Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գուժ Մանուկյանը, հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։
Գուժ Մանուկյանը 88 տարեկան էր։
Մանուկյանը ծնվել է 1937 թվականի մայիսի 6-ին՝ Գյումրիում, 1958-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի դերասանական բաժինը։ 1958-ից 1959 թվականներին հանդես է եկել Կապանի դրամատիկական թատրոնում, այնուհետև 1959-1967 թվականներին՝ Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում։ 1967-ից միացել է Երևանի դրամատիկական թատրոնների դերասանական կազմին։
Նրա աչքի ընկնող դերերից են եղել՝ Միտրոֆանը (Դենիս Ֆոնվիզինի «Տհասը»), Սարոն («Անուշ», ըստ Հովհաննես Թումանյանի), Պյոտրը (Մաքսիմ Գորկու «Քաղքենիներ»), Բուկինգհայմը (Ուիլյամ Շեքսպիրի «Ռիչարդ III»), Բլյունչլին (Բեռնարդ Շոուի «Շոկոլադ ուտող զինվորը»), Կարանդիշևը (Ալեքսանդր Օստրովսկու «Անօժիտը»), Տիգրան Մեծը (Պերճ Զեյթունցյանի «Աստվածների կանչը», արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի 1981 թվականին), Ալֆրեդը (Բերնարդ Շոուի «Իմ չքնաղ լեդինը»)։
Կինոյում նա սկսել է նկարահանվել 1964 թվականից։ Նրա կինոդերերից են՝ Մարսելինը («Սգավոր ձյունը», ըստ Անրի Թրուայայի, ռեժիսոր՝ Յուրի Երզնկյան, 1978, հեռուստատեսային կինոնկար), Արմենը («Կյանքի լավագույն կեսը», ռեժիսոր՝ Ալբերտ Մկրտչյան, 1979), Գայը («Մեռիր ձիու վրա», ռեժիսոր՝ Գրիգոր Մելիք-Ավագյան, 1980)։

Guzh Manukyan, People's Artist of Armenia, has passed away at the age of 88, the Union of Theatrical Workers of Armenia reported.
He was born on May 6, 1937, in Gyumri. In 1958, he graduated from the acting department of the Yerevan Fine Arts and Theater Institute. He performed at the Kapan Drama Theater from 1958 to 1959, then joined the Yerevan State Youth Theater from 1959 to 1967. Starting in 1967, he became part of the actor ensemble at various Yerevan drama theaters.
Among his most notable stage roles were: Mitrofan in Denis Fonvizin’s The Minor, Saro in Anush (based on Hovhannes Tumanyan), Pyotr in Maxim Gorky's The Philistines, Buckingham in Shakespeare’s Richard III, Bluntschli in Bernard Shaw’s Arms and the Man, Karandyshev in Alexander Ostrovsky’s Without a Dowry, Tigran the Great in Perch Zeytuntsyan’s Call of the Gods—for which he received the Armenian State Prize in 1981—and Alfred in Shaw’s My Fair Lady.
Manukyan also appeared in films starting in 1964. His screen roles included: Marcelin in Mourning Snow (based on Henri Troyat’s work, directed by Yuri Yerznkyan, 1978, for television), Armen in The Best Half of Life (directed by Albert Mkrtchyan, 1979), and Guy in Die on a Horse (directed by Grigor Melik-Avagyan, 1980).