Երկու ամսով կալանավորված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խումբը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է «Կարապետյանի վերաքննիչ բողոքի շուրջ իրավական ամենաթողության մասին»:
«Անվանի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը 2025 թվականի հունիսի 18-ի ակնհայտ անհիմն և ապօրինի որոշմամբ՝ կալանավորված է: Փաստաբանական խմբի բողոքը 2025 թվականի հունիսի 20-ին մակագրվել էր ամենից ցածր վարկանիշ ունեցող դատավոր Արմեն Դանիելյանին: Նշված և այլ հանգամանքներից ելնելով 2025 թվականի հունիսի 23-ին Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի կողմից ներկայացվել էր միջնորդություն՝ բողոքը հետ վերցնելու վերաբերյալ:
Այս կարճ ժամանակահատվածում ամբողջությամբ բացահայտվեց այն, որ կատարվել էր ամեն ինչ, որպեսզի միայն Արմեն Դանիելյանը քննության առնի Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի վերաբերյալ բողոքը:
Նախ՝ Արմեն Դանիելյանը պարտավոր լինելով անհապաղ կարճելու վարույթը, մատնվել էր հատուկ անգործության: Այնուհետև՝ Դատախազությունը ներկայացնում է վերաքննիչ բողոք, այն պայմաններում, երբ քննիչի միջնորդությունը բավարարվել էր ամբողջությամբ, այսինքն բողոքարկման հարցի բացակայության պայմաններում՝ բողոք է ներկայացվել: Այս ամենը կատարվել է զուտ նրա համար որպեսզի Արմեն Դանիելյանը ամեն գնով շարունակի մնալ բողոքը քննող դատավոր: Միաժամանակ սրանով Արմեն Դանիելյանը չի սահմանափակվել: Այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորը ուղարկել է որոշում, որով վարույթ է ընդունել դատախազի բողոքը, բայց նաև սահմանել է նոր նշաձող իրավունքի սահմանազանցման՝ փաստաբանական խմբի ներկայացրած բողոքը, որից հրաժարվելու միջնորդություն էր ներկայացվել՝ ևս վարույթ է ընդունվել: Ավելին՝ պաշտպանության կողմին տրվել է ընդամենը 1 օր ժամկետ դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար, իսկ դատական ակտի հրապարակման օր է նշանակվել 2025 թվականի հուլիսի 4-ը:
Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանավորման, դրա բողոքարկման խայտառակ ընթացքի, պետական մարմինների վարքագիծը՝ ցանկացած անաչառ դիտորդի մոտ աներկբա են դարձնում քաղաքական հետապնդման ակնհայտ և ուղիղ առկայությունը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

27 Июнь 2025 - 12:24 AMT
Юридическая группа бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна, арестованного на два месяца, распространила заявление, в котором говорится о «правовом произволе вокруг апелляции по делу Карапетяна».
Как указано в тексте, 18 июня 2025 года Карапетян был арестован по «очевидно необоснованному и незаконному» решению. Жалоба его адвокатов была зарегистрирована 20 июня и передана судье Армену Даниеляну, которого команда защиты называет самым низкооцененным судьей. Учитывая это и другие обстоятельства, 23 июня адвокаты подали ходатайство об отзыве жалобы.
По их утверждению, за это короткое время стало ясно, что были предприняты все шаги, чтобы именно Армен Даниелян рассматривал жалобу на незаконный арест Карапетяна. Адвокаты упрекают судью в преднамеренном бездействии, несмотря на обязанность прекратить производство. Позднее прокуратура подала апелляцию, несмотря на то что ходатайство следователя было полностью удовлетворено. По мнению защиты, это было сделано лишь для того, чтобы дело осталось у Даниеляна.
Кроме того, судья не только принял к производству жалобу прокуратуры, но и возбудил производство по заявлению адвокатов, хотя они ранее от него отказались. Адвокаты заявляют, что это создало новый опасный прецедент. Им дали всего один день на представление позиции, а дата оглашения решения назначена на 4 июля 2025 года.
Защита Карапетяна подчеркивает, что сам арест, процедура его обжалования и поведение государственных органов «не оставляют сомнений у любого беспристрастного наблюдателя в наличии явного и прямого политического преследования».
18 июня Самвел Карапетян был арестован и помещён в СИЗО «Армавир» за публичный призыв к захвату полномочий правительства. За несколько часов до этого он выступил в поддержку Армянской Апостольской церкви, заявив: «Я на стороне нашей церкви и народа… Плевать я хотел на них и на их электросети». В ответ премьер-министр Никол Пашинян написал: «Почему активизировались порочные „духовники“ и их порочные „благотворители“? Ничего, мы их снова успокоим. Причём навсегда». Позже он добавил, что Электросети Армении должны быть немедленно национализированы.