ՀՀ ԷՆ Զբոսաշրջության կոմիտեի հրավերով Հայաստան են ժամանել Forbes ամսագրի ներկայացուցիչներ Մելինդա Սնայդերը և Ջեբ Ադամսը:
Անցյալ շաբաթ լրագրողները ծանոթացել են «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի աշխույժ մթնոլորտին, ինչպես նաև շրջել քաղաքի տեսարժան վայրերով՝ Կասկադ, պատմական Կոնդ թաղամաս, ինչպես նաև այցելել մի շարք մշակութային օջախներ։
Այցի ընթացքում նրանք կանցկացնեն մի շարք հարցազրույցներ պետական և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ, կհայտնաբերեն երկրի հարուստ մշակութային և բնական ժառանգությունը և կհրապարակեն հատուկ հոդված հեղինակավոր Forbes ամսագրի գերմանական թողարկման համար։

At the invitation of Armenia’s Tourism Committee under the Ministry of Economy, Forbes magazine representatives Melinda Snyder and Jeb Adams have arrived in Armenia.
Last week, the journalists experienced the vibrant atmosphere of the Yerevan Wine Days festival and toured notable city landmarks, including the Cascade and the historic Kond district, as well as several cultural venues.
During their visit, they will conduct interviews with representatives of national and local authorities, explore Armenia’s rich cultural and natural heritage, and publish a special feature in the German edition of Forbes magazine.