Հայաստանը հետաքրքրված է ռուսական շուկա գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումների ընդլայնմամբ։ Այդ մասին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ հայ արտադրողներն ունակ են առաջարկել բարձրորակ գյուղատնտեսական ապրանք, որը պահանջարկ ունի, այդ թվում՝ Ռուսաստանի սպառողական շուկայում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Սակայն նման արտահանման ընդլայնումն իրագործելու համար, ըստ Գրիգորյանի, հարկավոր է լուրջ ուշադրություն հատկացնել ապրանքների փոխադրման գործընթացներին և փոխգործակցությանը։
«Ագրոարդյունաբերական համալիրում որակյալ արտադրողները որպես կանոն փոքր և միջին ձեռնարկություններն են։ Գլոբալ շուկաներ, այդ թվում ՌԴ մեծածավալ շուկա դուրս գալու համար նրանց զգալի ռեսուրսներ և համակարգում է անհրաժեշտ», – նշել է Գրիգորյանը։
Փոխվարչապետը հավելել է, որ անհրաժեշտ է զարգացնել փոխադրումների համակարգը, ապրանքների ճիշտ դասակարգումն ու ապահովել մատակարարումների անխափան կազմակերպումը։
Նա ընդգծել է նաև, որ ռուսական կողմը նույնպես գործնական ջանքեր է ներդնում՝ այդ խոչընդոտները հաղթահարելու և առաքման գործընթացներում աջակցություն ցուցաբերելու համար։
«Արտադրության և արտահանման աճի տեսանկյունից մենք որևէ սահմանափակում չենք տեսնում», – հավելել է փոխվարչապետը։
2024 թվականին Հայաստան–Ռուսաստան առևտրաշրջանառության ծավալը գրանցել է գրեթե 1.6-ապատիկ աճ՝ գերազանցելով 12 միլիարդ դոլարի շեմը։

20 Июнь 2025 - 12:28 AMT
Армения заинтересована в расширении поставок сельскохозяйственной продукции на российский рынок. Об этом заявил вице-премьер Мгер Григорян на Петербургском международном экономическом форуме, передает «Спутник Армения». Он отметил, что армянские производители способны предложить качественную продукцию, востребованную в том числе на потребительском рынке России.
Однако, по словам Григоряна, для реализации этого потенциала необходимо уделить серьезное внимание вопросам логистики и взаимодействия. «В агропромышленном комплексе качественными производителями, как правило, являются малые и средние предприятия. Для выхода на глобальные рынки, включая масштабный рынок РФ, им необходимы значительные ресурсы и координация», — пояснил он.
Вице-премьер добавил, что необходимо развивать транспортную систему, правильно классифицировать продукцию и обеспечивать бесперебойную организацию поставок. Он также подчеркнул, что российская сторона прилагает практические усилия для преодоления этих барьеров и содействия логистике.
«С точки зрения роста производства и экспорта мы не видим ограничений», — добавил Григорян.
В 2024 году объем товарооборота между Арменией и Россией вырос почти в 1,6 раза, превысив отметку в 12 миллиардов долларов.