ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ասել է, որ Իրանից եկողներ կան, բայց հոսքը մեծ չէ:
«Իրանից Հայաստան եկողներ կան, բայց դեռ մեծ հոսք չկա: Ընդհանուր տագնապ և անհանգստություն կա, մարդիկ փորձում են Թեհրանից և խոշոր քաղաքաներից որքան հնարավոր է հեռու լինել։ Հայաստան տեղափոխվելու խնդիր այս պահին չկա», –ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
Ըստ Սինանյանի՝ իրավիճակn, այնուամենայնիվ, անկանխատեսելի է, և իր գրասենյակի աշխատակիցները մշտական կապի մեջ են իրանահայ համայնքի հետ։
«Երեկ շատ էին անհանգստացել, երբ Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ ինքն էլ է սկսելու քաղաքացիական անձանց և կառույցներ թիրախավորել։ Նման արտահայտություն էր արել, որի արդյունքում մարդկանց մոտ տագնապը ավելի էր շատացել։ Գիտենք մարդկանց, որոնք մեքենա են նստել և դեպի Հայաստան են ճանապարհվել»,– հայտնել է Սինանյանը։
Հանձնակատարը հավելել է, որ հիմնականում Հայաստան են տեղափոխվում այն իրանահայերը, որոնք այստեղ բնակարան և հարազատներ ունեն։
Հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է իրանահայերի մեծ հոսք ընդունել, Սինանյանը վստահեցրել է, որ որոշ փորձառություն արդեն ձեռք է բերվել։
«Հաշվի առնելով 2023-ի սեպտեմբերի փորձը, երբ ունեինք Արցախից շատ ավելի մեծ ներհոսք, կարծում եմ, որ գոնե սկզբնական փուլում Հայաստանը պատրաստ կլինի ընդունել նաև իրանահայերին»,– նշել է Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը։
Իրանի տարածքում ներքին ու միջազգային թռիչքների արգելքը երկարաձգվել է մինչև հունիսի 18-ը։ Այդ մասին հայտնել է Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարության ներկայացուցիչ Մաջիդ Ահավանը, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ներքին և միջազգային թռիչքները արգելված են մինչև չորեքշաբթի օրը՝ տեղական ժամանակով ժամը 02։00։ Խնդրում ենք բոլոր հայրենակիցներին զերծ մնալ երկրի օդանավակայաններ այցելելուց և հետևել չվերթների վիճակին միայն պաշտոնական աղբյուրներից», – մեջբերում է պաշտոնյայի խոսքերը IRNA գործակալությունը։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հնդկաստանը իր քաղաքացիներին Իրանից տարհանել է ՀՀ տարածքով։
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտնել է, որ Հնդկաստանը Իրանից իր 110 քաղաքացի է տարհանել՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Հունիսի 13-ի առավոտյան Իսրայելը հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող ռազմական և միջուկային օբյեկտների ուղղությամբ։ Իրանը հետագայում պատասխանել է՝ հրթիռակոծելով Իսրայելի տարածքներ, և կողմերը շարունակում են փոխադարձ հարվածները։

Зарех Синанян, главный уполномоченный по делам диаспоры при аппарате премьер-министра Армении, заявил, что из Ирана есть прибывающие, но большого потока пока нет. «Да, из Ирана приезжают, но потока пока нет. В целом ощущается тревожность, люди стараются держаться подальше от Тегерана и крупных городов. Проблем с переселением в Армению на данный момент нет», — сообщил он в интервью Factor.am .
По его словам, ситуация остаётся непредсказуемой, и сотрудники его офиса находятся в постоянной связи с армянской общиной Ирана. «Вчера было сильное волнение, когда Нетаньяху заявил, что начнёт наносить удары по гражданским лицам и объектам. Такое заявление вызвало ещё больший страх. Мы знаем о людях, которые сели в машины и направились в Армению», — отметил Синанян.
Он добавил, что в основном в Армению переезжают те иранские армяне, у кого здесь есть жильё и родственники. Отвечая на вопрос о готовности Армении принять массовый поток иранских армян, Синанян заверил, что у страны уже есть соответствующий опыт. «Учитывая опыт сентября 2023 года, когда мы приняли значительно больший поток из Арцаха, считаю, что на начальном этапе Армения готова принять и иранских армян», — подчеркнул он.
По информации ТАСС, в Иране продлено действие запрета на внутренние и международные авиаперелёты до 18 июня. Представитель Министерства дорог и градостроительства Ирана Маджид Ахаван заявил: «Запрещены все внутренние и международные рейсы до среды, до 02:00 по местному времени. Просим соотечественников воздержаться от посещения аэропортов и следить за информацией только из официальных источников», — передаёт агентство IRNA.
Министерство иностранных дел Армении сообщило, что Индия эвакуировала из Ирана 110 своих граждан через территорию Армении. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, передаёт «Арменпресс».
Утром 13 июня Израиль нанёс удары по военным и ядерным объектам на территории Ирана. В ответ Иран обстрелял израильскую территорию ракетами, и стороны продолжают обмен ударами.