«Սրբազան պայքար» շարժման առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը, ով ներկայում գտնվում է ԱԱԾ շենքի «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում, փաստաբանների միջոցով ուղերձ է հղել ժողովրդին։
«Իմ շատ սիրելի ժողովուրդ,
Նախ ցանկանում եմ ամբողջ սրտով խոնարհ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ ձեր աջակցության և զորակցության համար և ձեր ներողամտությունը հայցել անհարմարություններ պատճառելու համար։
Ստի և կեղծիքի վրա հիմնված չարիքի իշխանությունը այլ կերպ չի կարող վարվել, քան հալածելը, լռեցնելը բոլոր նրանց, ովքեր ճշմարտության և արդարության ճանապարհի մարտիկներ են, ում համար թանկ է Հայրենիքը, սեփական պետությունը և պատիվը։ Չկա ավելի քաղցր երևույթ, քան հալածվելը Հայրենիքի և պատվի համար։ Պատիվ է մեզ անցնել այս ճանապարհը։ Անկախ նրանից, թե ինչ որոշում կկայացնի դատարանը, իմ, մեր որոշումը մեկն է՝ մեր խոցված մոր՝ Մայր Հայաստանի ազատագրումը, մեր պատվի և ուրախության վերականգնումը։
Չտրտմե՛ք, չընկճվե՛ք, չկասկածե՛ք և չտատամսե՛ք. իր վերջին օրերն ապրող չարիքը գլորվելու է, և մենք կերտելու ենք մեր կյանքի նոր արշալույսը։
Այո՛, Հոգևոր Հայաստանը պետք է հաղթի այս «նոր» հայաստանին, Եռագույնը՝ սև ու սպիտակին, Տաճարը՝ փողոցին։
Քանի որ մեր երազներն ու իղձերը ավելի են, քան մեր կյանքի սահմանափակ թվով օրերը։
Ապրում եմ կյանքիս ամենաերջանիկ օրերը, քանզի հենց ինձ և ձեզ է տրված իրականացնելու մեր Տան կառուցման առաքելությունը, կյանքի կոչելու մեր Ավետյաց Երկրի Տեսիլքը։ Մեր հաղթանակը այլընտրանք չունի…
Հ.Գ. Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը նաև տեղեկացրեց, որ ՔՊ-ական պատգամավորները սուտ լուրեր են տարածում, իբր դատական նիստի ընթացքում հաստատել եմ չարիքի իշխանության տարածած ձայնագրությունների իսկությունը։ Ստի ու կեղծիքի իշխանությունը չի կարող այլ բան անել, քան սուտ ու կեղծիք տարածելը։ Բայց, ինչպես արդեն ասացի, ստի վերջը մոտ է։ Ամեն բան լավ է լինելու»,–ասվում է ուղերձում։

27 Июнь 2025 - 13:49 AMT
Архиепископ Баграт Галстанян, лидер движения «Священная борьба», находящийся в СИЗО «Ереван-Кентрон» при Службе нацбезопасности, передал через адвокатов обращение к народу.
«Мой горячо любимый народ,
Прежде всего, от всего сердца выражаю благодарность за вашу поддержку и солидарность, и прошу прощения за доставленные неудобства.
Власть зла, основанная на лжи и фальши, не может действовать иначе, как преследуя и заставляя замолчать всех, кто борется за истину и справедливость, для кого дорога Родина, государство и честь. Нет ничего более сладкого, чем быть гонимым за Родину и честь. Это честь — пройти этим путём. Независимо от решения суда, наше решение одно: освобождение нашей раненой Матери-Армении, восстановление нашей чести и радости.
Не печальтесь, не унывайте, не сомневайтесь и не колебайтесь. Зло переживает свои последние дни, и мы построим новую зарю своей жизни.
Да, Духовная Армения должна победить эту «новую» Армению; Трёхцветный — чёрное и белое; Храм — улицу.
Потому что наши мечты и чаяния больше, чем ограниченное число дней нашей жизни.
Я живу самые счастливые дни своей жизни, потому что именно нам, мне и вам, доверена миссия построения нашего Дома, воплощения видения Земли Обетованной. У нашей победы нет альтернативы…
P.S. Адвокат Сергей Арутюнян сообщил также, что депутаты от правящей партии распространяют ложные слухи, будто бы я в суде подтвердил подлинность аудиозаписей, обнародованных властью зла. Власть лжи не может делать ничего иного, кроме как лгать. Но, как я уже сказал, конец лжи близок. Всё будет хорошо», — говорится в послании.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения «планировали террористические действия и захват власти в РА». Позже стало известно, что лидер движения, владыка Баграт, арестован на два месяца. СК подал ходатайства об аресте 16 человек, суд удовлетворил просьбу по девяти, а решение по одному из них будет озвучено 26 июня.
24 июня премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился статьёй civic.am «План переворота оппозиции» и написал: «Этот процесс войдёт в историю как "провал переворота предателей".»