե 2018 թվականին գրանցվել էր 877 դեպք, ապա 2023 թվականին՝ արդեն 5070 դեպք։ Բայց 2024 թվականին՝ ռազմավարության վերանայման և հատկապես ներմուծման ու արտադրության շղթաների թիրախավորման արդյունքում, դեպքերի թիվը նվազել է՝ կազմելով 3639»,- ասել է Սարգսյանը։
Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարում իրավապահ մարմինները կարողացել են ապօրինի շրջանառությունից դուրս բերել մոտ 426 կիլոգրամ թմրամիջոց, ինչը 2023 թվականի համեմատ մոտ 200 կիլոգրամով ավելի է։ 2025 թվականի առաջին ամիսներին արդեն դուրս է բերվել 173 կիլոգրամ թմրամիջոց։
Նա հավելել է, որ հանցավոր խմբավորումներից մեկը փորձել է իրացնել մոտ 35 կիլոգրամ թմրամիջոց Հայաստանի տարածքում, ինչի արդյունքում կալանավորումներ են իրականացվել։
Բացի այդ, նախատեսվում է ուժեղացնել վերահսկողությունը թմրամիջոցների շրջանառության նկատմամբ զինված ուժերում, ոստիկանությունում, ինչպես նաև հանրակրթական հաստատություններում։
Յուրաքանչյուր նպատակի շրջանակում նախատեսվել են տարաբնույթ միջոցառումներ՝ 13 ռազմավարական ուղղություններով։

5 Июнь 2025 - 13:18 AMT
Правительство Армении утвердило национальную стратегию по борьбе с незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ, а также план действий на 2025–2027 годы.
Документ включает три ключевые цели: предотвращение немедицинского потребления наркотиков и психотропных веществ; противодействие незаконному обороту наркотиков, психотропных веществ, их прекурсоров, препаратов, аналогов и производных; а также обеспечение доказательной, этичной, гендерно-чувствительной медицинской помощи, психосоциальной поддержки, реабилитации, реинтеграции и охраны общественного здоровья.
Как отметила на заседании министр внутренних дел Арпине Саргсян, приоритетом останется выявление не столько сбыта, сколько импорта и производства. По ее словам, благодаря этому подходу в 2024 году зафиксировано снижение числа преступлений, связанных с наркотиками.
«Если в 2018 году было зарегистрировано 877 случаев, то в 2023 году — уже 5070. Однако в 2024 году, после пересмотра стратегии и акцента на импорт и производство, число сократилось до 3639», — заявила Саргсян.
Министр также сообщила, что в текущем году из незаконного оборота изъято около 426 килограммов наркотиков — на 200 килограммов больше, чем в 2023 году. В первые месяцы 2025 года уже изъято 173 килограмма.
По ее словам, одна из преступных группировок пыталась реализовать около 35 килограммов наркотиков на территории Армении, в результате чего были произведены аресты.
Кроме того, планируется усилить контроль за оборотом наркотиков в вооруженных силах, полиции и общеобразовательных учреждениях.