Հունիսի 25-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի ունեցած Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ խոր մտահոգություն հայտնելով Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի և իր համախոհների նկատմամբ իրավապահ մարմինների ձեռնարկած գործողությունների և նրանց մեղսագրվող ծանր մեղադրանքների կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Մայր Աթոռը օրինական բոլոր միջոցներով «հետամուտ է լինելու գործի արդարացի ընթացքին և հորդորում է պատկան մարմիններին չտրվել քաղաքական շահարկումներին, առաջնորդվել ՀՀ Սահմանադրության և օրենքների պահանջներով՝ հարգելով անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը»։
«Իրավական գործընթացի նկատմամբ վստահություն չի ներշնչում այն հանգամանքը, որ սկզբից ևեթ ՀՀ վարչապետը և իշխող կուսակցության տարբեր ներկայացուցիչներ ակնհայտ քաղաքական նկատառումներով տարաբնույթ հրապարակումների միջոցով փորձում են ուղղորդել իրավապահ մարմիններին։
Դատապարտելի է նաև հիշյալ գործընթացը Եկեղեցու հետ արհեստականորեն կապակցելու և Մայր Աթոռի անունը շահարկելու դիտավորությունը, ինչն ամբողջապես տեղավորվում է իշխանությունների նախաձեռնած հակաեկեղեցական արշավի համատեքստում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Քննչական կոմիտեն տվյալ գործով դատարան է ներկայացրել 16 անձանց կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը բավարարել է նրանցից 9-ի կալանավորման պահանջը, մեկ անձի վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը կայացել է, սակայն որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացած միջնորդությունները նույնպես նախատեսվում է քննության առնել հունիսի 26-ին։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Հունիսի 24–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է civic.am-ի՝ «Ընդդիմության հեղաշրջման պլանը» հոդվածով և գրել է․ «Այս պրոցեսը պատմության մեջ կմնա որպես «ստահակների ձախողված հեղաշրջում»:

On June 25, during a session of the Supreme Spiritual Council chaired by the Catholicos of All Armenians at the Mother See of Holy Etchmiadzin, a statement was issued expressing deep concern over law enforcement actions and serious allegations against Archbishop Bagrat Galstanyan and his associates.
The statement declared that the Mother See will pursue a just legal process “by all lawful means,” and urged authorities to refrain from politicizing the case. It emphasized the importance of upholding the Armenian Constitution, respecting the presumption of innocence, and avoiding political exploitation.
“The legal process raises concerns due to the fact that from the very outset, the Prime Minister of Armenia and various ruling party representatives have attempted to influence law enforcement through politically motivated public commentary,” the statement read.
It also condemned attempts to artificially associate the case with the Church and misuse the name of the Mother See, describing such efforts as part of a broader anti-Church campaign allegedly initiated by the authorities.
Archbishop Bagrat Galstanyan, leader of the “Holy Struggle” movement, has been detained for two months. The Investigative Committee has submitted arrest motions for 16 people related to the case. The court approved nine detentions. One motion has been reviewed, with a decision expected on June 26. The remaining hearings are also set for that date.
On the morning of June 25, law enforcement began searches at addresses linked to “Holy Struggle” supporters. The Investigative Committee stated that members and leaders of the movement had planned terrorist acts and an illegal seizure of power in Armenia.
On June 24, Prime Minister Nikol Pashinyan shared a civic.am article titled “The Opposition’s Coup Plan” on Facebook, commenting: “This process will go down in history as the ‘traitors’ failed coup.’”