ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը ներկայացրել է «Աշխարհի բնակչությունը 2025» վերնագրով զեկույցը, որն այս տարի կենտրոնացել է ծնելիության համաշխարհային ճգնաժամի վրա։ Զեկույցում շեշտադրվել է, որ աշխարհում ծնելիության մակարդակը նվազել է։ Ուսումնասիրությունն անցկացվել է 14 երկրում, որոնք միասին կազմում են աշխարհի բնակչության մոտ 37 տոկոսը։
Զեկույցում հավելյալ տվյալներ կան նաև Հայաստանի վերաբերյալ: Անպտղության ցուցանիշը Հայաստանում 18.2% է, որից առաջնային՝ 2.7%, երկրորդային (կանխարգելելի) 15.5% (ՄԱԲՀ), հայտնում է Արմենպրեսը։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տրամադրած տեղեկատվությամբ՝ առաջին ամուսնության միջին տարիքը բարձրացել է ինչպես տղամարդկանց, այնպես էլ կանանց շրջանում։ 2018-ից 2023 թվականների ընթացքում Հայաստանում որոշակի աճ է գրանցվել մեկ կնոջ հաշվով ծնվող երեխաների միջին թվաքանակում՝ ծնելիության գործակիցը հասել է 1.9-ի։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանի տնային տնտեսությունների ավելի քան 60 տոկոսը զուրկ է երեխայից։ Մոտ 16 տոկոսն ունի երկու երեխա, մոտ 15 տոկոսը՝ մեկ երեխա։ Երեք և ավելի երեխաներ ունի մոտ 7 տոկոսը (ՀՀ ՎԿ)։
Նշվում է նաև, որ հայկական ընտանիքներում ամենից հաճախ ցանկություն է հայտնվում ունենալ երեք երեխա։
Երեխաների նախընտրելի թվաքանակի հիմնավորումներում առավել տարածված են եղել հետևյալ պատճառաբանությունները․ Շատ երեխաներ ունենալը ապահովում է ընտանիքի կայունությունը (27.3%), նպաստում է ավելի լավ կազմակերպել դաստիարակության գործընթացը (15.7%), համահունչ է հայկական միջավայրում ընդունված մշակույթին (12.0%), պայմանավորված է ժամանակի պահանջներով (9.7%), ինչպես նաև՝ նման օրինաչափություն եղել է ծնողական ընտանիքում, և ցանկություն կա շարունակել այդ ավանդույթը (6.0%) (ՄԱԲՀ)։

The United Nations Population Fund (UNFPA) has released its State of World Population 2025 report, focusing on the global fertility crisis. The report reveals a declining global birth rate based on research conducted in 14 countries representing 37% of the world’s population.
According to the report, Armenia’s infertility rate stands at 18.2%, comprising 2.7% primary infertility and 15.5% secondary (preventable) infertility.
Data from Armenia’s Statistical Committee also show a rise in the average age at first marriage for both men and women. Between 2018 and 2023, Armenia saw a slight increase in its fertility rate, reaching 1.9 children per woman.
Nonetheless, more than 60% of Armenian households are childless. Approximately 16% have two children, around 15% have one, and only about 7% have three or more children.
The report also notes that Armenian families most commonly express a desire to have three children.
The main reasons cited for preferring larger families include: ensuring family stability (27.3%), facilitating better upbringing (15.7%), alignment with traditional Armenian cultural norms (12.0%), responding to contemporary societal needs (9.7%), and continuing family patterns observed in previous generations (6.0%).