Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը հայտարարել է, որ ներկայում որևէ քննարկում չի ընթանում կենսաթոշակային տարիքն ավելացնելու ուղղությամբ։ Այս հայտարարությունն արվել է Ազգային ժողովում՝ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման նախնական քննարկումների ընթացքում։
«Բայց մենք ունենք շրջանառված փաթեթ, որ առաջիկայում կքննարկենք, որում մի կետ ունենք, համաձայն որի՝ կկարողանանք հնարավորություն տալ մեր կենսաթոշակառուներին կամավոր հետաձգել կենսաթոշակ ստանալու հնարավորությունը՝ հետագայում ավելի բարձր կենսաթոշակ ստանալու ակնկալիքով»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նախարարը նաև անդրադարձ է կատարել կենսաթոշակառուներին տրամադրվող հետվճարների մեխանիզմին՝ նշելով, որ այդ համակարգից ներկայումս օգտվում է մոտ 320 հազար շահառու։

Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян заявил, что в настоящее время в Армении не ведётся обсуждение повышения пенсионного возраста. Об этом он сообщил в ходе предварительных обсуждений исполнения государственного бюджета за 2024 год в Национальном собрании.
«У нас имеется пакет предложений, находящийся в обращении, который мы планируем обсудить. В нём есть положение, предусматривающее возможность для пенсионеров добровольно отложить получение пенсии с целью получения более высокой выплаты в будущем», — отметил он, передаёт 1lurer.am .
Министр также затронул вопрос механизма возврата пенсионных средств, указав, что на данный момент им пользуются около 320 тысяч получателей.