Հայաստանն ընդգրկվել է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի 2005թ. կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի կազմում՝ ընտրվելով նաև որպես փոխնախագահ։
Հունիսի 18-20-ը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացել է մշակութային ինքնարտահայտման ձևերի բազմազանության պաշտպանության և խրախուսման մասին 2005թ․ կոնվենցիայի մասնակից պետությունների համաժողովի 10-րդ նստաշրջանը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանն ընտրվել է փոխնախագահ՝ բյուրոյում ներկայացնելով Արևելաեվրոպական տարածաշրջանային խումբը, գրում է Արմենպրեսը։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը ելույթ է ունեցել հաշվետու ժամանակահատվածում քարտուղարության գործունեության վերաբերյալ զեկույցի շուրջ՝ անդրադառնալով նորագույն տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականությանն առնչվող մարտահրավերների հաղթահարման ուղղությամբ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտությանը, քաղաքացիական հասարակության հետ համագործակցությունը, արտակարգ իրավիճակներում արտիստների ստեղծագործական գործունեության շարունակականության և մշակութային կյանքի պաշտպանության կարևորությունը։
ՀՀ պատվիրակությունը ելույթներ է ունեցել նաև տեխնոլոգիական արդի մարտահրավերների հաղթահարման նպատակով հավելյալ իրավական գործիքի մշակման, փորձագիտական խմբերի կողմից իրականացված աշխատանքների, Կոնվենցիայի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումների և այլ օրակարգային կետերի վերաբերյալ։
Նստաշրջանի շրջանակներում կայացած ընտրությունների արդյունքներով Հայաստանն ընտրվել է 2005թ․ Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի անդամ։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում կայացել է նաև 2005թ․ կոնվենցիայի 20-ամյակին նվիրված մշակութային միջոցառում, որի շրջանակներում Հայաստանը ներկայացրել է «Երազ» պարային համույթը։

23 Июнь 2025 - 15:24 AMT
Армения избрана членом Межправительственного комитета по Конвенции ЮНЕСКО 2005 года о защите и поощрении разнообразия форм культурного самовыражения. Страна также назначена вице-председателем, представляя Восточноевропейскую региональную группу в бюро комитета.
С 18 по 20 июня в штаб-квартире ЮНЕСКО прошла 10-я сессия Конференции сторон Конвенции 2005 года. Постоянное представительство Армении при ЮНЕСКО сообщает, что постоянный представитель Арам Акопян выступил с речью по отчёту о деятельности секретариата, подчеркнув необходимость ответных мер на вызовы новых технологий и искусственного интеллекта, важность взаимодействия с гражданским обществом, продолжения творческой деятельности артистов в условиях чрезвычайных ситуаций и защиты культурной жизни.
Делегация Армении также выступила по вопросам разработки дополнительных юридических инструментов для преодоления технологических вызовов, работе экспертных групп, мероприятиям в честь 20-летия Конвенции и другим вопросам повестки.
В рамках юбилейных мероприятий в штаб-квартире ЮНЕСКО Армения представила выступление танцевального ансамбля «Ераз».