ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը վստահեցրել է, որ ջրծաղիկի պատվաստանյութերի օգտագործման մասով որևէ հապաղում չկա։
«Քաղաքացիների կողմից բավականին լավ ընկալվում է, և չունենք ջրծաղիկի պատվաստանյութերի օգտագործման մասով որևէ հապաղում: Առաջիկայում կվերանայենք նաև շրջանակները, թե ում համար է ազգային ծրագիրը հասանելի»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Ավանեսյանը հավելել է նաև, որ 2024-ին պատվաստանյութերի տարբեր տեսակների ծավալներն աճել են։ Այդ համատեքստում նա հիշեցրել է, որ ըստ նախնական պլանի, ջրծաղիկի պատվաստանյութի կիրառումը պետք է սկսվեր 2024-ի դեկտեմբերին։ Թեև մատակարարման հարցում որոշ հետաձգում է գրանցվել, սակայն 2025-ի հունվարի վերջից արդեն գործընթացը մեկնարկել է։
Նա նշել է, որ 2024 թվականին գրանցվել է օրգանների փոխպաստվաստման 26 դեպք, մինչդեռ կանխատեսված թիվը կազմել է 24, իսկ ոսկրածուծի պատվաստումների դեպքերը հասել են 57-ի՝ նախատեսված 56-ի փոխարեն։
Նախարարի խոսքով՝ չափազանց կարևոր է, որ պետությունը տարեցտարի մեծացրել է այս թանկարժեք, սակայն կյանք փրկող ծրագրերի հասանելիությունը քաղաքացիների համար։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ սկզբնական փուլում պատվաստումները նախատեսված են 1 տարեկան երեխաների և նախազորակոչային տարիքի անձանց համար։ 2027 թվականից գործընթացը կիրականացվի ըստ ազգային պատվաստումների օրացույցի՝ 1 տարեկանների (առաջին դեղաչափ) և 4-6 տարեկանների (երկրորդ դեղաչափ) համար՝ ինչպես կիրառվում է կարմրուկի և կարմրախտի դեպքում։

11 Июнь 2025 - 15:07 AMT
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян заверила, что процесс использования вакцин против ветряной оспы проходит без задержек. По её словам, программа хорошо воспринимается населением, и в её рамках нет никаких сбоев. Она также сообщила о планах пересмотра целевой аудитории национальной программы, передаёт 1lurer.am .
Аванесян добавила, что в 2024 году объёмы различных вакцин увеличились. Она напомнила, что по первоначальному плану вакцинация от ветрянки должна была стартовать в декабре 2024 года. Несмотря на небольшие задержки в поставках, процесс начался уже к концу января 2025 года.
Министр также сообщила, что в 2024 году было зарегистрировано 26 случаев трансплантации органов, что превысило запланированный показатель в 24. Количество пересадок костного мозга достигло 57 при прогнозируемых 56.
По словам министра, крайне важно, что государство из года в год расширяет доступность этих дорогостоящих, но спасающих жизни программ для населения.
Ранее сообщалось, что на начальном этапе вакцинация будет проводиться для детей в возрасте одного года и лиц предпризывного возраста. С 2027 года программа будет осуществляться по национальному календарю прививок: первая доза в 1 год, вторая — в возрасте 4–6 лет, как это реализуется для кори и краснухи.