Տեր Աբրահամ Մարտիրոսյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս օրերին երկրի բարձրագույն ղեկավարությունը, իր թիմակիցների աջակցությամբ, փորձում է նոր թափ հաղորդել հակաեկեղեցական արշավին՝ այդ բնույթի հայտարարությունները դարձնելով ներքաղաքական քննարկման թեմաներ։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այս նպատակաուղղված արշավին միացել է նաև ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը՝ կիրառելով խոսք և բառապաշար, որոնք անցնում են ոչ միայն պետական պաշտոնյանի վարքի, այլև մարդկային և բարոյական պատշաճության բոլոր սահմանները։
Հիշենք, որ հակաեկեղեցական այս արշավը սկիզբ առավ այն պահից, երբ Վեհափառ Հայրապետի նախաձեռնությամբ Շվեյցարիայում անցկացվեց միջեկեղեցական համաժողով, որտեղ Նորին Սրբությունը հանդես եկավ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությամբ, Արցախի քրիստոնեական ժառանգության պահպանման հրամայականով, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների անհապաղ վերադարձի պահանջով։
Փոխանակ սատարելու այդ միջազգային կարևոր հարթակում հնչեցված հայանպաստ դիրքորոշումները՝ Հայաստանի իշխանությունները նախընտրեցին հարվածի տակ առնել միակ համազգային հաստատությունը՝ Եկեղեցին և նրա ազգընտիր առաջնորդին։ Փոխանակ շնորհակալություն հայտնելու Նորին Սրբությանը, ընտրեցին անձնական վիրավորանքներն ու մեղսագրումները՝ փորձելով լռեցնել Հայոց Հայրապետին, ում ձայնն այսօր հնչում է այնտեղ, որտեղ լռում են ՀՀ պաշտոնյա հռետորները, և դուրս մղել հասարակական և պետական կյանքից։
Հատկանշական է, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Գերագույն Հոգևոր խորհրդի զուսպ, հավասարակշռված և ազդու արձագանքը փշրեց Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հեղինակազրկման իշխանական ծրագրի ընթացքը։ Սակայն իշխանությունը չցանկացավ հանձնվել և հիմա, այլ պաշտոնյաների ներգրավմամբ, փորձ է անում նոր թափ հաղորդել այս արշավին՝ հակաեկեղեցական հայտարարությունները դարձնելով ներքաղաքական քննարկման թեմաներ և մոռացության տալով մեր երկրի առջև ծառացած անվտանգային լրջագույն խնդիրները։
Որևէ ողջամիտ պաշտոնյա, անկախ իր կրոնական կամ աշխարհայացքային պատկանելությունից, չի կարող իրեն թույլ տալ նման վիրավորական վերաբերմունք եկեղեցական առաջնորդի նկատմամբ։ Իսկ եթե որևէ մեկը հայտարարում է, թե Հայ Եկեղեցու անդամ է, ապա առավել ևս պարտավոր է նվազագույն հարգանք ցուցաբերել այդ Եկեղեցու առաջնորդի հանդեպ։ Հակառակ դեպքում նման դիրքավորումը դառնում է կեղծիք և մոլորեցնող դիմակ, և այդ անձը ինքն իրեն դուրս է դնում այդ Եկեղեցուց։ Ակներև է, որ այս պաշտոնյաները չունեն անգամ նվազագույն պատկերացում Հայ Եկեղեցու պատմության, նվիրապետական կարգի, կառուցվածքի և նրա դարավոր առաքելության մասին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում։ Հակառակ դեպքում, ամենաուժեղ արտաքին ազդեցության ներքո անգամ, փորձ չէին անի սկսել այս պառակտման տանող գործընթացը՝ արժանանալով մեր ժողովրդի արդար ցասմանը։
Ուստի դատապարտելով Հայոց Հայրապետի դեմ սկսված այս արշավը՝ հորդորում ենք, որ ամեն մարդ, որ անպատասխանատու ամբարտավանությամբ է խոսում, թող հիշի սաղմոսերգուի խոսքը, որ ասում է. «Տերը թող կործանի նենգավոր շրթունքները, և մեծախոս լեզուները, որոնք ասացին. «Լեզուներս երկարացնենք, մերն են մեր շրթունքները, արդ, ո՞վ է մեր տերը» (Սաղմ. 11։3-5)»,–ասվում է գրառման մեջ։

Father Abraham Martirosyan has accused Armenia’s top leadership of intensifying an orchestrated campaign against the Armenian Apostolic Church by turning anti-church rhetoric into a political issue. Writing on Facebook, he said that even the Speaker of the National Assembly has joined this effort, using language that goes beyond professional and moral standards.
Martirosyan tied the beginning of the campaign to Catholicos Karekin II’s participation in an interchurch summit in Switzerland, where the Catholicos defended the rights of the people of Artsakh, called for the protection of its Christian heritage, and demanded the release of Armenian captives held in Azerbaijan.
“Instead of supporting these pro-Armenian positions expressed on an international platform, the authorities chose to attack the only pan-national institution—our Church and its spiritual leader. Rather than showing gratitude, they resorted to insults and accusations in an effort to silence the Catholicos, whose voice resonates where state officials remain silent, trying to exclude him from public life,” Martirosyan wrote.
He praised the restrained yet firm response from the Supreme Spiritual Council of the Mother See of Holy Etchmiadzin, which he said halted the government's discrediting efforts. Still, according to him, the authorities are now involving other officials in trying to reignite this campaign.
“No rational official, regardless of religious or ideological stance, has the right to show such disrespect toward a religious leader. If someone claims to be a member of the Church, they are all the more obligated to demonstrate basic respect toward its leader. Otherwise, they are merely posing under false pretenses,” he added.
Martirosyan said these officials clearly lack understanding of the Church’s history, hierarchy, and role both in Armenia and the Diaspora. “They are driving a wedge within society, provoking public outrage.”
Concluding, he cited Psalm 11:3–5: “May the Lord destroy all deceitful lips and boastful tongues, who say, ‘We will triumph with our tongues; our lips are our own—who is lord over us?’”
Prime Minister Nikol Pashinyan recently lashed out at the Church following backlash over his controversial comparison of churches to “storage sheds” during a cabinet meeting. On Facebook, he and his wife, Anna Hakobyan, shared posts mocking clergy with language like “go keep banging your uncle’s wife” and “the nation’s top pedophiles.” Pashinyan also claimed the state must play a key role in selecting the Catholicos of All Armenians and questioned whether Karekin II had violated his vow of celibacy by fathering a child.
The Mother See responded by saying these actions serve anti-Armenian foreign interests and echo Azerbaijani propaganda targeting the Armenian people and Church.