Ոստիկանությունն ուժեղացված հսկողություն է իրականացնում Երևանից Էջմիածին քաղաք տանող մուտքի մոտ: Նրանք առանձին մեքենաներ են կանգնեցնում, բեռնախցիկներն են ստուգում, այնուհետև թույլատրում երթը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Առավոտից Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մեծաթիվ ուժայիններ էին հավաքվել: ԱԱԾ աշխատակիցներն ու ոստիկաններն առավոտյան ժամանել էին ձերբակալելու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին: Վերջինս հայտարարեց, որ թաքնվելու կարիք չունի: Տեղի ունեցած հրմշտոցից հետո նա վերադարձավ Վեհարան։ Մայր Աթոռում հավաքվածները մի քանի ժամ է փորձում էին թույլ չտալ այնտեղից տեղափոխել Միքայել սրբազանին:
Ավելի ուշ հայտարարվեց, որ ԱԱԾ-ն որոշել է դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին»,–ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

Полиция осуществляет усиленный контроль на въезде на дорогу, ведущую из Еревана в город Эчмиадзин: останавливаются отдельные автомобили, проверяются багажники, после чего им разрешается продолжить движение, сообщает «Азатутюн».
С утра в резиденции Святого Эчмиадзина находилось большое количество силовиков. Сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) и полиции прибыли утром с целью задержания архиепископа Ширакской епархии Микаела Аджапахяна. Последний заявил, что скрываться не собирается. После произошедшей потасовки он вернулся в Католикосат. Собравшиеся в течение нескольких часов пытались не допустить вывоза архиепископа Микаела с территории.
Позже было объявлено, что СНБ приняла решение покинуть территорию Святого Престола.
«Служба национальной безопасности Республики Армения призывает всех граждан воздержаться от эскалации ситуации и не препятствовать выполнению законных решений правоохранительных органов. Мы обращаемся к архиепископу Микаелу Аджапахяну (Геворг Арташесович Аджапахян) с призывом не уклоняться от встречи с правоохранительными органами и явиться к ожидающей его оперативной группе СНБ», – говорится в заявлении ведомства.