Հուլիսի 4-ին ժամը 19:30-ին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում կկայանա «Սիրո կամուրջ» խորագրով հիշատակի միջոցառում՝ նվիրված Մհեր Մկրտչյանին և Սոֆիկո Ճիաուրելիին: Այն կանցկացվի Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Վրաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։
Այս հուշ երեկոն, որը կընթանա բացառիկ տեսաշարերի, նշանակալի արվեստագիտական պահերի և երաժշտական կատարումների ուղեկցությամբ, կվերածվի զգացմունքներով լի խորհրդանշական ճամփորդության՝ արտացոլելով հայ-վրացական թատերական և կինեմատոգրաֆիական ժառանգությունը և հաստատված մշակութային կապերի խորությունը։
Միջոցառմանը ելույթ կունենան ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, անվանի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը, Վրաստանի և Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Թամարա Գվերձիթելին, ճանաչված վրացական «Թատերական քառյակը», Դավիթ Մազանաշվիլու երաժշտական խումբը, ինչպես նաև Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական և Թբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան հայկական պետական դրամատիկական թատրոնների դերասանական կազմերը։
Երեկոն կվարեն Արաքսյա Մելիքյանը Հայաստանից և Նիկոլոզ Ծուլուկիձեն Վրաստանից։
Միջոցառումը կյանքի է կոչվում հայ-վրացական մշակութային համագործակցության շրջանակում և նվիրված է Մհեր Մկրտչյանի ծննդյան 95-ամյակին։

A commemorative event titled Bridge of Love will take place at 19:30 on July 4 at the Gabriel Sundukyan National Academic Theatre in Yerevan, dedicated to Mher Mkrtchyan and Sofiko Chiaureli. The event is organized with support from Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sport and Georgia’s Ministry of Culture.
The evening will feature a journey rich with emotions, presented through rare video footage, notable artistic moments, and musical performances, celebrating the deep cultural ties and shared theatrical and cinematic heritage of Armenia and Georgia.
Among the performers are renowned composer and People’s Artist of the Armenian SSR Tigran Mansuryan; People’s Artist of Georgia and Russia Tamara Gverdtsiteli; the acclaimed Georgian ensemble Theatrical Quartet; David Mazanashvili’s musical group; and actors from both the Gabriel Sundukyan National Academic Theatre and the Petros Adamyan Armenian State Drama Theatre of Tbilisi.
The event will be hosted by Araksya Melikyan from Armenia and Nikoloz Tsulukidze from Georgia.
The event, part of Armenian-Georgian cultural cooperation, commemorates the 95th birth anniversary of Mher Mkrtchyan.