Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական հարթակը հայտարարություն է տարածել, որով տեղեկացնում է, որ արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանը, որն այս պահին գտնվում է Վեհարանում, կգնա Քննչական կոմիտե, թեև պատշաճ կարգով չի ծանուցվել։
Նշվում է, որ իրավապահների պահվածքը, ուժի կիրառումը քաղաքացիների հանդեպ դատապարտելի է և անընդունելի:
«Հունիսի 27-ի առավոտյան ՀՀ իրավապահ մարմինների ուժեր, մուտք գործելով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Վեհարանի տարածք, փորձել են ձերբակալել Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ. Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին, ով Մայր Աթոռ էր ժամանել քահանայից տարեկան ժողովի առիթով իբրև հավաքի համակարգող։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Միքայել Սրբազանը պատրաստակամություն էր հայտնել մեկնել Քննչական կոմիտե և փորձում էր իրավապահ մարմնի ներկայացուցիչների հետ նստել մեքենա, քաղաքացիները և ներկա հոգևորականները բողոքի ձայն բարձրացրեցին՝ տեսնելով դիմակավորված ԱԱԾ և ոստիկանության ծառայողների մեծ հոսքը:
Համայն հայության հոգևոր կենտրոնում իրավապահների կողմից դրսևորված պահվածքը, ուժի կիրառումը քաղաքացիների հանդեպ դատապարտելի է և անընդունելի։
Միքայել Սրբազանը, հակառակ որ պատշաճ կարգով չի ծանուցվել, կայացրել է որոշում և չխուսափելով ներկայացված պահանջից կմեկնի Երևան` ներկայանալու Քննչական կոմիտե։ Մայր Աթոռը հորդորում է ժողովրդին չտրվել սադրանքների, պահպանել զգոնությունը և շարունակել իրենց սատարումը օրինական բոլոր միջոցներով»,- ասված է հայտարարությունում։
Առավոտյան մոտ 30 դիմակավորված անձ ներխուժել էր Շիրակի թեմի առաջնորդարան։ Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը, սակայն, Մայր աթոռ Սուրբ Էջմիածնում էր, որտեղ Քահանայից ժողով էր նախատեսված։ ԱԱԾ-ն մտել էր Մայր աթոռի տարածք՝ ձերբակալելու Աջապահյանին։ Սրբազանը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է գնալ իրավապահների հետ, բայց տեղի ունեցած հրմշտոցից հետո նա կաթողիկոսի հետ գնաց Վեհարան։

The press service of the Mother See of Holy Etchmiadzin issued a statement announcing that Archbishop Mikael Ajapahyan, currently at the Catholicosate, will appear before the Investigative Committee, although he has not been duly summoned.
The statement strongly condemns the conduct of law enforcement officers and the use of force against citizens, calling it unacceptable and reprehensible.
“On the morning of June 27, Armenian law enforcement officers entered the grounds of the Mother See and the Catholicosate, attempting to detain Archbishop Mikael Ajapahyan of the Shirak Diocese, who was at the Mother See coordinating the annual clergy assembly.
Although the Archbishop had expressed readiness to go to the Investigative Committee and attempted to get into a vehicle with the officers, citizens and clergy present raised objections upon seeing a large influx of masked National Security Service and police personnel.
The conduct and use of force by law enforcement in the spiritual center of all Armenians is unacceptable and condemnable.
Despite not receiving a proper official summons, Archbishop Mikael has decided to comply and will travel to Yerevan to appear before the Investigative Committee. The Mother See urges the public not to succumb to provocations, to remain vigilant, and to continue their support through all legal means,” the statement concludes.
Earlier that day, around 30 masked individuals stormed the Shirak Diocese. Archbishop Ajapahyan was at the Mother See of Holy Etchmiadzin for a scheduled clergy gathering. The National Security Service entered the premises to arrest him. Although he had agreed to go with law enforcement, following a scuffle, he left with the Catholicos for the Catholicosate.
Ajapahyan faces criminal charges for “publicly calling for the seizure of power, violation of territorial integrity, renunciation of sovereignty, or the violent overthrow of the constitutional order.”