Իրանին Իսրայելի հասցված ավիահարվածներից հետո ստեղծված լարվածության ֆոնին չեղարկվել է FlyOne ավիաընկերության Թել Ավիվ-Երևան-Թել Ավիվ չվերթը։
Իրան-Իսրայել աճող հակամարտության հետևանքով Արաբական Միացյալ Էմիրությունները չեղարկել, հետաձգել է մի շարք չվերթեր կամ փոխել օդային երթուղիները, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի կայքի համաձայն՝ այս պահին չեղարկված են Fly Dubai ավիաընկերության Դուբայ-Երևան-Դուբայ և Wizz Air-ի Աբու Դաբի-Երևան-Աբու Դաբի չվերթերը, իսկ Armenia Airways-ի Թեհրան-Երևան-Թեհրան չվերթը հետաձգված է։
«Այս պահի դրությամբ անժամկետ չեղարկված են Երևանից դեպի Իրան, Իսրայել և Արաբական Միացյալ Էմիրություններ չվերթները»,- Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում հայտնել են ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեից։
Կոմիտեից հայտնել են նաև, որ երեք չվերթներ, որոնք Մոսկվայից ուղևորվել են դեպի Էմիրություններ, հարկադրված վայրէջք են կատարել «Զվարթնոց» օդանավակայանում՝ որպես պահեստային վայր։
Հունիսի լույս 13-ի գիշերը Իսրայելը մի շարք հարվածներ է հասցրել Իրանին։ Հարձակման հետևանքով սպանվել են Իրանի բարձրաստիճան զինվորականներ և միջուկային ֆիզիկոսներ։ Իրանի քաղաքացիներին ուղղված իր ուղերձում գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին Իսրայելի կողմից Իրանին հասցված հարվածները հանցագործություն է որակել և հայտարարել, որ Իսրայելին «դառը և սարսափելի ճակատագրի» է սպասվում։

На фоне эскалации конфликта между Ираном и Израилем отменён рейс авиакомпании FlyOne по маршруту Тель-Авив — Ереван — Тель-Авив.
По данным «Спутник Армения», Объединённые Арабские Эмираты отменили или перенесли ряд рейсов, а также изменили маршруты из-за ухудшения ситуации.
Согласно сайту международного аэропорта «Звартноц», на данный момент отменены рейсы Fly Dubai по маршруту Дубай — Ереван — Дубай и Wizz Air из Абу-Даби в Ереван и обратно. Рейс Armenia Airways из Тегерана отложен.
Как сообщили в Комитете гражданской авиации Армении в беседе со «Спутник Армения», все рейсы из Еревана в Иран, Израиль и ОАЭ временно прекращены на неопределённый срок.
Там также уточнили, что три рейса, вылетевшие из Москвы в направлении Эмиратов, были вынуждены совершить посадку в аэропорту «Звартноц» в качестве резервного пункта.
В ночь на 13 июня Израиль нанёс серию ударов по Ирану. В результате атаки погибли высокопоставленные иранские военные и учёные‑ядерщики. Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи назвал действия Израиля преступлением и пообещал, что Тель-Авив ждёт «горькая и ужасная судьба».