Հայր Ասողիկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայաստանի ամբողջ հոգևոր դասը պատրաստ է կալանավորվելու. բոլորը Մայր Աթոռում են:
«Սիրելիներ, Հայաստանի ողջ հոգևոր դասը պատրաստ է կալանավորվելու. բոլորս Մայր Աթոռում ենք:
Եկել են Մայր Աթոռ. Սուրբ Էջմիածնից կամ մեզ ամենքիս եք տանելու, կամ էլ մեր դիակը»,–գրել է նա։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը հայտնել է, որ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են քննիչի որոշում, ըստ որի Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Սրբազանը ենթակա է ձերբակալման՝ կալանավորման միջնորդությամբ ներկայացվելու նպատակով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հստակեցրել է, որ այս քրեական գործի հիմքում ընկած են 2024 թվականին տրված հարցազրույցներից մեկում Միքայել Սրբազանի արտահայտած մտքերը։
«Ակնհայտ է, որ սա կատարվում է հակաեկեղացական գործողությունների շրջանակում։ Մեր գնահատամամաբ, սա ապօրինի հետապնդում է՝ հաշվի առնելով վերջին զարգացումները»,-ասել է Զոհրաբյանը՝ ներկայացնելով հետագա իրավական ընթացակարգերը։
Զոհրաբյանը նաև տեղեկացրել է, որ ձևավորվել է փաստաբանների խումբ՝ հետագա քայլերը համակարգելու նպատակով։
Քահանաներն արձագանքել են իրավիճակին՝ ընդգծելով իրենց միասնականությունը. «Որտեղ Միքայել Սրբազանը, այնտեղ մենք»։
Շիրակի թեմի առաջնորդարանի տարածքում իրականացված քննչական միջոցառումները ավարտվել են, իրավապահները լքել են տարածքը։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Շիրակի թեմի առաջնորդարանում իրականացվում է խուզարկություն։ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ Միքայել Աջապահյանի բնակարանում կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և վարութային միջոցառումներ։ Շիրակի թեմի առաջնորդը գտնվում է Մայր աթոռում, որտեղ անցկացվում է Քահանայաց ժողով:
Առաջնորդարանի բակում հավաքված քաղաքացիներից մեկը հայտնել է, որ իրավապահները իրենց հետ տարել են որոշ փաստաթղթեր, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մայր Աթոռում այս պահին Քահանայաց ժողով է, իսկ այդ ընթացքում Մայր Աթոռ են գնացել իրավապահները, նրանք գնացել են Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հետևից, հայտնում է Aysor.am-ը։
Փաստաբան Արա Զոհրաբյանն ընթերցել է Քննչական կոմիտե քննիչի որոշումը՝ ձերբակալելու Միքայել Սրբազանին։ ՔԿ-ն միջնորդելու է, որ կալանավորեն Սրբազան հորը։
Հոգևորականները Միքայել Սրբազանին կոչ արել դուրս չգալ Մայր Աթոռից։
«Սրբազան, մի՛ գնացեք, թող գան, զոռով փորձեն տանեն, թող գան՝ բոլորսի տանեն»,- հայտարարել են հոգևորականները։
Հունիսի 27–ին Մայր աթոռում Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն Մայր աթոռի տարածքում է, հավանաբար նախատեսում են խուզարկել Վեհարանի շենքը` կաթողիկոսի նստավայրը։
Փաստաբանների պալատի նախկին ղեկավար Արա Զոհրաբյանը տեղեկացրել է, որ Աջապահյանի դեմ սկսվել է քրեական վարույթ և կազմավորվում է փաստաբանների պաշտպանական խումբ։

Отец Асогик Карапетян на своей странице в Facebook написал, что всё духовенство Армении готово к аресту: «Все мы в Первопрестольном Эчмиадзине».
«Дорогие наши, всё духовенство Армении готово к аресту. Все мы в Первопрестольном Эчмиадзине.
Они пришли сюда. Или всех нас уведут из Святого Эчмиадзина, или заберут наши тела», — написал он.
Адвокат Ара Зограбян сообщил, что представители правоохранительных органов представили постановление следователя об аресте главы Ширакской епархии Микаэла Аджапахяна с целью подачи ходатайства о его заключении под стражу, сообщает Panorama.am . По его словам, уголовное дело основано на высказываниях архиепископа в одном из интервью в 2024 году.
«Очевидно, что это часть антицерковных действий. На наш взгляд, речь идёт о незаконном преследовании с учётом последних событий», — заявил Зограбян, добавив, что сформирована группа адвокатов для координации дальнейших шагов.
Священнослужители отреагировали на происходящее, подчеркнув своё единство: «Где владыка Микаэл — там и мы».
Следственные действия в здании Ширакской епархии завершены, правоохранительные органы покинули территорию.
Ранее сообщалось, что в резиденции епархии проводится обыск. Следственный комитет сообщил, что в доме архиепископа Микаэла Аджапахяна проводятся необходимые следственные и процессуальные действия. Сам архиепископ находится в Эчмиадзине, где проходит собрание священников.
По данным Sputnik Армения, один из граждан, находившихся во дворе, сообщил, что правоохранители изъяли некоторые документы.
В Эчмиадзин_е_ в настоящее время проходит собрание духовенства. В это время туда прибыли сотрудники правоохранительных органов, предположительно для задержания владыки Микаэла, сообщает Aysor.am .
Адвокат Ара Зограбян зачитал постановление следователя Следственного комитета о задержании владыки Микаэла. Комитет планирует ходатайствовать о его аресте.
Священнослужители призвали владыку не покидать Эчмиадзин: «Оставайтесь на местах, пусть приходят и пытаются забрать силой — пусть заберут нас всех».
Утром около 30 человек в масках ворвались в резиденцию Ширакской епархии, сообщил адвокат Мигран Погосян. Владыка Микаэл в это время находился в Святом Эчмиадзине. На 27 июня там было запланировано собрание духовенства. Сотрудники СНБ находятся на территории Эчмиадзина, возможно, планируется обыск резиденции Католикоса.