Հունիսի 25-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի ունեցած Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ խոր մտահոգություն հայտնելով Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի և իր համախոհների նկատմամբ իրավապահ մարմինների ձեռնարկած գործողությունների և նրանց մեղսագրվող ծանր մեղադրանքների կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Մայր Աթոռը օրինական բոլոր միջոցներով «հետամուտ է լինելու գործի արդարացի ընթացքին և հորդորում է պատկան մարմիններին չտրվել քաղաքական շահարկումներին, առաջնորդվել ՀՀ Սահմանադրության և օրենքների պահանջներով՝ հարգելով անմեղության կանխավարկածի սկզբունքը»։
«Իրավական գործընթացի նկատմամբ վստահություն չի ներշնչում այն հանգամանքը, որ սկզբից ևեթ ՀՀ վարչապետը և իշխող կուսակցության տարբեր ներկայացուցիչներ ակնհայտ քաղաքական նկատառումներով տարաբնույթ հրապարակումների միջոցով փորձում են ուղղորդել իրավապահ մարմիններին։
Դատապարտելի է նաև հիշյալ գործընթացը Եկեղեցու հետ արհեստականորեն կապակցելու և Մայր Աթոռի անունը շահարկելու դիտավորությունը, ինչն ամբողջապես տեղավորվում է իշխանությունների նախաձեռնած հակաեկեղեցական արշավի համատեքստում»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը 2 ամսով կալանավորվել է։ Քննչական կոմիտեն տվյալ գործով դատարան է ներկայացրել 16 անձանց կալանավորելու միջնորդություն։ Դատարանը բավարարել է նրանցից 9-ի կալանավորման պահանջը, մեկ անձի վերաբերյալ միջնորդության քննարկումը կայացել է, սակայն որոշումը կհրապարակվի հունիսի 26-ին։ Մնացած միջնորդությունները նույնպես նախատեսվում է քննության առնել հունիսի 26-ին։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Հունիսի 24–ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում կիսվել է civic.am-ի՝ «Ընդդիմության հեղաշրջման պլանը» հոդվածով և գրել է․ «Այս պրոցեսը պատմության մեջ կմնա որպես «ստահակների ձախողված հեղաշրջում»:

26 Июнь 2025 - 07:15 AMT
25 июня в Первопрестольном Эчмиадзине под председательством Католикоса всех армян состоялось заседание Верховного духовного совета, на котором было опубликовано заявление с выражением глубокой обеспокоенности действиями правоохранительных органов и серьезными обвинениями против архиепископа Баграта Галстаняна и его сторонников.
Отмечается, что Первопрестольный Эчмиадзин всеми законными средствами будет добиваться справедливого хода дела и призывает компетентные органы не поддаваться политическим манипуляциям, а руководствоваться Конституцией Армении и требованиями закона, уважая презумпцию невиновности.
«Недоверие к правовому процессу вызывает то обстоятельство, что с самого начала премьер-министр Армении и представители правящей партии по политическим соображениям с помощью различных публикаций пытались направить действия правоохранительных органов», — говорится в заявлении.
Также осуждается попытка искусственно связать происходящее с Церковью и использовать имя Первопрестольного Святого Эчмиадзина в политических целях. Подобные действия рассматриваются как часть антиклерикальной кампании, организованной властями.
Архиепископ Баграт Галстанян, возглавляющий движение «Священная борьба», арестован на два месяца. Следственный комитет направил в суд ходатайства об аресте 16 лиц. Суд удовлетворил 9 из них. Одно ходатайство было рассмотрено, но решение ожидается 26 июня. Оставшиеся дела также будут рассмотрены в этот день.
Утром 25 июня правоохранители начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет сообщил, что участники и руководители движения планировали террористические акты и насильственный захват власти в Армении.
24 июня премьер-министр Никол Пашинян поделился на своей странице в Facebook статьей с сайта civic.am под заголовком «План переворота оппозиции» и написал: «Этот процесс войдет в историю как “провалившийся переворот предателей”».