Թբիլիսյան և Եղվարդի խճուղիների նոր ճանապարհահատվածի և երկու կամուրջների կառուցումը ոչ միայն զգալիորեն կթեթևացնի Դավթաշենի կամրջի բեռնվածությունը, այլ նաև կապահովի Մ-4 միջպետական մայրուղու միացումը Հյուսիս-հարավ շրջանցիկ ճանապարհին։ Այդ մասին հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ժամանակ, երբ քննարկվել է «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը։
«Երբ մենք Սևանի մայրուղով՝ Մ-4-ով գալիս ենք և մտնում ենք Թբիլիսյան խճուղի, մեզ ընդամենը մեկ հանգույց է պակասում, որպեսզի մտնենք ամբողջական Հյուսիս-հարավի շրջանցիկ ճանապարհ, և դա հենց Թբիլիսյան խճուղու և Եղվարդի խճուղու միացումն է», – ընդգծել է Ավինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ այս նախագիծն ունենալու է կարևոր ռազմավարական նշանակություն հատկապես բեռնատարների երթևեկության համար։
Ավինյանը նաև տարակուսանք է հայտնել այն փաստի կապակցությամբ, որ նման կարևոր նախաձեռնությունը նախկինում չի ներառվել մայրուղային ծրագրերի ցանկում։

11 Июнь 2025 - 14:57 AMT
Строительство нового дорожного участка, соединяющего Тбилисское и Егвардское шоссе, а также двух мостов, значительно снизит нагрузку на Давташенский мост и обеспечит соединение автомагистрали М-4 с обходной трассой Север-Юг. Об этом сообщил мэр Еревана Тигран Авинян на совместном заседании постоянных комиссий Национального собрания в рамках обсуждения годового отчета о выполнении государственного бюджета за 2024 год.
«Когда мы едем по Севанской трассе — М-4 — и въезжаем на Тбилисское шоссе, нам не хватает всего одной развязки, чтобы попасть на полноценную обходную трассу Север-Юг, и это соединение Тбилисского и Егвардского шоссе», — подчеркнул Авинян, передает «Арменпресс».
По его словам, проект имеет важное стратегическое значение, особенно для грузового транспорта.
Также Авинян выразил недоумение тем, что столь важная инициатива ранее не была включена в перечень национальных дорожных программ.