Հունիսին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանված կտրտված ծաղիկների գրեթե ամբողջ խմբաքանակը խախտումներ է ունեցել: Այդ մասին ասվում է «Ռոսսելխոզնադզորի» պաշտոնական կայքում։
Հատուկ անհանգստություն են հարուցել կտրված ծաղիկների խմբաքանակները․ հունիսին իրականացված մատակարարումներից 80 խմբաքանակից 78-ը չեն ներկայացվել վերահսկող մարմնին՝ առաջացնելով լուրջ մտահոգություն։
Նշվում է, որ հունիսի 16-ին «Ռոսսելխոզնադզորը» տեսակապի միջոցով քննարկումներ է անցկացրել ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի հետ՝ բուսական արտադրանքի արտահանման ժամանակ կրկնվող խախտումների առնչությամբ։
Նշվել է, որ 2025 թվականի սկզբից ՀՀ-ից մատակարարվող բեռների մոտ 43%-ը նշանակման վայրերում չեն ներկայացվել կարանտինային բուսասանիտարական հսկողության, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ, «Ռոսսելխոզնադզորը» մտահոգություն էր հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Հայաստանից ծաղիկների ներկրումը կտրուկ աճել է, իսկ դրանցում հաճախակի են հայտնաբերվել կարանտինային օբյեկտներ։ Այս երևույթը հիմք է տվել կարծելու, որ հայկական կողմը թուլացրել է վերահսկողությունը՝ արտահանվող ծաղիկների ծագման երկրի ու որակի նկատմամբ։
Ռուսաստանի տարածքում բուսասանիտարական իրավիճակի վատթարացումից խուսափելու նպատակով, հայկական տեսչական մարմնին ուղարկվել է գրություն՝ առաջարկելով միջոցներ ձեռնարկել մատակարարվող ծաղիկների նկատմամբ վերահսկողությունն ամրապնդելու ուղղությամբ։ Ըստ նույն հաղորդագրության, ներկայում «Ռոսսելխոզնադզորը»-գործընկեր կողմերից ակնկալում է մանրամասներ՝ մատակարարվող տեսականու, ծավալների, արտադրության վայրերի, պահանջարկի աճի պատճառների և արտահանման պլանների վերաբերյալ։
«Ծառայությունը խնդրել է աշխատանք տանել արտահանողների հետ, անհապաղ կասեցնել այն կազմակերպություններին բուսասանիտարական հավաստագրերի տրամադրումը, որոնք նախկինում չեն զբաղվել ծաղիկների արտահանմամբ և ներմուծմամբ», – ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ եթե համապատասխան հակազդման միջոցներ չձեռնարկվեն և կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման դեպքերը շարունակվեն, «Ռոսսելխոզնադզորը» ստիպված կլինի կիրառել հավելյալ բուսասանիտարական սահմանափակումներ։
Հայկական կողմի ներկայացուցիչներն իրենց հերթին հավաստիացրել են, որ ձեռնարկվում են քայլեր՝ բուսասանիտարական վերահսկողության ամրապնդման և արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ։
Ծաղիկների ազգային ասոցիացիայի տվյալներով՝ 2024 թվականին Հայաստանը ընդգրկվել է Ռուսաստան կտրված ծաղիկների խոշորագույն մատակարարների եռյակում։ Հայաստանից արտահանված ծաղիկների ընդհանուր արժեքը կազմել է 32.1 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 7.1% մասնաբաժնով։

По данным «Россельхознадзора», 78 из 80 партий срезанных цветов, экспортированных из Армении в Россию в июне, были поставлены с нарушениями фитосанитарных норм.
Цветы не были представлены контролирующим органам, что вызвало серьезную обеспокоенность.
16 июня российское ведомство провело видеоконференцию с Инспекцией безопасности пищевых продуктов Армении, обсудив систематические нарушения при экспорте растительной продукции.
Отмечается, что с начала 2025 года около 43% поставок из Армении не были предъявлены для карантинного фитосанитарного контроля по прибытии, сообщает «Sputnik Армения».
Ранее «Россельхознадзор» уже выражал обеспокоенность резким ростом импорта цветов из Армении и частыми случаями выявления карантинных объектов. Это дало основания полагать, что армянская сторона ослабила контроль за происхождением и качеством экспортируемой продукции.
С целью предотвращения ухудшения фитосанитарной обстановки в России армянской инспекции направлено письмо с предложением усилить контроль за поставками цветов. Также ведомство ожидает от армянской стороны подробной информации о ассортименте, объемах, местах производства, причинах роста спроса и планах по экспорту.
«Служба попросила наладить работу с экспортерами и немедленно прекратить выдачу фитосанитарных сертификатов организациям, ранее не занимавшимся экспортом или импортом цветов», — говорится в сообщении.
Если эффективные меры реагирования не будут приняты, и случаи обнаружения карантинных объектов продолжатся, «Россельхознадзор» будет вынужден ввести дополнительные фитосанитарные ограничения.
Армянские представители, в свою очередь, заверили, что предпринимаются шаги по усилению фитосанитарного контроля и внедрению действенных механизмов.
По данным Национальной ассоциации цветов, в 2024 году Армения вошла в тройку крупнейших поставщиков срезанных цветов в Россию, экспортировав продукции на 32,1 млн долларов США (7,1% рынка).