ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ նախորդ տարում ՄԿՈւ ոլորտում ընդունելության ցուցանիշը նկատելիորեն աճել է՝ գերազանցելով 11 տոկոսը։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ։
Նախորդ ուսումնական տարում 9-րդ դասարանը ավարտած յուրաքանչյուր երրորդ աշակերտ դիմել է միջին մասնագիտական կրթություն ստանալու, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Սա շատ լավ ցուցանիշ է։ Սա նշանակում է, որ մեր երեխաները 9-րդ դասարանը ավարտում են շատ ավելի մասնագիտորեն կողմնորոշված։ Պետք է հիշեցնեմ, որ սա էլ նոր չափորոշչի գործիքակազմերից մեկն էր։ Մենք մասնագիտական ուսուցման խմբակները դարձրել ենք պարտադիր՝ 8-րդ դասարանից սկսած, որպեսզի երեխան արդեն իսկ ընտրի մասնագիտություն ու կարողանա հետագա ուսուցումը կազմակերպել ավելի նպատակային»,-ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով, նախորդ տարվա տվյալներով, միջին մասնագիտական կրթության համակարգում ընդունվածների թիվն աճել է 11.4 տոկոսով։
«Ընդհանուր առմամբ, այսօր միջին մասնագիտական հաստատություններում մոտ 45 հազար սովորող կա։ Սա մեր տնտեսության զարգացման համար ամենակարևոր հարցերից է, որովհետև այսօր բազմաթիվ կադրեր կան, որոնց կարիք ունենք, և որոնք հենց քոլեջային կրթության մասնագետներ են»,-ընդգծել է Անդրեասյանը։

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сообщила, что за прошедший учебный год приём в систему среднего профессионального образования (СПО) увеличился на 11,4%.
Об этом она заявила на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания в рамках предварительного обсуждения годового отчета о выполнении госбюджета Армении на 2024 год, передаёт «Арменпресс».
По её словам, каждый третий выпускник девятого класса в прошлом году подал документы в колледж.
«Это очень хороший показатель. Это означает, что наши дети заканчивают девятый класс с гораздо более чётким представлением о будущей профессии. Напомню, что это один из инструментов новых образовательных стандартов. Мы сделали обязательными профориентационные кружки, начиная с восьмого класса, чтобы ученики могли заранее определиться с выбором профессии и планировать своё дальнейшее обучение более осознанно», — отметила министр.
По её данным, приём в систему СПО вырос на 11,4%.
«Сегодня в колледжах обучается около 45 тысяч студентов. Это один из ключевых вопросов развития нашей экономики, потому что мы остро нуждаемся в квалифицированных кадрах, и именно колледжи готовят таких специалистов», — подчеркнула Андреасян.