Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմը նախաձեռնել է փորձնական, բայց նշանակալի ծրագիր՝ «Ամոքում վկայությունների միջոցով» անվամբ։ Ծրագրի հիմքում ընկած է մտադրությունը՝ աջակցել տեղահանված արցախցիներին՝ հնարավորություն տալով ներկայացնել իրենց ապրումները, հույսը դրած՝ ճշմարտության հաղորդման միջոցով հոգեկան ապաքինման վրա։
Նախաձեռնությունը նաև ուղղված է ապագայի հեռանկարի ձևավորմանը, ներառյալ Արցախի վերադարձի նախադրյալների քննարկումը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Հունիսի 2-ին Երևանում կայացել է առաջին հանդիպումը Արցախից բռնի տեղահանվածների և նրանց վկայությունները լսող փաստագրող հանձնաժողովի հետ։ Բացման և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀԱԵ ԱԹ առաջնորդՎրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը՝ ներկայացնելով նախաձեռնած ծրագրի կարևորությունը, հայտնելով, որ ծրագիրը մարդասիրական և հոգևոր ու մշակութային է։ Այն չունի որևէ քաղաքական ազդեցություն և բովանդակություն։ Վկայությունները և զրույցների ձայնագրությունները կմնան գաղտնի և չեն հրապարակվի՝ առանց հեղինակների հստակ համաձայնության։
ԱԹ առաջնորդը երախտագիտություն է հայտնել հարցազրույցներին մասնակցած բոլոր անձանց և ներկայացրել հանձնաժողովի անդամներին՝ Կալիֆորնիայի դատավոր, ինչպես նաև Ճշմարտության և արդարության կենտրոնի հիմնադիր Գասիա Ակպարյանին ու իրավապաշտպան Ջոնաթան Սպանգենբերգին, ով հանդիսանում է Գերմանահայոց կենտրոնական խորհրդի ատենապետ։
Նա նշել է. «նրանք ընտրվել են իրենց բացառիկ փորձի, անկախության ու տուժած անձանց արժանապատվության նկատմամբ խոր հարգանքի համար։ Նրանց ներկայությունը երաշխիք է, որ մեր ձայնը հնչի արժանապատվորեն և պատշաճ ուշադրությամբ»։
Ծրագրի համակարգմանն աջակցող անձանց՝ Լուիս Մորենո Օկամպոյին և Արտակ Բեգլարյանին, եպիսկոպոս Աբրահամյանը նույնպես հայտնել է շնորհակալություն՝ նշելով, որ «Անցումային արդարադատության միջազգային կենտրոն»-ն ու «Աֆեյան» հիմնադրամը տրամադրում են կարևոր խորհրդատվություն, իսկ նրանց ներկայացուցիչները հետևում են նախաձեռնության ընթացքին։
Հանդիպման ժամանակ հանձնաժողովի անդամները՝ դատավոր Գասիա Ակպարյանն ու Ջոնաթան Սպանգենբերգը, թեմակալ առաջնորդի ուղեկցությամբ լսել են վկաների պատմությունները, ուղղել հարցեր և արտահայտել իրենց մոտեցումները՝ ներկայացնելով ծրագրի նկատմամբ ունեցած տեսլականը։ Նիստին մասնակցել են նաև դիտորդներ՝ Արտակ Բեգլարյանը, Թալար Կազանջյանը և Մարիա Աբրահամյանը։
Արցախի թեմի առաջնորդը շնորհակալություն է հայտնել «Բարս մեդիա»-ին՝ տեսագրման ապահովման համար, և «Շոա» հիմնադրամին՝ ցուցաբերված աջակցության համար։

Арцахская епархия Армянской Апостольской Церкви инициировала пробную, но значимую программу под названием «Исцеление через свидетельства». Проект направлен на помощь насильно перемещённым арцахцам — они смогут поделиться своими переживаниями в надежде на исцеление через передачу правды.
Целью инициативы также является формирование перспектив на будущее, включая обсуждение возможных предпосылок возвращения в Арцах, сообщает «Пастинфо».
Первое заседание прошло 2 июня в Ереване, где представители беженцев из Арцаха встретились с комиссией по документированию свидетельств. Епископ Арцаха Вртанес Абраамян в своём вступительном слове подчеркнул гуманитарный, духовный и культурный характер программы, отметив её внеполитический статус. Все свидетельства и записи бесед останутся конфиденциальными и не будут обнародованы без чётко выраженного согласия участников.
Епископ выразил благодарность всем участникам и представил членов комиссии — судью из Калифорнии и основателя Центра правды и справедливости Гасию Акпарян и правозащитника Джонатана Шпангенберга, председателя Центрального совета армян Германии. По словам епископа, они были выбраны за высокий профессионализм, независимость и уважение к достоинству пострадавших. «Их присутствие — гарантия, что наш голос будет услышан с уважением и вниманием», — отметил он.
Он также поблагодарил Луиса Морено Окампо и Артака Бегларяна за содействие в координации программы. Центр международного переходного правосудия и фонд «Афеян» оказывают консультативную поддержку.
Во время встречи Акпарян и Шпангенберг, сопровождаемые главой епархии, заслушали свидетельства, задавали вопросы и поделились своим видением проекта. Среди наблюдателей были Артак Бегларян, Талар Казанджян и Мария Абраамян.
Епископ выразил признательность «Барс медиа» за организацию видеозаписи и фонду «Шоа» за оказанную помощь.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже на следующий день — 20 сентября — власти Арцаха приняли предложение командования российских миротворцев о прекращении огня, согласившись на условия Баку, включая разоружение Армии обороны Арцаха и роспуск Республики. С 24 сентября началась массовая депортация, в результате которой более 100 000 человек были насильственно перемещены в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики Арцах, вступивший в силу 1 января 2024 года.