Փարիզում հունիսի 12-ին նախատեսված աճուրդում վաճառքի է ներկայացված Հրանտ Սամուելյանի հիմնադրած Արևելյան գրախանութի խորհրդանշական հավաքածուն, որը ներառել է տարբեր ժամանակներից մի քանի տասնյակ արժեքավոր ձեռագրեր ու գրքեր։ Դրանց ձեռքբերման պատրաստակամություն է ցուցաբերել Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի ղեկավարությունը, սակայն այդ ուղղությամբ տարված քայլերը արդյունք չեն տվել։ Այդ մասին հայտնել է Մատենադարանի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Էմմա Հոռոփյանը։
Նրա փոխանցմամբ, Մատենադարանը երկար ժամանակ փորձել է կապ հաստատել համապատասխան անձանց հետ՝ քննարկելու գրքերն ու ձեռագրերը աճուրդից դուրս բերելու և ուղղակի գնում իրականացնելու հնարավորությունը։ Այդուհանդերձ, նման գործարք ձևակերպել չի հաջողվել, քանի որ աճուրդի կազմակերպման կանոնները նման տարբերակ չեն նախատեսել, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Կայքում այս պահին նշված են մեկնարկային գները, որոնցով ուղղակի վաճառքը իրավասու անձինք համարել են անընդունելի՝ ակնկալելով, որ աճուրդի ընթացքում գները մի քանի անգամ կաճեն: Կա ևս մեկ խնդիր. թե՛ Հայաստանից, թե՛ Հայաստանից դուրս աճուրդին գրանցվելը բավականին շատ տեխնիկական խնդիրներ է առաջացրել: Մատենադարանի տնօրինությունը նույնիսկ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության միջոցով է փորձել գրանցվել այդ աճուրդին: Նման փորձ են ձեռնարկել նաև Մատենադարանին մոտ կանգնած բազմաթիվ աղբյուրներ, որոնցից տեղեկություն ունենք, բայց նույնպես բախվել են բավականին լուրջ տեխնիկական խնդիրների: Այդուհանդերձ, Մատենադարանի ղեկավարությունը լուրջ աշխատանքներ է իրականացնում (հատկապես մասնավոր հատվածի հետ), որպեսզի հնարավորություն ունենա ձեռք բերել հայկական բոլոր ձեռագրերը, քանի որ մատյանները հայրենիք վերադարձնելը մեր գլխավոր առաքելությունն է»,- նշել է Էմմա Հոռոփյանը։
1930 թվականին հիմնադրված Հրանտ Սամուելյանի Արևելյան գրախանութը (Librairie Orientale Hrant Samuelian), մասնագետների ու գիտակների կարծիքով, եղել է ավելին, քան սովորական գրախանութ։ Այն ծառայել է որպես հայկական մտքի լուռ ապաստան՝ այն սակավ վայրերից մեկը, ուր հայ գիրքը շարունակել է գոյատևել՝ անտեսելով հեռավորությունը և ժամանակի ընթացքը։

Matenadaran has been unsuccessful in acquiring the symbolic collection of the Eastern Bookstore founded by Hrant Samuelian, which is up for auction in Paris on June 12. This collection includes dozens of rare manuscripts and books from various periods. Although the leadership of the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts expressed interest in purchasing the items, their efforts have not yielded results, according to Matenadaran’s public relations head, Emma Horopyan.
Horopyan explained that Matenadaran tried for a long time to reach out to the relevant parties to discuss removing the items from auction for a direct sale. However, the attempt failed because the auction regulations do not permit such an arrangement, reports Armenpress.
"The website currently lists starting prices, and direct sale offers were considered unacceptable by those in charge, expecting prices to multiply during the auction. Another issue is that registering for the auction, both from Armenia and abroad, has caused significant technical difficulties. The Matenadaran administration even tried to register via the Armenian Embassy in France. Many of our sources close to Matenadaran also tried to participate but faced serious technical problems," said Horopyan.
She added that Matenadaran is actively working, especially with the private sector, to acquire all Armenian manuscripts in the collection, emphasizing that repatriating these volumes is their primary mission.
Founded in 1930, Hrant Samuelian’s Eastern Bookstore (Librairie Orientale Hrant Samuelian) was, in the eyes of experts and scholars, more than just a bookstore. It served as a quiet sanctuary of Armenian thought—a rare place where Armenian literature continued to endure despite distances and the passage of time.