ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ասել է, որ Իրանից եկողներ կան, բայց հոսքը մեծ չէ:
«Իրանից Հայաստան եկողներ կան, բայց դեռ մեծ հոսք չկա: Ընդհանուր տագնապ և անհանգստություն կա, մարդիկ փորձում են Թեհրանից և խոշոր քաղաքաներից որքան հնարավոր է հեռու լինել։ Հայաստան տեղափոխվելու խնդիր այս պահին չկա», –ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ Սինանյանի՝ իրավիճակn, այնուամենայնիվ, անկանխատեսելի է, և իր գրասենյակի աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են իրանահայ համայնքի հետ։
«Երեկ շատ էին անհանգստացել, երբ Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ ինքն էլ է սկսելու քաղաքացիական անձանց և կառույցներ թիրախավորել։ Նման արտահայտություն էր արել, որի արդյունքում մարդկանց մոտ տագնապը ավելի էր շատացել։ Գիտենք մարդկանց, որոնք մեքենա են նստել և դեպի Հայաստան են ճանապարհվել»,– հայտնել է Սինանյանը։
Հանձնակատարը հավելել է, որ հիմնականում Հայաստան են տեղափոխվում այն իրանահայերը, որոնք այստեղ բնակարան և հարազատներ ունեն։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է իրանահայերի մեծ հոսք ընդունել, Սինանյանը վստահեցրել է, որ որոշ փորձառություն արդեն ձեռք է բերվել։
«Հաշվի առնելով 2023-ի սեպտեմբերի փորձը, երբ ունեինք Արցախից շատ ավելի մեծ ներհոսք, կարծում եմ, որ գոնե սկզբնական փուլում Հայաստանը պատրաստ կլինի ընդունել նաև իրանահայերին»,– նշել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։
Իրանի տարածքում ներքին ու միջազգային թռիչքների արգելքը երկարաձգվել է մինչև հունիսի 18-ը։ Այդ մասին հայտնել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարության ներկայացուցիչ Մաջիդ Ահավանը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ներքին և միջազգային թռիչքները արգելված են մինչև չորեքշաբթի օրը՝ տեղական ժամանակով ժամը 02։00։ Խնդրում ենք բոլոր հայրենակիցներին զերծ մնալ երկրի օդանավակայաններ այցելելուց և հետևել չվերթների վիճակին միայն պաշտոնական աղբյուրներից», – մեջբերում է պաշտոնյայի խոսքերը IRNA գործակալությունը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հնդկաստանը իր քաղաքացիներին Իրանից տարհանել է ՀՀ տարածքով։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ Հնդկաստանը Իրանից իր 110 քաղաքացի է տարհանել՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Հունիսի 13-ի առավոտյան Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող ռազմական և միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ։ Իրանը հետագայում պատասխանել է՝ հրթիռակոծելով Իսրայելի տարածքներ, և կողմերը շարունակում են փոխադարձ հարվածները։

Zareh Sinanyan, the Chief Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia’s Prime Minister’s Office, stated that while some people are arriving from Iran, there is currently no significant influx. “There are arrivals from Iran, but not yet a large flow. There is general anxiety and concern; people are trying to distance themselves from Tehran and major cities. There is no issue at this point with relocating to Armenia,” he told Factor.am .
Sinanyan noted that the situation remains unpredictable and that his office is in regular contact with the Armenian community in Iran. “Yesterday, many were alarmed when [Israeli Prime Minister] Netanyahu said he would start targeting civilians and infrastructure. This statement increased anxiety. We know of individuals who got in their cars and headed to Armenia,” he said.
He added that mainly Iranian Armenians with housing and relatives in Armenia are relocating. When asked whether Armenia is prepared to receive a large number of Iranian Armenians, Sinanyan assured that the country has gained some experience. “Considering the September 2023 experience, when we received a much larger influx from Artsakh, I believe Armenia will be ready to accept Iranian Armenians, at least in the initial stage,” he noted.
Iran has extended its ban on domestic and international flights until June 18, according to Majid Akhavan, a representative of Iran’s Ministry of Roads and Urban Development, as reported by TASS. “All domestic and international flights are banned until 2:00 AM local time on Wednesday. We urge citizens to avoid going to airports and to follow official sources for updates,” IRNA quoted him.
Meanwhile, Armenia’s Foreign Ministry announced that India has evacuated 110 of its citizens from Iran via Armenian territory. This was confirmed by the Ministry’s spokesperson Ani Badalyan, Armenpress reported.
On the morning of June 13, Israel launched strikes on military and nuclear facilities in Iran. Iran retaliated with missile attacks on Israeli territories, and both sides continue exchanging strikes.