Քննչական կոմիտեն նոր վարույթ է հարուցել՝ հայտարարելով, որ Շիրակի թեմի առաջնորդ «Միքայել Աջապահյանի ձերբակալման փորձն ուղեկցվել է խոչընդոտմամբ»։
Նշվում է, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է ընդունվել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում սկսելու վերաբերյալ։
«Նա մեղադրվում է զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ իշխանությունը զավթելու և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու կոչեր հնչեցնելու մեջ:
Այս հանգամանքով պայմանավորված՝ 2025 թվականի հունիսի 27-ին կայացվել է որոշում ձերբակալել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Միքայել Աջապահյանին՝ նրան որպես խափանման միջոց կալանավորելու միջնորդություն դատարան ներկայացնելու նպատակով։
Ձերբակալման որոշման իրագործման իրավական ընթացակարգը հանձնարարված է եղել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներին։ Սակայն վարույթի շրջանակում արձանագրվել է, որ մի խումբ քաղաքացիներ խոչընդոտել են իրավապահ մարմինների օրինական գործողություններին, ինչի հետևանքով արդարադատության իրականացման խոչընդոտման հատկանիշներով ևս նոր քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։
Քննչական կոմիտեն զգուշացնում է, որ նման միջամտությունները կարող են հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, և կոչ է անում զերծ մնալ օրենքի խախտման որևէ դրսևորումից»,–ասվում է ՔԿ հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱԱԾ-ն որոշել է դուրս գալ Մայր Աթոռի տարածքից։
«ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը բոլոր քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ իրավիճակը լարելուց, չխոչընդոտել իրավապահ մարմինների օրինական որոշումների իրագործմանը: Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին (Գևորգ Արտաշեսի Աջապահյան) կոչ ենք անում չթաքնվել իրավապահ մարմիններից և ներկայանալ իրեն սպասող Ազգային անվտանգության ծառայության օպերատիվ խմբին»,–ասվում է ԱԱԾ հայտարարության մեջ։

27 Июнь 2025 - 12:05 AMT
Следственный комитет Армении возбудил новое уголовное дело, сообщив, что попытка задержания главы Ширакской епархии епископа Микаэла Аджапахяна сопровождалась сопротивлением.
По данным СК, в рамках предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в Главном управлении по особо важным делам, было принято решение о возбуждении в отношении Аджапахяна публичного уголовного преследования по части 2 статьи 422 УК Армении.
Ему предъявлено обвинение в публичных призывах к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя с использованием средств массовой информации и информационно-коммуникационных технологий.
На этом основании 27 июня 2025 года было принято решение задержать находящегося на свободе обвиняемого Аджапахяна с целью последующего ходатайства в суде об избрании меры пресечения в виде ареста. Исполнение решения о задержании было поручено сотрудникам Службы национальной безопасности.
Однако, как отмечает СК, группа граждан воспрепятствовала законным действиям правоохранителей. В связи с этим начато новое уголовное производство по признакам воспрепятствования осуществлению правосудия.
Следственный комитет предупреждает, что «подобные действия могут привести к уголовной ответственности» и призывает «воздержаться от нарушений закона».
Ранее сообщалось, что СНБ приняла решение покинуть территорию Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
«Служба национальной безопасности Армении призывает всех граждан не обострять ситуацию и не препятствовать исполнению законных решений правоохранительных органов. Мы обращаемся к архиепископу Микаэлу Аджапахяну с призывом не скрываться от следствия и явиться к оперативной группе СНБ», — говорится в заявлении СНБ.