«Ցեղասպանություն» տերմինի հեղինակ, միջազգային իրավունքի նշանավոր ներկայացուցիչ Ռաֆայել Լեմկինի ծննդյան օրը՝ հունիսի 24-ին, Ծիծեռնակաբերդում գտնվող Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատում ամփոփվել է անվանի գիտնականի և իրավապաշտպանի Նյու Յորքի գերեզմանոցից բերված հողով սափորը և տեղադրվել նրա անվամբ հուշաքար։
Նախաձեռնությունը հարգանքի և երախտագիտության տուրք է այն անձին, ով առաջինը գիտական և իրավական շրջանակում ձևակերպել է ազգային պատկանելության հատկանիշով մարդկանց հետապնդումն ու սպանությունն որպես մարդկության դեմ հանցագործություն։ Հատկանշական է, որ այս հուշակոթողը տեղադրվել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված տարում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ռաֆայել Լեմկինի ջանքերով է 1948 թվականի դեկտեմբերի 9-ին ընդունվել ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի վերաբերյալ առաջին միջազգային կոնվենցիան։
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանն իր ելույթում նշել է, որ հուշաքարի տեղադրումը երախտագիտության ակտ է՝ ուղղված Լեմկինի հիշատակին՝ հայոց ողբերգության համաշխարհային ընկալման գործում ունեցած վաստակի համար։
«Նա այն մարդն էր, ով կարողացավ մեկ բառով արտահայտել հայերի ապրած ամբողջ սարսափը և դնել արդարության համար միջազգային պայքարի հիմքը»,- նշել է Էդիտա Գզոյանը՝ հավելելով, որ Լեմկինի գործունեությունն անջնջելի հետք է թողել հայ ժողովրդի պատմության մեջ։
Արարողության ընթացքում ելույթներով հանդես են եկել նաև Վիտոլդ Ռեպետովիչն ու Նարեկ Պողոսյանը։
Ապրիլ ամսին Էդիտա Գզոյանը մամուլի ասուլիսում հայտնել էր, որ 2025 թվականին Հուշապատում իր տեղը կգտնի նաև ֆրանսիացի նավատորմի հրամանատար Լուի դե Ֆյուրնեի անունը, որի նախաձեռնությամբ փրկվել են Մուսա լեռան մոտ 4000 հայ հերոսական դիմադրության մասնակիցներ։
Հուշապատի 100 մետրանոց բազալտե հատվածում փորագրված են հարյուրավոր բնակավայրերի անուններ, որոնց հայ բնակչությունը ենթարկվել է Օսմանյան կայսրության իրականացրած կոտորածներին և բռնի տեղահանություններին։
1996 թվականից Հուշապատում ամփոփվում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու դրա միջազգային լուսաբանմանն ուղղված աշխատանքներում աչքի ընկած օտարազգի գործիչների գերեզմաններից վերցված հողով լցված սափորներ, որոնց անուններով տեղադրվում են հուշաքարեր։ Այստեղ իրենց հուշաքարերն ունեն Ֆրիտյոֆ Նանսենը, Բենեդիկտոս XV-ը, Ջակոմո Գորինին, Անատոլ Ֆրանսը, Ջեյմս Բրայսը, Յոհաննես Լեփսիուսը, Ֆրանց Վերֆելը, Արմին Վեգները, Հենրի Մորգենթաուն, Հեդվիգ Բյուլը, Ֆայեզ ալ Ղուսեյնը, Կարեն Եփփեն, Յակոբ Կյունցլերը, Բոդիլ Բյորնը, Մարիա Յակոբսենը, Ալմա Յոհանսոնը, Կլարա Բարտոնը։

A ceremonial event took place at the Armenian Genocide Memorial in Tsitsernakaberd on June 24 to honor renowned jurist and human rights advocate Raphael Lemkin on his birthday. A vessel containing soil from his grave in New York was laid in the Memorial Wall, with a memorial stone dedicated to his name.
This tribute pays respect and gratitude to the man who first defined the targeting and killing of people based on national identity as a crime against humanity within scientific and legal discourse. Significantly, the memorial was installed in the year marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, Armenpress reports.
Thanks to Lemkin’s efforts, the first international convention on the prevention and punishment of genocide was adopted on December 9, 1948.
Edita Gzoyan, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, noted in her speech that the memorial stone is an act of gratitude to Lemkin for his role in globalizing awareness of the Armenian tragedy.
“He was the one who managed to express the entire horror experienced by the Armenians in a single word, laying the foundation for international pursuit of justice,” Gzoyan stated, adding that Lemkin's work has left an indelible mark on Armenian history.
Witold Repetowicz and Narek Poghosyan also delivered speeches during the ceremony.
In April, Editha Gzoyan announced at a press conference that in 2025, the name of French naval commander Louis Dartige du Fournet, who initiated the rescue of nearly 4,000 Armenians from Musa Dagh, will also be added to the Memorial Wall.
The 100-meter basalt wall features inscriptions of hundreds of localities whose Armenian populations were massacred or forcibly deported during the Ottoman Empire's genocidal campaign.