Մահացել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գուժ Մանուկյանը, հայտնում է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։
Գուժ Մանուկյանը 88 տարեկան էր։
Մանուկյանը ծնվել է 1937 թվականի մայիսի 6-ին՝ Գյումրիում, 1958-ին ավարտել է Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի դերասանական բաժինը։ 1958-ից 1959 թվականներին հանդես է եկել Կապանի դրամատիկական թատրոնում, այնուհետև 1959-1967 թվականներին՝ Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում։ 1967-ից միացել է Երևանի դրամատիկական թատրոնների դերասանական կազմին։
Նրա աչքի ընկնող դերերից են եղել՝ Միտրոֆանը (Դենիս Ֆոնվիզինի «Տհասը»), Սարոն («Անուշ», ըստ Հովհաննես Թումանյանի), Պյոտրը (Մաքսիմ Գորկու «Քաղքենիներ»), Բուկինգհայմը (Ուիլյամ Շեքսպիրի «Ռիչարդ III»), Բլյունչլին (Բեռնարդ Շոուի «Շոկոլադ ուտող զինվորը»), Կարանդիշևը (Ալեքսանդր Օստրովսկու «Անօժիտը»), Տիգրան Մեծը (Պերճ Զեյթունցյանի «Աստվածների կանչը», արժանացել է ՀՀ պետական մրցանակի 1981 թվականին), Ալֆրեդը (Բերնարդ Շոուի «Իմ չքնաղ լեդինը»)։
Կինոյում նա սկսել է նկարահանվել 1964 թվականից։ Նրա կինոդերերից են՝ Մարսելինը («Սգավոր ձյունը», ըստ Անրի Թրուայայի, ռեժիսոր՝ Յուրի Երզնկյան, 1978, հեռուստատեսային կինոնկար), Արմենը («Կյանքի լավագույն կեսը», ռեժիսոր՝ Ալբերտ Մկրտչյան, 1979), Գայը («Մեռիր ձիու վրա», ռեժիսոր՝ Գրիգոր Մելիք-Ավագյան, 1980)։

Умер народный артист Республики Армения Гуж Манукян, сообщает Союз театральных деятелей Армении. Ему было 88 лет.
Гуж Манукян родился 6 мая 1937 года в Гюмри. В 1958 году он окончил актёрский факультет Ереванского художественно-театрального института. С 1958 по 1959 годы работал в Капанском драматическом театре, с 1959 по 1967 — в Ереванском театре юного зрителя. С 1967 года входил в труппу ереванских драматических театров.
Среди его самых заметных сценических ролей: Митрофан (в «Недоросле» Дениса Фонвизина), Саро («Ануш», по Г. Туманяну), Пётр («Мещане» М. Горького), Бекингем (в «Ричарде III» У. Шекспира), Блюнчли («Солдат и шоколад» Б. Шоу), Карандышев («Бесприданница» А. Островского), Тигран Великий («Зов богов» П. Зейтунцяна, за эту роль он был удостоен Государственной премии Армянской ССР в 1981 году), Альфред («Моя прекрасная леди» Б. Шоу).
Сниматься в кино он начал в 1964 году. Среди его киноролей: Марселин («Траурный снег», по Анри Труайя, реж. Юрий Ерзнкян, 1978, телефильм), Армен («Лучшая половина жизни», реж. Альберт Мкртчян, 1979), Гай («Умри на коне», реж. Григор Мелик-Авагян, 1980).