Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը` ՀԲԸՄ-ն Հայաստանի իշխանություններին և եկեղեցուն երկխոսության կոչ է արել` հոգևոր առաջնորդների դեմ հարձակումների և քրեական գործերի ֆոնին։ Իր հայտարարության մեջ ՀԲԸՄ–ն նշել է, որ հայ ժողովուրդը խորը ճգնաժամ է ապրում, և վերջին իրադարձությունները ցնցել են Հայաստանի և սփյուռքի հասարակությանը։
«Կարևոր է ընդգծել, որ չպետք է խախտվեն Հայաստանի Սահմանադրությունը և դրա ժողովրդավարական գործընթացները, ինչպես նաև ազգային եկեղեցու հստակ կառավարումը, կապը ամբողջ աշխարհում իր հետևորդների հետ։ Կառավարության հիմնական իրավունքներն ու պարտականություններն են ժողովրդավարական գործընթացի շրջանակներում հարգել առանձին անձանց խոսքի ազատության իրավունքը և ապահովել օրենքների կիրարկումը», – ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Միության հայտարարության մեջ շեշտվել է, որ եկեղեցին ևս ունի որոշակի պարտականություններ և իրավունքներ․ այն պետք է շարունակի իր հոգևոր առաքելությունն ու նպաստի հայ ազգի հեղինակության ամրապնդմանը։ Հայոց Սահմանադրությունն ու «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքը հստակ տարանջատում են պետության և Հայ առաքելական եկեղեցու դերերն ու գործառույթները։
«Որևէ հաստատության կամ դրա ղեկավարության նկատմամբ կառուցողական քննադատությունը (կամ անհամաձայնությունը) ողջամիտ է, հակասահմանադրական միջամտությունը և ապակառուցողական հռետորաբանությունը՝ ոչ։ Ինչպես ներկայիս կառավարությունը աշխատում է ապահովել Հայաստանի և նրա քաղաքացիների խաղաղությունն ու բարգավաճումը, այնպես էլ Հայ առաքելական եկեղեցին մեր հավատքի և ազգային ինքնության հիմքն է», – նշված է ՀԲԸՄ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության վերջում ընդգծվել է՝ Հայ առաքելական եկեղեցին արդեն ավելի քան 1700 տարի ծառայել է որպես առաջնորդող հաստատություն՝ դիմագրավելով տարբեր կայսրություններ, բռնապետություններ, և մնացել է կենսական նշանակություն ունեցող հենարան, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել, խուսափել անհամաձայնություններից և վերահաստատել իրենց հանձնառությունը փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր ազգային շահերի վրա հիմնված երկխոսությանը», – ասված է հայտարարության մեջ։
Փաշինյանը մայիսի 29-ին կառավարական նիստում քննադատել է եկեղեցիների վիճակը՝ հայտարարելով, թե դրանք «չուլանացված և աղբով լի» են։ Հունիսի 2-ին նա հավելել է, որ եթե պարզվի, թե Գարեգին Բ-ն խախտել է կուսակրոնության ուխտը և զավակ ունի, ապա նա չի կարող շարունակել կաթողիկոս linel։ Փաշինյանը գրեթե ամեն օր հրապարակումներ է անում սոցցանցերում՝ պահանջելով, որ կաթողիկոսը հրաժարվի իր պաշտոնից։
Ի պատասխան՝ Գարեգին Երկրորդը հունիսի 22-ին հայտարարել է, որ ՀՀ իշխանությունների նախաձեռնած հակաեկեղեցական արշավը լուրջ սպառնալիք է ազգային միասնությանը, երկրի կայունությանը և ուղղակի հարված՝ հայկական պետականությանը։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը կալանավորվել է «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավար Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ «հեղաշրջման գործով»։ Հուլիսի 28-ին կալանավորվել է նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։ Նրա դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգի տապալման հրապարակային կոչերի հոդվածներով։

The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has called on the Armenian government and the Church to engage in dialogue in light of recent attacks and legal actions against senior clergymen. In a statement, AGBU declared that the Armenian people are experiencing a profound crisis, and that recent developments have shaken both the Armenian public and the diaspora.
“It is crucial that Armenia’s Constitution and democratic processes are not undermined, nor the structured governance and global connections of the national Church. The government must uphold the right to free speech and ensure law enforcement within democratic norms,” the statement reads, according to Sputnik Armenia.
AGBU emphasized that the Church also has responsibilities and rights. It should continue its spiritual mission and help strengthen the Armenian nation’s dignity. The Constitution and the Law on Freedom of Conscience and Religious Organizations clearly define the distinct roles and responsibilities of the state and the Armenian Apostolic Church.
“Constructive criticism or disagreement with any institution or its leadership is legitimate. What is not acceptable is unconstitutional interference or destructive rhetoric. As the current government works for peace and prosperity, the Armenian Apostolic Church remains a foundation of our faith and national identity,” AGBU stated.
The statement concluded by noting that the Church has been a guiding institution for over 1,700 years, having survived empires and dictatorships, and remained a vital source of resilience, including during the Armenian Genocide.
“We urge all parties to exercise restraint, avoid conflict, and recommit to dialogue based on mutual respect and shared national interest,” the statement added.
On May 29, Prime Minister Nikol Pashinyan criticized the state of churches, calling them "storehouses." On June 2, he said that if it turns out that Catholicos Karekin II has broken his vow of celibacy and has a child, he cannot remain Catholicos. Pashinyan has repeatedly called for the Catholicos’s resignation in social media posts.
In response, Catholicos Karekin II stated on June 22 that the government’s anti-Church campaign is a serious threat to national unity, stability, and statehood.
On the night of June 25–26, Sacred Struggle movement leader Archbishop Bagrat Galstanyan was arrested in the coup case. On June 28, Archbishop Mikael Ajapahyan, the head of Shirak Diocese was also arrested. He faces charges of inciting public calls to seize power, undermine territorial integrity, renounce sovereignty, or overthrow the constitutional order.