ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը հայտարարել է, որ գյուղատնտեսական մթերումների հումքի ծրագրով հաստատվել է 214 դիմում՝ մոտ 16.9 միլիարդ դրամ ծավալով։ Այդ հայտերի արդյունքում կնքվել է 8037 պայմանագիր բերքի գնումների վերաբերյալ, և տրամադրվել է 3.27 միլիարդ դրամի չափով սուբսիդիա:
Ծրագրի գործարկման սկզբից մինչև 2024 թվականի ավարտը, Խոջոյանի ներկայացմամբ, հաստատվել է 1335 դիմում՝ կազմելով 122 միլիարդ դրամ ընդհանուր պորտֆել։ Ընդհանուր առմամբ, կնքվել է 75.876 բերքի գնման պայմանագիր։ Ըստ փոխնախարարի՝ իրականացված գործողությունների հետևանքով 2024–ին մթերվել է 67,400 տոննա պտուղ-բանջարեղեն և 165 հազար տոննա խաղող, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նրա խոսքով՝ խաղողի մթերումների կազմակերպման նպատակով պետական բյուջեից տրամադրվել է մոտ 3.1 միլիարդ դրամ երաշխիք 4 ընկերությունների։
«Կոնյակի սպիրտի արտահանման ծրագրի աջակցության շրջանակում 3 շահառուի տրամադրվել է 750.5 միլիոն դրամ ծավալով աջակցություն, որի արդյունքում արտահանվել է մոտ 70․5 միլիոն լիտր 100-տոկոսանոց կոնյակի սպիրտ»,- տեղեկացրել է փոխնախարարը։
2024 թվականի մայիսի 25-26-ը Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղացած ուժգին տեղումների հետևանքով հայտարարված աղետի գոտիներում պատճառված վնասների հետևանքով գյուղատնտեսության աջակցման ծրագրով 580 շահառուի հատկացվել է 158.8 միլիոն դրամ աջակցություն։

Заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян сообщил, что в рамках программы закупок сельхозсырья в 2024 году было утверждено 214 заявок на сумму около 16,9 миллиарда драмов. По результатам подписано 8037 договоров на закупку урожая, предоставлено субсидий на сумму 3,27 миллиарда драмов.
С момента запуска программы до конца 2024 года было утверждено 1335 заявок на общую сумму 122 миллиарда драмов и подписано 75 876 контрактов. В 2024 году в рамках программы было заготовлено 67 400 тонн фруктов и овощей, а также 165 000 тонн винограда, сообщает «1lurer.am».
Ходжоян уточнил, что на организацию виноградных заготовок государство предоставило 3,1 миллиарда драмов в виде гарантий четырём компаниям.
В рамках поддержки экспорта коньячного спирта трем получателям предоставлена помощь на сумму 750,5 миллиона драмов, в результате чего было экспортировано около 70,5 миллиона литров 100‑процентного коньячного спирта.
В связи с сильными осадками, прошедшими 25–26 мая 2024 года в Лорийской и Тавушской областях, и нанесённым ущербом в объявленных зонах бедствия, 580 пострадавших сельхозпроизводителей получили поддержку на сумму 158,8 миллиона драмов.