ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտնել է, որ նախատեսվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում ընդգրկել Գառնու տաճարը, Քարերի սիմֆոնիան և Երևանի ուրարտական ժառանգությունը։
«29 տարվա ընդմիջումից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկերում նոր հուշարձան ենք ընդգրկել՝ Տիրին Կատարի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտը: Եվս երկու հուշարձան կունենանք այս ցանկում»,-ասել է Անդրեասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ երկար դադարից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում հայկական հուշարձանների ներգրավման ուղիղ աշխատանքներ են իրականացնում։
Նախարարը նշել է՝ դա իրականացվում է բյուջետային հատկացումների և հետևողական ինստիտուցիոնալ աշխատանքի արդյունքում:
«Մենք երկու հայտ ենք ներկայացրել, որոնցով աշխատանքային գործընթացում արդեն ունենք որոշակի տեղեկատվություն: Առաջիկայում դա նաև պաշտոնապես կհաստատվի: Գառնին ու Քարերի սիմֆոնիան է՝ որպես մեկ առանձին հայտ և Երևանի ուրարտական ժառանգությունը»,-ասել է նա:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян сообщила, что планируется включение Гарнийского храма, Симфонии камней и урартского наследия Еревана в список всемирного наследия ЮНЕСКО.
«Спустя 29 лет мы добавили новый памятник в предварительный список ЮНЕСКО — вишапакаменные стелы и культурный ландшафт Тирина Катара. У нас будет еще два объекта в этом списке», — отметила Андреасян, передает «Арменпресс».
Она подчеркнула, что после длительного перерыва Армения начала активные работы по включению своих памятников в список всемирного наследия.
По словам министра, это стало возможным благодаря бюджетному финансированию и целенаправленной институциональной работе.
«Мы представили две заявки, по которым уже идет рабочий процесс, и получена предварительная информация. В ближайшее время ожидается официальное подтверждение. Гарни и Симфония камней оформлены как единая заявка, а урартское наследие Еревана — как отдельная», — сказала она.