Մոնիթորինգային ցանցում ընդգրկված 22 օդերևութաբանական կայաններում, այդ թվում՝ Մեղրու սահմանամերձ կայանում, օրական երկու անգամ՝ Գրինվիչի ժամանակով 06:00-ին և 18:00-ին, իրականացվում են ֆոնային գամմա-ճառագայթման դոզայի հզորության չափումներ, հայտնում է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը։
Չափումների համար օգտագործվում են ДРГ-01Т1 դոզիմետրեր, իսկ Արմավիրի օդերևութաբանական կայանում նաև ДКГ-02у Арбитр սարքավորումը։ Երևան քաղաքի աերոլոգիական կայանում իրականացվում են նաև ռադիոակտիվ փոշու խտության բետա-ակտիվության ամենօրյա չափումներ՝ կիրառելով РУБ-01 սարքը և համապատասխան թանզիֆային ֆիլտրեր մթնոլորտից գետնի վրա տեղացող մասնիկների հավաքագրման նպատակով։
Չափումների արդյունքները ցույց են տվել, որ վերջին հինգ օրվա ընթացքում երկրում գրանցված գամմա-ճառագայթման ֆոնը չի գերազանցել թույլատրելի մակարդակը՝ տատանվելով 13-21 միկրոռենտգեն/ժամ միջակայքում։
Ըստ սահմանված կարգավորումների՝ անվտանգ շեմը ֆոնային գամմա-ճառագայթման դոզայի հզորության համար սահմանված է 60 միկրոռենտգեն/ժամ մակարդակով։

Radiation levels across Armenia remain within normal ranges, according to the Hydrometeorology and Monitoring Center of the Ministry of Environment. Measurements are conducted twice daily—at 06:00 and 18:00 GMT—at 22 meteorological stations, including the border station in Meghri.
The monitoring uses DRG-01T1 dosimeters, while the Armavir station is also equipped with a DKG-02u Arbiter device. In Yerevan’s aerological station, daily beta-activity measurements of radioactive dust density are conducted using the RYB-01 instrument and gauze filters that collect atmospheric particles settling to the ground.
Results from the past five days show gamma radiation doses across the country fluctuating between 13 and 21 microroentgens per hour, well below the safety threshold of 60 microroentgens per hour.