ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ նախորդ տարում ՄԿՈւ ոլորտում ընդունելության ցուցանիշը նկատելիորեն աճել է՝ գերազանցելով 11 տոկոսը։ Նա այդ մասին ասել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկման ժամանակ։
Նախորդ ուսումնական տարում 9-րդ դասարանը ավարտած յուրաքանչյուր երրորդ աշակերտ դիմել է միջին մասնագիտական կրթություն ստանալու, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Սա շատ լավ ցուցանիշ է։ Սա նշանակում է, որ մեր երեխաները 9-րդ դասարանը ավարտում են շատ ավելի մասնագիտորեն կողմնորոշված։ Պետք է հիշեցնեմ, որ սա էլ նոր չափորոշչի գործիքակազմերից մեկն էր։ Մենք մասնագիտական ուսուցման խմբակները դարձրել ենք պարտադիր՝ 8-րդ դասարանից սկսած, որպեսզի երեխան արդեն իսկ ընտրի մասնագիտություն ու կարողանա հետագա ուսուցումը կազմակերպել ավելի նպատակային»,-ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով, նախորդ տարվա տվյալներով, միջին մասնագիտական կրթության համակարգում ընդունվածների թիվն աճել է 11.4 տոկոսով։
«Ընդհանուր առմամբ, այսօր միջին մասնագիտական հաստատություններում մոտ 45 հազար սովորող կա։ Սա մեր տնտեսության զարգացման համար ամենակարևոր հարցերից է, որովհետև այսօր բազմաթիվ կադրեր կան, որոնց կարիք ունենք, և որոնք հենց քոլեջային կրթության մասնագետներ են»,-ընդգծել է Անդրեասյանը։

More students in Armenia are enrolling in vocational colleges after completing ninth grade, with a reported 11.4% increase in admissions to the vocational education and training (VET) system over the past year, according to Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan.
Speaking at a joint session of the National Assembly’s standing committees during the preliminary review of the 2024 state budget execution report, Andreasyan noted that one in every three students who completed ninth grade last academic year applied to vocational institutions, Armenpress reports.
“This is a very positive trend. It shows our children are becoming more career-oriented by the end of ninth grade. I must emphasize that this is also a result of our new educational standards. Starting from eighth grade, we’ve made vocational orientation clubs mandatory, helping students make informed decisions about their future learning paths,” the minister stated.
She highlighted that, based on last year’s data, enrollment in vocational education grew by 11.4%.
“Currently, around 45,000 students are studying at vocational institutions. This is crucial for the development of our economy, as we are in urgent need of skilled professionals, many of whom are being trained through college-level education,” Andreasyan emphasized.