«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն Ազգային ժողովում անդրադարձել է գործարար Սամվել Կարապետյանի վերջին հայտարարություններին՝ միաժամանակ խոսելով նաև ՀԷՑ-ի գործունեության ու քաղաքացիներին, ըստ իր պնդման, հասցված վնասների մասին։
«Դու գնա ՀԷՑ-ով զբաղվի։ Այդ հարցերը շատ հստակ են և դրվելու են։ ՀԷՑ-ը պետք է փոխհատուցի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներին պատճառված վնասները։ Կոպեկ առ կոպեկ պետք է փոխհատուցի։ Եկել է ժամանակը քննարկելու նաև ՀԷՑ-ի ազգայնացման գաղափարը։ Այսօր դու սեփականատեր ես մի կառույցի, որը Հայաստանի Հանրապետության ամենաատելի կառույցն է։ Երբ հարցնես, թե որ կառույցից են ամենաշատը բողոքում քաղաքացիները, կասեն՝ ՀԷՑ-ից», – ասել է Կոնջորյանը, գրում է Արմենպրեսը։
Կոնջորյանի այդ հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ գործարար Սամվել Կարապետյանը, արձագանքելով իշխանության կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու որոշ հոգևորականների հասցեին հնչող քննադատություններին, նշել է, որ եթե քաղաքական առաջնորդներն անկարող են դադարեցնել դա, ապա ինքը և իր համախոհները «իրենց ձևով են միջամտելու եկեղեցու դեմ արշավին»։
Ռուսաստանում բնակվող գործարար Սամվել Կարապետյանին պատկանող «Տաշիր» ընկերությունների խումբը 2015 թվականի հոկտեմբերին «Ինտեր ՌԱՕ»-ից ձեռք է բերել ՀԷՑ-ը՝ ստանձնելով կառավարման ամբողջ պատասխանատվությունը։

17 Июнь 2025 - 14:48 AMT
Руководитель парламентской фракции «Гражданский договор» Айк Конджорян в своем выступлении в Национальном собрании прокомментировал недавние заявления бизнесмена Самвела Карапетяна и одновременно выступил с критикой в адрес Электрических сетей Армении (ЭСА), подчеркнув нанесенный, по его словам, ущерб гражданам.
«Ты иди и займись ЭСА. Эти вопросы очень ясны и будут подняты. ЭСА должна компенсировать десяткам тысяч граждан причиненный ущерб. Каждая копейка должна быть возвращена.nПришло время обсудить идею национализации ЭСА. Сегодня ты — собственник структуры, которая является самой ненавистной в Республике Армения. Если спросить, на какую структуру больше всего жалуются граждане, ответ будет — на ЭСА», — заявил Кончорян, сообщает «Арменпресс».
Это заявление прозвучало после того, как Самвел Карапетян, комментируя критику со стороны властей в адрес некоторых духовных лиц Армянской апостольской церкви, заявил, что если политические лидеры не могут остановить это, то он и его сторонники «вмешаются в происходящее по-своему».
Принадлежащая проживающему в России бизнесмену Самвелу Карапетяну группа компаний «Ташир» приобрела ЭСА у «Интер РАО» в октябре 2015 года, взяв на себя полную ответственность за управление компанией.