Դատարանը կասեցրել է Երևանում կարմիր և կապույտ կետագծերում ավտոմեքենաների կայանման վճարների թանկացման որոշումը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Արմենակ Դանիելյանը։
« ՀՀ Վարչական Դատարանը, 5 դատավորների կոլեգիալ որոշմամբ, բավարարել է Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության դիմումը Երևանի ավագանու 24.12.2024թ. ֊ի 265֊Ն որոշման դեմ, որը սահմանում էր Երևան համայնքում տեղական վճարների 2025թ. ֊ի դրույքաչափերը։
Այլ կերպ ասած` Դատարանը կասեցրել է Երևանում Ա և Բ գոտիներում կամ Կենտրոն և Արաբկիր վարչական շրջաններում կարմիր և կապույտ կետագծերում ավտոմեքենաների կայանման վճարների թանկացման որոշումը», – գրել է ավագանու անդամը։
Նա նաև հստակեցրել է, թե ինչ քայլեր կարող են ձեռնարկել վարորդները։
«Քանի որ 2025 թ -ի համար ընդունված որոշումը դատարանի կողմից ճանաչվել է ոչ իրավաչափ և քանի դեռ Երևանի ավագանին չի ընդունել ավտոկայանատեղիներում կայանման համար սակագնի մասին նոր որոշում, դուք կարող եք կայանել ձեր մեքենան Ա և Բ գոտիներում անվճար և չգնել ոչ մի փաթեթ` ժամայինից մինչև տարեկան», –ասվում է գրառման մեջ։
Առաջին նման որոշումն ընդունվել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 19-ին։ Այդ որոշմամբ դատարանը արձանագրել է, որ քաղաքապետարանը չի ներկայացրել բավարար ապացույցներ՝ հիմնավորելու, թե վճարների աճը միտված է ծառայությունների որակի բարձրացմանը, իսկ բեռնաթափման պատճառաբանությունը իրավաչափ չի համարվել։ Երևանի քաղաքապետարանը վիճարկել էր դատարանի երկու որոշումները՝ դրանց դեմ ներկայացնելով բողոք։
2024–ի հունվարի 1-ից կարմիր գծերով տարածքներում կայանման վճարները կտրուկ բարձրացել են. Ա գոտում տարեկան վճարը 12,000 դրամից դարձել է 160,000 դրամ, իսկ Բ գոտում՝ 12,000-ից հասել է 24,000-ի։ Վարչական դատարանը երկու առիթով ճանաչել է որոշ դրույթների ոչ իրավաչափ լինելը՝ կապված «կարմիր գծերում» սահմանված տեղական վճարների հետ։

The Administrative Court has suspended the decision to raise parking fees in the red and blue zones of Yerevan. Armenak Danielyan, a member of the Yerevan City Council from the Mother Armenia faction, announced this on his Facebook page.
According to Danielyan, “The Administrative Court of the Republic of Armenia, in a collegial decision made by five judges, has accepted the appeal from the 'Mother Armenia' faction against the Yerevan City Council’s resolution No. 265-N dated December 24, 2024, which set the local tariffs for 2025 in the Yerevan community.”
"In other words, the court has suspended the decision to increase the parking fees in Zones A and B, or the Central and Arabkir administrative districts of Yerevan, in the red and blue marked zones," he wrote.
He also explained what steps drivers can now take.
"Since the decision adopted for 2025 was found unlawful by the court, and until the Yerevan Council adopts a new decision on the parking tariffs, you may park your vehicle in Zones A and B for free and do not need to purchase any packages—from hourly to annual," the post reads.
The first such court decision was made on December 19, 2024. In that ruling, the court stated that the municipality failed to provide sufficient evidence that the fee hike aimed to improve service quality, and the justification related to traffic relief was deemed invalid. Yerevan Municipality appealed both court decisions. From January 1, 2024, parking fees in red zones increased sharply: the annual fee in Zone A jumped from 12,000 AMD to 160,000 AMD, and in Zone B from 12,000 to 24,000 AMD. The Administrative Court has twice declared some provisions related to red zone local fees unlawful.