Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ հունիսի 25–ին մի շարք անձանց բնակարաններում իրականացված խուզարկությամբ հայտնաբերվել են հանցագործության համար նախատեսված մեծաքանակ առարկաներ և իրեր:
«Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել է ավելի քան 90 խուզարկություն, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են նշված հանցագործություններին առնչվող, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները հաստատող առարկաներ և փաստաթղթեր, ինչպես նաև ապացուցողական նշանակություն ունեցող անհերքելի այլ փաստական տվյալներ, այդ թվում՝ հրազեն և ռազմամթերք, գործողությունների պլաններ, հավաքագրված անձանց ցուցակներ, մետաղական իրեր, ճայթրուկներ, ծխարձակող միջոցներ, զինվորական հանդերձանք, ռադիոկապի միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, թմրամիջոցին նմանվող բուսական զանգվածներ, բռնի կերպով իշխանությունը յուրացնելուց հետո գործադիր իշխանության համապատասխան պաշտոններում նշանակվող անձանց ցուցակ, հանցավոր խմբի կողմից իրականացվելիք ապօրինի գործողությունների մանրակրկիտ պլանավորման, դրանց հերթականության, ժամանակագրության վերաբերյալ փաստաթղթեր և այլն»,–ասվում է ՔԿ հաղորդագրության մեջ։
Քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 16 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Այս պահին քննիչի որոշումների հիման վրա ձերբակալվել է 14 անձ:
Քրեական վարույթի հետագա ընթացքի մասին Քննչական կոմիտեն հանդես կգա լրացուցիչ հաղորդագրությամբ։
Համացանցում ձերբակալվածների ոչ պաշտոնական ցուցակ է հրապարակվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ըստ ցուցակի՝ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանից բացի, ձերբակալվել են Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Գալստյանը, պահեստազորի գնդապետ Միհրան Մախսուդյանը, ՀՅԴ գերագույն մարմնի անդամ Իգոր Սարգսյանը, գործարար Տիգրան Գալստյանը, ակտիվիստ և Արցախյան պատերազմի զոհված հերոսի հայր Արա Ռոստոմյանը, Բագրատ սրբազանի կողմնակից Մովսեսը, բլոգեր Արմեն Ալեքսանյանը:
Ըստ ԶԼՄ–ների հրապարակումների` ԱԱԾ–ն ներխուժել է նաև Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Դանիելյանի տուն:
Բացի դրանից, ԱԱԾ-ն խուզարկություն է իրականացրել Սյունիքի նախկին մարզպետ և նախկին պատգամավոր Վահե Հակոբյանի, ինչպես նաև նրա կնոջ՝ Para TV-ի տնօրեն Էլիզաբեթ Պետրոսյանի բնակարանում։ Նրանցից առգրավվել են բջջային հեռախոսները, իսկ Էլիզաբեթ Պետրոսյանը տեղափոխվել է Էրեբունու քննչական բաժին՝ հարցաքննության նպատակով։

25 Июнь 2025 - 13:30 AMT
По сообщению Следственного комитета, 25 июня в ряде квартир в ходе обысков были обнаружены предметы и свидетельства для совершения преступлений. В рамках уголовного дела против лидеров и участников движения «Священная борьба», обвиняемых в подготовке терроризма и захвате власти, Следственный комитет совместно со Службой нацбезопасности и полицией провел более 90 обысков.
В ходе обысков изъяли оружие и военные материалы, планы действий, списки завербованных лиц, металлические изделия, взрывчатку, дымовые средства, военную форму, средства радиосвязи, беспилотники, растительное вещество, похожее на наркотики, списки назначаемых после насильственного захвата власти, а также документы о деталях, последовательности и сроках незаконных действий группы.
По ходатайству следователя надзорный прокурор возбудил уголовное дело против 16 лиц, и по постановлениям следствия уже задержаны 14 человек.
Дополнительные сообщения о ходе дела представит Следственный комитет. Предварительное следствие продолжается.
Неофициальный список задержанных опубликован в Интернете, сообщает «Спутник Армения». Согласно этому списку, кроме архиепископа Баграта Галстaняна задержаны: депутат парламента Арцаха Давид Галстян, полковник запаса Мигран Махсудян, член Центрального совета Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» Игорь Саркисян, бизнесмен Тигран Галстян, активист и отец погибшего героя Арцахской войны Ара Ростомян, сторонник aрхиепископа Мовсес, блогер Армен Алексанян.
Согласно публикациям в СМИ, сотрудники СНБ также ворвались в дом спикера парламента Арцаха Ашота Даниеляна.
Кроме того, СНБ провела обыск в квартире бывшего губернатора Сюникской области и экс-депутата Ваэ Айакобяна, а также его супруги — директора телеканала Para TV Элизабет Петросян. У них изъяли мобильные телефоны, а Элизабет Петросян была доставлена в следственное управление Эребуни для допроса.
«Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения ‘Священная борьба’. Следственный комитет заявил, что они планировали террористические действия и захват власти в Армении.»
«24 июня премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился статьей civic.am ‘План переворота оппозиции’ и написал: ‘Этот процесс войдёт в историю как неудавшийся переворот предателей»