Իրանին Իսրայելի հասցված ավիահարվածներից հետո ստեղծված լարվածության ֆոնին չեղարկվել է FlyOne ավիաընկերության Թել Ավիվ-Երևան-Թել Ավիվ չվերթը։
Իրան-Իսրայել աճող հակամարտության հետևանքով Արաբական Միացյալ Էմիրությունները չեղարկել, հետաձգել է մի շարք չվերթեր կամ փոխել օդային երթուղիները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կայքի համաձայն՝ այս պահին չեղարկված են Fly Dubai ավիաընկերության Դուբայ-Երևան-Դուբայ և Wizz Air-ի Աբու Դաբի-Երևան-Աբու Դաբի չվերթերը, իսկ Armenia Airways-ի Թեհրան-Երևան-Թեհրան չվերթը հետաձգված է։
«Այս պահի դրությամբ անժամկետ չեղարկված են Երևանից դեպի Իրան, Իսրայել և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ չվերթները»,- Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտնել են ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Կոմիտեից հայտնել են նաև, որ երեք չվերթներ, որոնք Մոսկվայից ուղևորվել են դեպի Էմիրություններ, հարկադրված վայրէջք են կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ որպես պահեստային վայր։
Հունիսի լույս 13-ի գիշերը Իսրայելը մի շարք հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Հարձակման հետևանքով սպանվել են Իրանի բարձրաստիճան զինվորականներ և միջուկային ֆիզիկոսներ։ Իրանի քաղաքացիներին ուղղված իր ուղերձում գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին Իսրայելի կողմից Իրանին հասցված հարվածները հանցագործություն է որակել և հայտարարել, որ Իսրայելին «դառը և սարսափելի ճակատագրի» է սպասվում։

Following Israeli airstrikes on Iran, FlyOne’s Tel Aviv–Yerevan–Tel Aviv flights have been canceled due to growing tensions across the Middle East.
According to Sputnik Armenia, the United Arab Emirates has canceled or delayed several routes, also redirecting flights in response to the escalating Iran-Israel conflict.
Zvartnots International Airport’s official website lists the cancellation of Fly Dubai’s Dubai–Yerevan–Dubai flight and Wizz Air’s Abu Dhabi–Yerevan–Abu Dhabi service. Armenia Airways’ Tehran–Yerevan–Tehran flight has been postponed.
The Civil Aviation Committee of Armenia told Sputnik Armenia that as of now, all flights from Yerevan to Iran, Israel, and the UAE are indefinitely suspended.
The committee also confirmed that three flights from Moscow to the UAE were forced to land in Yerevan as a backup location.
On the night of June 13, Israel launched several strikes on Iran, killing high-ranking military officials and nuclear physicists. In a message to Iranian citizens, Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei condemned the attacks as criminal and warned that Israel faces a “bitter and terrible fate.”