Հունիսի 10–ի ուշ երեկոյան «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի կոչով բազմաթիվ քաղաքացիներ հավաքվել են օդանավակայանում՝ դիմավորելու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին, ով մեկօրյա այցից հետո վերադարձավ ԱՄԷ-ից։
«Զվարթնոց» օդանավակայանում հավաքված մարդիկ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդին դիմավորել են ծափերով և «Վեհափառ» վանկարկումներով։Հայոց Հայրապետի առաջարկով հնչել է Տերունական աղոթքը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Անդրադառնալով ավելի վաղ եկեղեցու հասցեին հնչած հայտարարություններին՝ կաթողիկոսը հայտարարել է, որ Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայտարարությամբ ամեն ինչ ասված է, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Վերջին օրերին վարչապետի կողմից հնչեցված արտահայտությունները համընդհանուր վրդովմունք են առաջ բերել մեր ժողովրդի զավակների մոտ։ Հավատում ենք, որ Աստծո ողորմությամբ և օգնությամբ, ձեզ հետ միասին խոհեմորեն, առանց ավելորդ հուզականության, ընդվզումների, պիտի կարողանանք հաղթահարել այս դժվարությունը։ Հավատում ենք, որ միասնական ջանքերով, մեր կարողությունների մեկտեղումով պիտի կարողանանք հաղթահարել մեր կյանքի բոլոր դժվարությունները, կերտել մեր և մեր զավակների վաղվա պայծառ օրը»,– ասել է կաթողիկոսը։

11 Июнь 2025 - 07:34 AMT
Поздно вечером 10 июня, по призыву председателя партии «Айреник» Артура Ванецяна, множество граждан собралось в аэропорту «Звартноц», чтобы встретить Католикоса всех армян Гарегина II, вернувшегося из однодневной поездки в Объединённые Арабские Эмираты.
Собравшиеся встречали Предстоятеля Армянской Апостольской Церкви аплодисментами и скандированием «Вехапар». По его инициативе была прочитана «Молитва Господня», сообщает Panorama.am.
Комментируя ранее прозвучавшие в адрес Церкви заявления, Католикос отметил, что «всё уже сказано в заявлении Верховного духовного совета», передаёт Sputnik Армения. Он также добавил: «Недавние высказывания премьер-министра вызвали всеобщее возмущение у наших соотечественников. Мы верим, что с Божьей милостью и помощью, вместе с вами, мудро и без лишних эмоций и волнений, мы сможем преодолеть эти трудности. Мы верим, что совместными усилиями и объединением наших возможностей сумеем преодолеть все трудности нашей жизни и построить светлое будущее для себя и наших детей».
По дороге из аэропорта он благословил верующих.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в Facebook заявил о необходимости «предпринять действенные шаги для освобождения Святого Эчмиадзина и организации новых католикосских выборов». Он также отметил, что «будет создана Координационная группа для урегулирования организационных вопросов повестки дня» и выразил готовность лично взять на себя ответственность за выбор первых 10 членов этой группы.