Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ հունիսի 25–ին մի շարք անձանց բնակարաններում իրականացված խուզարկությամբ հայտնաբերվել են հանցագործության համար նախատեսված մեծաքանակ առարկաներ և իրեր:
«Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել է ավելի քան 90 խուզարկություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են նշված հանցագործություններին առնչվող, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները հաստատող առարկաներ և փաստաթղթեր, ինչպես նաև ապացուցողական նշանակություն ունեցող անհերքելի այլ փաստական տվյալներ, այդ թվում՝ հրազեն և ռազմամթերք, գործողությունների պլաններ, հավաքագրված անձանց ցուցակներ, մետաղական իրեր, ճայթրուկներ, ծխարձակող միջոցներ, զինվորական հանդերձանք, ռադիոկապի միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, թմրամիջոցին նմանվող բուսական զանգվածներ, բռնի կերպով իշխանությունը յուրացնելուց հետո գործադիր իշխանության համապատասխան պաշտոններում նշանակվող անձանց ցուցակ, հանցավոր խմբի կողմից իրականացվելիք ապօրինի գործողությունների մանրակրկիտ պլանավորման, դրանց հերթականության, ժամանակագրության վերաբերյալ փաստաթղթեր և այլն»,–ասվում է ՔԿ հաղորդագրության մեջ։
Քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 16 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Այս պահին քննիչի որոշումների հիման վրա ձերբակալվել է 14 անձ:
Քրեական վարույթի հետագա ընթացքի մասին Քննչական կոմիտեն հանդես կգա լրացուցիչ հաղորդագրությամբ։
Համացանցում ձերբակալվածների ոչ պաշտոնական ցուցակ է հրապարակվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ ցուցակի՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանից բացի, ձերբակալվել են Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Գալստյանը, պահեստազորի գնդապետ Միհրան Մախսուդյանը, ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ Իգոր Սարգսյանը, գործարար Տիգրան Գալստյանը, ակտիվիստ և Արցախյան պատերազմի զոհված հերոսի հայր Արա Ռոստոմյանը, Բագրատ սրբազանի կողմնակից Մովսեսը, բլոգեր Արմեն Ալեքսանյանը:
Ըստ ԶԼՄ–ների հրապարակումների` ԱԱԾ–ն ներխուժել է նաև Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Դանիելյանի տուն:
Բացի դրանից, ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացրել Սյունիքի նախկին մարզպետ և նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանի, ինչպես նաև նրա կնոջ՝ Para TV-ի տնօրեն Էլիզաբեթ Պետրոսյանի բնակարանում։ Նրանցից առգրավվել են բջջային հեռախոսները, իսկ Էլիզաբեթ Պետրոսյանը տեղափոխվել է Էրեբունու քննչական բաժին՝ հարցաքննության նպատակով։

The Investigative Committee reported that on June 25, searches at multiple residences revealed a large quantity of items and objects intended for criminal activity. The probe, opened into the leaders and participants of the so-called “holy struggle” movement for preparing terrorism and seizing power, led investigators from the Committee to carry out more than 90 searches jointly with the National Security Service and Police.
During these operations, they found evidence relevant to the criminal case, including weapons and military supplies, operational plans, lists of recruited individuals, metal items, explosives, smoke emitting devices, military uniforms, radio communications equipment, unmanned aerial vehicles (drones), plant material resembling narcotics, lists naming individuals to be appointed to government positions after a forceful power seizure, and documents detailing the group’s illegal actions, sequence and timing.
Based on the investigator’s motion, the supervising prosecutor approved public criminal charges against 16 individuals. Currently, 14 people have been arrested under the investigator’s decisions.
Further updates on the criminal proceedings will be issued by the Investigative Committee. The pre‑trial investigation is ongoing.
An unofficial list of those arrested was published online, Sputnik Armenia reports. According to the list, in addition to Archbishop Bagrat Galstanyan, arrests were made of Artsakh MP Davit Galstyan, reserve colonel Mihran Makhsudyan, Armenian Revolutionary Federation (Dashnaktsutyun) Central Council member Igor Sargsyan, businessman Tigran Galstyan, activist and father of a fallen Artsakh war hero Ara Rostomyan, Bagrat Galstanyan’s supporter Movses, and blogger Armen Aleksanyan.
Media outlets reported that the National Security Service also searched the home of Artsakh Parliamentary Speaker Ashot Danielyan. In addition, searches were conducted at the residences of former Syunik governor and MP Vahe Hakobyan and his wife, Para TV director Elizabeth Petrosyan. Mobile phones were seized from them, and Elizabeth Petrosyan was taken to the Erebuni investigative division for questioning.
“On the morning of June 25, law enforcement began searches at addresses of ‘holy struggle’ movement supporters. The Investigative Committee stated that participants and leaders of the movement plotted terrorist actions and seizure of power in Armenia.”
“On June 24, Prime Minister Nikol Pashinyan shared on Facebook a civic.am article titled ‘Opposition coup plan’, writing: ‘This process will go down in history as the failed coup of the ‘shtanik’.’”