Հուլիսի 1-ից ընտանեկան որոշ վեճերով հաշտարարին դիմելը դառնում է պարտադիր: Դեռևս 2022 թվականին ընդունված «Հաշտարարության մասին» օրենքի փոփոխություններով որոշ ընտանեկան գործերով պարտադիր է դառնում հաշտարարին դիմելը` պարտադիր դրույթն ուժի մեջ է մտնում հուլիսի 1-ից։
ՀՀ արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Ղարիբյանն ասուլիսում ընդգծել է, որ պարտադիր հաշտարարության ներմուծումը մեծ ձեռքբերում է դատական ու իրավական ոլորտում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մինչ այս դրույթն ուժի մեջ մտնելը բավական աշխատանք է կատարվել, որ գործընթացը սահուն իրականացվի։ Հիմա արդեն կարող ենք ասել, որ հուլիսի 1-ից ընտանեկան որոշ վեճերով հաշտարարին դիմելը դառնում է պարտադիր։ Խոսքը վերաբերում է ամուսնալուծության, երեխայի տեսակցության կարգի, ալիմենտի հետ կապված գործերին։ Բոլոր այն դեպքերում, երբ պետության միջամտությունը պետք կլինի, օրինակ, ծնողական իրավունքից զրկելը կամ որդեգրելը, ապա դրանք արդեն դուրս են մնում պարտադիր հաշտարարության շրջանակից»,-ասել է Դավիթ Ղարբիյանը։
Հիմնադրամի ավագ իրավաբան-փորձագետ Մարիա Պետրոսյանը նշել է, որ դատարաններից ստացված տվյալներով՝ 2023 և 2024 թվականներին տարեկան գրանցվել է 2800-3000 գործ, որոնք հնարավոր կլիներ լուծել հաշտարարության միջոցով։ Նրա խոսքով՝ պարտադիր հաշտարարության ներդրումից հետո այս նույն ծավալով գործեր կտեղափոխվեն դեպի հաշտարարության համակարգ։
«Սա իր հետ կբերի դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը։ Իհակե, պետք է նշել, որ բարեփոխումներն ուղղված չեն պարտադիր հաշտարարության իրականացմանը, այլ, ընդհանուր առմամբ, հաշտարարության ինստիտուտի ներդրմանը։ Դա ենթադրում է, որ ընդգրկվելու են ոչ միայն ընտանեկան գործերը, այլև բոլոր տեսակի քաղաքացիական, աշխատանքային վեճերը»,-ասел 1 Պետրոսյանը։
Նա հավելել է, որ հաշտարարությունը վեճերը լուծելու ավելի կառուցողական միջոց է։
Հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության նախագահ Գայանե Դեմիրչյանը հայտնել է, որ հաշտարար դառնալ կարող են 25 տարին լրացած և բարձրագույն կրթություն ունեցող անձինք։ Նրանց համար կազմակերպվում են պարտադիր վերապատրաստման դասընթացներ՝ արդարադատության նախարարության կողմից։
«Վերապատրաստման դասընթացների ընթացքում մասնակիցները ձեռք են բերում բանակցային, հոգեբանական, կոնֆլիկտի կառավարման հմտություններ։ Դրանից բացի պետք է նաև տիրապետեն «Հաշտարարության մասին օրենք»-ին»,-ասել է նա։
Ներկայումս Հայաստանում արտոնագրված է 124 հաշտարար, որոնցից 123-ն են գործում։ Ըստ նրա՝ այդ հաշտարարներից մոտ կեսը պատրաստակամություն է հայտնել զբաղվելու ընտանեկան գործերով պարտադիր հաշտարարությամբ։
Դեմիրչյանը նշել է, որ վերապատրաստման գործընթացը կազմակերպվել է այնպես, որ մարզերից մասնագետներ ևս ներգրավված լինեն։ Այս պահին գրեթե բոլոր մարզերում գործում են հաշտարարներ, ովքեր աշխատելու են մշտական հիմունքներով։ Միաժամանակ, հաշտարարները հնարավորություն ունեն աշխատելու նաև հեռավար ձևաչափով։
Ինքնակարգավորվող կազմակերպության խորհրդի նախագահ Վանիկ Մարգարյանը նշել է, որ հաշտարարի ծառայությունն վճարովի է, սակայն դատական ծախսերի համեմատ՝ ավելի մատչելի։
«Արտադատական լուծումը բոլոր դեպքերում ավելի քիչ ծախսատար է։ Այստեղ շատ կարևոր է ընդգծելը, որ հաշտարարի միջոցով գործընթացն ավարտին հասցնելը բավական ձեռնտու է նաև ժամանակի առումով։ Սա իրապես կարևոր ինստիտուտ է և պարտադիր հաշտարարությունը ներդնելով, մենք կարևոր հանգրվանի ենք հասել այս ոլորտում»,-ասել է նա։
Նա հույս է հայտնել, որ կձևավորվի հաշտարարին դիմելու մշակույթ, իսկ փաստաբանների մոտ՝ ընկալում, որ դա արդյունավետ գործիք է, այլ ոչ խոչընդոտ դատարան դիմելու համար։

Starting July 1, Armenia will require parties to seek mediation in certain family disputes. This obligation stems from amendments to the 2022 Law on Mediation, marking a significant step in judicial and legal reform, according to Davit Gharibyan, Director of the Legislative Development Center of the Ministry of Justice.
"Extensive groundwork has been laid to ensure a smooth rollout. From July 1, mediation will be mandatory for cases involving divorce, visitation rights, and alimony. However, issues requiring state intervention, such as deprivation of parental rights or adoption, are excluded from this requirement," Gharibyan stated, Armenpress reports.
Senior legal expert Maria Petrosyan noted that courts registered 2,800 to 3,000 cases annually in 2023 and 2024 that could be resolved via mediation. She said these cases would now be redirected to the mediation system.
“This will help reduce the burden on courts. The reforms are not just about making mediation mandatory but about building a comprehensive mediation institution that includes all types of civil and labor disputes,” Petrosyan said, adding that mediation offers a more constructive way to resolve conflicts.
Gayane Demirchyan, president of the mediators' self-regulating organization, explained that individuals aged 25 and over with a higher education can become mediators after completing mandatory training by the Ministry of Justice. Training includes skills in negotiation, psychology, and conflict management, along with knowledge of mediation law.
Currently, 124 licensed mediators operate in Armenia, 123 of whom are active. About half are ready to handle mandatory family mediation. The training is structured to involve specialists from all regions, and almost every province now has full-time mediators. Remote mediation is also available.
Vanik Margaryan, chair of the organization's council, noted that although mediation services are paid, they are significantly more affordable than court proceedings.
"Out-of-court resolution is generally less costly and time-saving. This is a truly important institution, and mandatory mediation marks a major milestone. We hope to foster a culture of seeking mediation and encourage lawyers to see it as an effective tool, not a barrier," he said.