Մայիսի 29-ից հունիսի 4-ը Հայաստանում Բուլղարական մշակույթի տարվա շրջանակներում տեղի են ունենում համերգներ ու տարբեր միջոցառումներ: Երկու երկրների մշակույթների նախարարություններն իրագործում են մշակութային մի ծրագիր Բուլղարիայի հայտնի ազգային ու դասական պարային համույթների մասնակցությամբ:
«Մեր երկրների ու ժողովրդների նմանության շնորհիվ ինձ մոտ այնպիսի տպավորություն է ստեծվել, որ ես վաղուց եմ ծանոթ Հայաստանին, չնայած, որ առաջին անգամ եմ ձեր երկրում: Ես չափազանց ուրախ եմ, որ Բուլղարիան կրկին իր ողջ փայլով ներկայացավ Հայաստանի բնակիչներին եւ ոչ թե եզակի մի միջոցառմամբ, այլ ամբողջական մշակութային ծրագրով, որը կներկայացվի ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ մարզերում»,-Հայաստանում Բուլղարական մշակույթի տարվա բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է Բուլղարիայի մշակույթի փոխնախարար Իվան Տոկաջիեւը:
Նրա խոսքերով, Բուլղարիան լրջորեն է նախապատրաստվել Հայաստանում Բուլղարական մշակույթի տարվան եւ անհամբեր սպասում է 2010թ. Բուլղարիայիում Հայաստանի մշակույթի տարվա անցկացմանը:
«Ինչպես Բուլղարիայում, այնպես էլ ողջ Եվրոպայում շատ մեծ պահանջարկ կվայելի Մատենադարանի նմուշների ցուցադրությունը, որտեղ մենք արդեն հասցրել ենք լինել եւ հիանալ ոչ միայն հին ձեռագրերով, այլ նաեւ մանրանկարչության հայ վարպետների բացառիկ արվեստով»,-իր տպավորություններն է կիսել Տոկաջիեւը:
Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ այցի ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք կբերվի զբոսաշրջության եւ պատմաճարտարապետական հուշարձանների ոլորտներում համագործակցության շուրջ:
«Ի տարբերություն Հայաստանի, Բուլղարիան եվրոպական կառույցների մշակութային ծրագրերին մասնակցելու առավել լայն հնարավորություններ ունի: Կարծում եմ, Հայաստանի, ինչպես նաեւ Բուլղարիայի համար գաղտնիք չէ, որ հնարավոր է արդյունավետ համագործակցություն հաստատել, հատկապես եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Բուլղարիայի համար առավել դյուրին է եվրոպական կառույցներից երկու երկրների մշակութային ժառանգությունը պահպանելու եւ վերականգնելու համար միջոցներ ստանալ»,-ասել է Տոկաջիեւը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Նա նաեւ հավաստիացրել է, որ Բուլղարիան պատրաստ է հնարավորություն ընձեռել Հայաստանին փոխանակել բուլղար մասնագետների փորձը, որը նրանք ձեռք են բերել համագործակցելով իտալական եւ ֆրանսիական կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են զբոսաշրջության զարգացմամբ ու պատմաճարտարապետական հուշարձանների վերականգնմամբ:
«Մենք բարձր որակավում ունեցող մասնագետներ ունենք այդ ոլորտում, սակայն դա դեռեւս չի նշանակում, թե Բուլղարիայում լուծված են զբոսաշրջության ոլորտի եւ պատմաճարտարապետական ժառանգության պահպանման բոլոր խնդիրները: Մենք դեռեւս շատ բան ունենք ավարտին հասցնելու, ինչպես նաեւ ստեղծելու համար: Հայաստանն ու Բուլղարիան պետք է գտնեն իրենց տեղը զբոսաշրջության ոլորտում` հաշվի առնելով երկու երկրների մշակույթների յուրահատկությունն ու ինքնատիպությունը»,-ասել է Իվան Տոկաջիեւը:

1 Июнь 2009 - 14:28 AMT
С 29 мая по 4 июня в рамках Года болгарской культуры в Армении проходят различные концерты и мероприятия. Министерства культуры двух стран реализуют культурную программу с участием известных национальных и классических танцевальных ансамблей Болгарии.
“Благодаря сходству между нашими народами и странами у меня создалось впечатление, что Армения мне знакома давно и это не смотря на то, что я в вашей стране впервые. Я очень рад, что Болгария снова предстала перед жителями Армении в полном блеске и не единичными мероприятиями, а целостной культурной программой, которая будет представлена как в столице Армении, так и в других городах страны”, – заявил в ходе открытия Года болгарской культуры заместитель министра культуры Болгарии Иван Токаджев.
По его словам, Болгария серьезно подготовилась к проведению Года болгарской культуры в Армении и с нетерпением ждет проведения Года армянской культуры в Болгарии в 2010 году.
“Как в Болгарии, так и во всей Европе будет очень востребована выставка экспонатов музея древних рукописей “Матенадаран”, где мы уже успели побывать и восхититься не только древними рукописями, но и изумительным искусством миниатюры армянских мастеров”, – поделился впечатлениями заместитель министра культуры Болгарии.
Он так же выразил надежду, что во время визита будет достигнута договоренность между министерствами культуры двух стран о сотрудничестве в сферах реставрации историко-архитектурных памятников и туризма.
“В отличие от Армении, у Болгарии более широкие возможности в плане участия в культурных проектах европейских структур. Думаю, как для Армении, так и для Болгарии не секрет, что возможно эффективное сотрудничество, особенно если учесть тот факт, что это чувствительно вопрос получения от евроструктур средств на сохранение и восстановление недвижимого культурного наследия двух стран “, – сказал Иван Токаджев в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Он также заверил, что Болгария готова предоставить Армении возможность обмена опытом, который болгарские специалисты приобрели, сотрудничая с итальянскими и французскими организациями, занимающимися реставрацией историко-архитектурных памятников и развитием туризма.
“У нас есть высококвалифицированные специалисты в этих сферах, но это еще не означает, что в Болгарии решены основные проблемы туризма и сохранения богатого историко-архитектурного наследия. Нам еще многое предстоит как завершить, так и создать. Такие страны, как Армения и Болгария должны найти свою нишу в развитии туризма, учитывая специфичность и самобытность культур двух стран”, – сказал Иван Токаджев.