Ոստիկանությունն ուժեղացված հսկողություն է իրականացնում Երևանից Էջմիածին քաղաք տանող մուտքի մոտ: Նրանք առանձին մեքենաներ են կանգնեցնում, բեռնախցիկներն են ստուգում, այնուհետև թույլատրում երթը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Առավոտից Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մեծաթիվ ուժայիններ էին հավաքվել: ԱԱԾ աշխատակիցներն ու ոստիկաններն առավոտյան ժամանել էին ձերբակալելու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին: Վերջինս հայտարարեց, որ թաքնվելու կարիք չունի: Տեղի ունեցած հրմշտոցից հետո նա վերադարձավ Վեհարան։ Մայր Աթոռում հավաքվածները մի քանի ժամ է փորձում էին թույլ չտալ այնտեղից տեղափոխել Միքայել սրբազանին:
Ավելի ուշ հայտարարվեց, որ ԱԱԾ-ն որոշել է դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին»,–ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

Police have set up enhanced control at the entrance to the road leading from Yerevan to the city of Etchmiatzin, stopping selected vehicles and checking their trunks before allowing them to proceed, reports RFE/RL.
Since morning, a large number of security forces had gathered at the Mother See of Holy Etchmiatzin. Officers from the National Security Service (NSS) and the police arrived early to detain Archbishop Mikael Ajapahyan of the Shirak Diocese. The archbishop declared that he had no reason to hide. Following a scuffle, he returned to the Catholicosate. For several hours, those gathered at the site attempted to prevent his removal.
Later, it was announced that the NSS had decided to withdraw from the premises of the Mother See.
"The National Security Service of the Republic of Armenia urges all citizens to refrain from escalating the situation and to not obstruct the lawful execution of law enforcement decisions. We call on Archbishop Mikael Ajapahyan (Gevorg Artashes Ajapahyan) not to hide from the authorities and to present himself to the awaiting NSS operative group," the agency stated.