Սյունիքում մոլորված և Ադրբեջանի տարածքում հայտնված երիտասարդներն ընտանիքի անդամներ չեն: Այդ մասին հայտնել է Արավուս գյուղի ներկայիս ղեկավար Արթուր Ջհանգիրյանը:
«Սահմանը մոտիկ է, գնացել են գիշերը։ Երիտասարդները նույն ընտանիքի անդամ չեն»,-ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Արավուսի նախկին ղեկավար Արգամ Հովսեփյանն ասել է, որ երիտասարդները մոլորվել են գիշերը և, ամենայն հավանականությամբ, այդ պահին ձիերի հետևից են գնացել։
Հովսեփյանի տեղեկացմամբ՝ այդ տարածքում եղած որոշ արոտավայրեր ընդամենը մի քանի մետր են հեռու ադրբեջանական դիրքերից, ինչը նման միջադեպերի հավանականությունը մեծացրել է։
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ սա է «բարեկամ» ու «խաղաղասեր» Ադրբեջանը, ում հետ հարևանություն, առևտուր ու համատեղ ապրելու կեղծ կոչեր են անում «սեփական իշխանությունը պահպանելու մոլուցքով տառապող ՀՀ անհեռատես իշխանությունները»։
«Պարզից էլ պարզ է, որ երկու անչափասները որևէ այլ նպատակ ունենալ չէին կարող իրենց քթի տակ 2020-2022թթ. հանցավոր արարքների արդյունքում անօրինական տեղավորված ադրբեջանական զինված ուժերի համար, որոնք մեր բնակիչների կյանքն անհնարինության են վերածել․․․
Ահա, թե ինչու է կարևոր ադրբեջանական զինված ծառայողներին Հայաստանի համայնքներից ու ճանապարհներից հեռացնելու ու անվտանգության գոտի ունենալու իմ տարիների առաջարկը, որպեսզի սահմանի բնակիչները կարողանան շնչել մի քանի տարի առաջ հային գնդակահարող, գլխատող, դիակներն անարգող ու անպատիժ մնացած ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունից»,–նշել է նա։
Երկու դեռահաս տղաներ՝ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007 թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008 թ.), հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում, երբ 2025 թվականի հունիսի 6-ի լույս գիշերը՝ մոտավորապես ժամը 01:20-ին, մոլորվել են Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի մոտակա տարածքում։

Two Armenian teenagers inadvertently entered Azerbaijani territory near the village of Aravus in Syunik Province. The incident occurred around 1:20 a.m. on June 6, 2025, when the youths lost their way in the dark.
Arthur Jhangiryan, the current head of Aravus village, confirmed that the teenagers are not related. He stated, "The border is nearby; they went out at night. The young men are not from the same family."
Former village head Argam Hovsepyan suggested that the teenagers likely got lost while searching for horses. He noted that some pastures in the area are only a few meters from Azerbaijani positions, increasing the risk of such incidents.
Former Human Rights Defender Arman Tatoyan commented on the situation via Facebook, criticizing the portrayal of Azerbaijan as a "friendly" and "peace-loving" neighbor. He accused the Armenian authorities of making false appeals for coexistence with Azerbaijan to maintain their power.
Tatoyan emphasized that the two minors had no ulterior motives and highlighted the dangers posed by Azerbaijani armed forces illegally stationed near Armenian communities. He reiterated his longstanding proposal to remove Azerbaijani troops from Armenian roads and villages and to establish a security zone to protect residents from the presence of Azerbaijani soldiers who have previously committed violent acts against Armenians.
The teenagers have been identified as Karen Armeni Jhangiryan (born June 27, 2007) and Andrey Armeni Gyagunts (born January 13, 2008).