Հայր Ասողիկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ այն, ինչ այսօր, այս պահին կատարվում է մեր երկրում, «հայ քաղաքական գործիչների ու կուսակցությունների, նախկին ու ներկայիս պետական դեմքերի մեղքն է»:
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին գալիս են Տիրոջ առջև ծնրադրելու և աղոթք անելու՝ գոհացում տալու հոգևոր պահանջմունքներին և խորհելու ու ամրացնելու ազգային հոգևոր ինքնությունը, հավատքը, հույսը և առատացնելու սերն առ Աստված, ազգակիցն ու Հայրենիքը:
Ահա՛, այսպես է վարվել դարեր շարունակ հայ մարդը՝ մաքառելով և հարատևելով, երբեք չմոլորվելով իր պատմական առաքելությունից: Եվ միայն որոշ ավազակներ են, որ անցյալում բորենիների պես ներխուժել են ՍՐԲԱՎԱՅՐ՝ Մայր Տաճարի խաչը խորտակելու, սրբությունները պղծելու, Տիրոջ Օծյալի վրա սուր բարձրացնելու… Եվ այդ բոլոր հարձակումներն իրականացնողներն ստացել են իրենց արժանի պատիժը՝ աստվածային ահեղ վրեժը հենց ա՛յս աշխարհում:
Եվ, հիմա, լուրեր են հասնում մեզ, որ այս ժամին վայելում ենք Մայր Աթոռի՝ մեր սրբազնասուրբ վանքի, աղոթաբույր խաղաղությունն ու զորությունը՝ որպես վանաբնակ միաբաններ ողջ անձով խորհելով ու ապրելով հայ ազգի ու Հայրենիքի կյանքով ու ճակատագրով, լուրեր ենք ստանում, որ ի հայտ են եկել անաստված ու անհոգի ավազակներ, որոնք հանդգնելու են հարձակվել Սուրբ Էջմիածնի վրա: Իրա՞վ: Մի՞թե այդքան համարձակություն ունեք, այդքան լրբություն ունեք:
Ձեր ստոր քաղաքական խաղերը չփորձեք «խաղալ» ՍՐԲԱՎԱՅՐՈՒՄ, արդեն բավական է, որ դուք բոլորդ՝ համագումար քաղաքական ուժերդ, Հայաստան երկիրը դարձրիք արյան ու սուգի հովիտ՝ մտածված ստանձնելով այս խեղկատակության դերերը:
Մի՛ հանդգնեք պայքար բորբոքել Սբ Եկեղեցու և պետության միջև՝ կողքից ձեռքեր շփելով ու հրճվելով: Սբ Եկեղեցին և ուխտապահ հայ հոգևորականը երբեք չե՛ն խոնարհվում անցողիկի առջև և միշտ առաջնորդվում են համազգային ու պետական շահերով՝ վեր կանգնելով անհատականից ու խմբայինից:
Այն ինչ այսօր, այս պահին կատարվում է մեր Երկրում՝ ձեր մեղքն է, հայ քաղաքական գործիչներ ու կուսակցություններ, նախկին ու ներկայիս պետական դեմքեր: Ավելին ասելու ժամանակը չէ հիմա. դեռ պատասխան եք տալու ձեր Աստծո առջև:
Ուշքի՛ եկեք, վանեցե՛ք ձեր մտքի, սրտի և հոգու խավարը, սիրեցե՛ք ձեր ժողովրդին և Հայրենիքը և միաբանությամբ ու արժանապատվությամբ լծվեցեք Հայրենիքի շինության սուրբ գործին:
Հիշեցե՛ք, որ անցյալում մեր ողբերգությունների պատճառը թագավորի ու իշխանի վախկոտությունը, միմյանց հանդեպ ատելությունն ու անմիաբանությունն էր. մի՛ կրկնեք այդ նվաստացուցիչ պատմական սխալները»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ Ըստ PanARMENIAN.Net ի աղբյուրի, ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։

Father Asoghik Karapetyan stated on Facebook that the current situation in Armenia is the fault of both past and present political figures and parties.
“The Mother See of Holy Etchmiadzin is a sacred place where people come to kneel before the Lord, pray, fulfill spiritual needs, and strengthen national identity, faith, hope, and love for God, the nation, and the homeland.
Throughout history, Armenians have endured and persisted without straying from their historic mission. Only a few bandits in the past have stormed the holy grounds like jackals, desecrating the sanctities and attacking the Lord’s Anointed. All such attackers faced divine retribution in this world.
Now, as we monks at the Mother See experience peace through prayer and unity with the Armenian nation and homeland, we hear troubling news that godless, soulless aggressors intend to attack Etchmiadzin. Really? Do you have the audacity?
Do not dare play your vile political games within these sacred grounds. You’ve already turned Armenia into a valley of blood and mourning through your shameful roles.
Do not incite conflict between the Church and the state while rubbing your hands in glee. The Church and faithful clergy will never bow to the transient and always act in the nation’s and state’s interest, above individual or factional concerns.
What is happening now in our country is your fault—Armenian politicians, parties, former and current officials. Now is not the time to say more. You will have to answer before God.
Wake up. Cast out the darkness from your minds, hearts, and souls. Love your people and homeland, and with unity and dignity, dedicate yourselves to rebuilding the country.
Remember: our past tragedies were caused by cowardice, hatred, and disunity among leaders. Do not repeat these shameful historical mistakes.”
Earlier today, around 30 masked men stormed the Shirak Diocese, according to lawyer Mihran Poghosyan. Archbishop Mikael Ajapahyan, the head of the Diocese, is currently in Etchmiadzin.
A priests' council meeting was scheduled in Etchmiadzin for June 27. According to PanARMENIAN.Net sources, the National Security Service is on-site and may plan to search the Catholicosate headquarters.
Former Bar Association head Ara Zohrabyan reported that a criminal case has been initiated against Archbishop Ajapahyan and that a legal defense team is being formed.