Տաթևի Մեծ անապատում իրականացվող պեղումների նախապատրաստական փուլը արդեն իսկ բերել է կարևոր բացահայտումների։
Ամբողջ տարածքն ազատագրվել է խիտ բուսածածկույթից ու մացառներից, ինչի արդյունքում նախկինում անանցանելի վայրերն այժմ դարձել են լիարժեք հասանելի այցելուների համար։ Շրջագայության ենթակա են դարձել նաև բազմաթիվ խցեր ու օժանդակ կառույցներ, որոնց ներսում մաքրման աշխատանքներից հետո վերադասավորվել են հարյուրավոր քարեր՝ պարունակելով ճարտարապետական տարրերի և կոթողների բեկորներ, հայտնում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Վերաբացվել են տարիներով փակված մի շարք սենյակների մուտքեր։ Թեև պեղումները հիմնականում գտնվել են նախապատրաստական փուլում, որոշ հատվածներում արդեն իրականացվել են մասնակի պեղումներ, որոնց ընթացքում ի հայտ են եկել ինչպես անջնարակ, այնպես էլ ջնարակված խեցեղենի ու հախճապակու բեկորներ։
Նշանակալի առաջընթաց է գրանցվել դամբարանի տանիքի, ինչպես նաև սեղանատան, խոհանոցի և մի շարք այլ շինությունների ներքին տարածքների մաքրման գործընթացում։ Հայտնաբերված նյութերի թվում են արձանագիր խաչքարերի ու տապանաքարերի բեկորներ։
Հատկապես ուշագրավ են համարվել նորահայտ խարիսխը, քարե օջախը, ջնարակապատ թասիկի բեկորը և այլ հնագիտական առարկաներ։

Preparatory excavation efforts in the Tatev Great Desert have already led to significant discoveries.
The entire area has been cleared of dense vegetation and shrubs, making previously inaccessible sites now fully open to visitors. Numerous monastic cells and auxiliary structures have become accessible. Inside them, after cleaning, hundreds of stones were reorganized, many containing fragments of architectural elements and monuments, according to the “Research Center for Historical and Cultural Heritage” under Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Several chambers, sealed for years, have been reopened. While excavations are mostly still in the preparatory phase, partial digs in certain areas have uncovered both glazed and unglazed ceramic and porcelain fragments.
Notable progress has been made in clearing the interiors of structures like the tomb roof, dining room, kitchen, and other buildings. Among the recovered artifacts are pieces of inscribed khachkars (cross-stones) and tombstones.
Particularly noteworthy are the recently discovered anchor, a stone hearth, a glazed cup fragment, and other archaeological items.