Մեքենաների խլացուցիչների օգտագործված կատալիզատորների կերամիկական թափոնների արտահանման արգելքը կերկարաձվի ևս 6 ամսով։ Գործադիրը որոշում է ընդունել։
«Որոշման ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությունում շրջակա միջավայրի պաշտպանության մակարդակի բարձրացումով, ինչպես նաև նվազեցնելու առանց չեզոքացման համակարգի տրանսպորտային միջոցների շահագործման ժամանակ վնասակար նյութերի անարգել արտանետումը մթնոլորտային օդ, կանխելու ավտոմեքենաների վրա տեղադրված կատալիզատորների ապօրինի շրջանառությունը»,– ասված է հիմնավորման մեջ։
Համաձայն Ներքին գործերի նախարարության տրամադրած տեղեկատվության՝ արտահանման արգելքի կիրառման ընթացքում՝ մինչ օրս ՀՀ տարածքում արձանագրվել է ավտոմեքենայի խլացուցիչի կատալիզատորի գողության ընդամենը 2 դեպք՝ 2023 թ. հունվար-փետրվար ամիսներին, մինչդեռ 2021 թվականին արձանագրվել է գողության 92 և 2022 թ. գողության 40 դեպք։
Նախորդ որոշման ժամկետը ավարտվում է հուլիսի 3-ին, ինչից հետո նոր ընդունված սահմանափակումը ուժի մեջ կմտնի։

Правительство Армении приняло решение продлить еще на шесть месяцев запрет на экспорт керамических отходов использованных автокатализаторов, которые обычно устанавливаются в глушителях автомобилей.
Как указано в обосновании, мера направлена на повышение уровня охраны окружающей среды в стране, а также на сокращение бесконтрольных выбросов вредных веществ в атмосферу от транспортных средств, не оснащённых нейтрализационными системами. Одновременно она препятствует незаконному обороту автокатализаторов, установленных на автомобилях.
По данным Министерства внутренних дел, с момента введения экспортного запрета в Армении было зафиксировано всего два случая краж катализаторов (в январе–феврале 2023 года), в то время как в 2021 году зарегистрировано 92 случая, а в 2022 году — 40.
Срок действия предыдущего решения истекает 3 июля. Новое ограничение вступит в силу сразу после этой даты.