Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ներկայում որևէ քննարկում չի ընթանում կենսաթոշակային տարիքն ավելացնելու ուղղությամբ։ Այս հայտարարությունն արվել է Ազգային ժողովում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման նախնական քննարկումների ընթացքում։
«Բայց մենք ունենք շրջանառված փաթեթ, որ առաջիկայում կքննարկենք, որում մի կետ ունենք, համաձայն որի՝ կկարողանանք հնարավորություն տալ մեր կենսաթոշակառուներին կամավոր հետաձգել կենսաթոշակ ստանալու հնարավորությունը՝ հետագայում ավելի բարձր կենսաթոշակ ստանալու ակնկալիքով»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարարը նաև անդրադարձ է կատարել կենսաթոշակառուներին տրամադրվող հետվճարների մեխանիզմին՝ նշելով, որ այդ համակարգից ներկայումս օգտվում է մոտ 320 հազար շահառու։

Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan announced that there are currently no discussions underway regarding increasing the retirement age in Armenia. He made this statement during preliminary discussions on the implementation of the 2024 state budget at the National Assembly.
"However, we do have a legislative package in circulation that we plan to discuss soon. One of its provisions would give our pensioners the option to voluntarily defer receiving their pension, with the expectation of receiving higher payments later," Mkrtchyan stated, according to 1lurer.am .
The minister also addressed the issue of pension refunds, noting that approximately 320,000 beneficiaries currently use the existing reimbursement mechanism.