Անվանի հայ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը, որի 70-ամյա հոբելյանն այս տարի նշվում է տարբեր միջոցառումներով եւ համերգներով, գոհ է նրանից, որ իր հոբելյանն աննկատ չի մնացել:
«Երկու տարի առաջ ես ինքս ինձ հարց էի տալիս, թե արդյոք իմ հոբելյանին Հայաստան կգան իմ ընկեր-գործընկերները, որոնց հետ ես համագործակցում եմ արտասահմանում: Իսկ նրանք պետք է ոչ թե երկու ամիս առաջ, այլ երկու տարի առաջ եւ նույնիսկ ավելի վաղ ժամկետացանկ կազմեն: Բայց մենք ուշացել ենք»,- ասել է կոմպոզիտորը եւ ավելացրել, որ նրա ուսուցիչը` մեծ մարդ եւ կոմպոզիտոր Ղազարոս Սարյանն իր հոբելյանը նշել է Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի դահլիճում, որտեղ տեղավորվում է մոտ 80 հոգի:
Շատ երկրներում իր գործունեությամբ հայտնի մարդը երազանք ունի, բայց նրա խոսքերով, «երազանքը եւ պահանջը շատ մոտ են, նրանք նման են, իսկ ես չեմ ցանկանում ինչ-որ պահանջ ներկայացնել»:
Գնահատելով մշակութային մթնոլորտը Հայաստանում` կոմպոզիտորը նշել է. «Վերջին ժամանակներում ակնհայտ են ընդհանուր ջանքեր, որոնք գործադրվում են Հայաստանում դասական երաժշտության զարգացման եւ տարածման համար, բայց լուրջ առաջադրանք կա` հասնել նրան, որ դասական երաժշտությունը եւ բարձր արվեստն ամբողջությամբ մուտք գործեն հասարակության կյանք, այլ ոչ թե մնան հիացմունքի առարկաներ ինչ-որ փառատոների եւ եզակի միջոցառումների ժամանակ»:
Նույնիսկ ամենափոքր անարդարությունը, որը հասարակական հնչեղություն է ստանում, ցավ է պատճառում Տիգրան Մանսուրյանին: «Ուժի եւ միասնության առումով մեզ արդեն քամել են, մեր կորուստներն արդեն նկատելի են: Ես կցանկանայի, որպեսզի օրենքի իշխանությունը մի անգամ գերիշխի մեր հասարակության մեջ, եւ յուրաքանչյուր մարդ զբաղվի իր գործով»,- նշել է նա:

Outstanding Armenian composer Tigran Mansouryan, who this year celebrates his 70th birthday, is pleased that the occasion was remembered.
“Two years ago I asked myself a question: will my friends and colleagues living abroad come here to celebrate my birthday? It isn’t as if they should draw up their plans beforehand. But we appeared to be late,” Mansuryan said, adding that his teacher – great man and composer Ghazaros Saryan, preferred to celebrate one of his birthdays in Aram Khachaturyan’s home-museum which houses over 80 people.
A man having world-wide recognition , Manusuryan finds “dream and demand to be very close to each other; they are very similar, but I don’t want to make any demand.”
Estimating cultural atmosphere in Armenia, the composer noted, “We recently observed considerable efforts towards development of classical music in the country, but we are facing a serious task: to make classical music and high art accessible to our public in its everyday life.”
Any unfairness, be it of minor importance, hurts the composer. “Our strength and unity are already known; our losses are already visible. I want our society to be governed by rule of law, and everybody do what he is required to.”