Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը` ՀԲԸՄ-ն Հայաստանի իշխանություններին և եկեղեցուն երկխոսության կոչ է արել` հոգևոր առաջնորդների դեմ հարձակումների և քրեական գործերի ֆոնին։ Իր հայտարարության մեջ ՀԲԸՄ–ն նշել է, որ հայ ժողովուրդը խորը ճգնաժամ է ապրում, և վերջին իրադարձությունները ցնցել են Հայաստանի և սփյուռքի հասարակությանը։
«Կարևոր է ընդգծել, որ չպետք է խախտվեն Հայաստանի Սահմանադրությունը և դրա ժողովրդավարական գործընթացները, ինչպես նաև ազգային եկեղեցու հստակ կառավարումը, կապը ամբողջ աշխարհում իր հետևորդների հետ։ Կառավարության հիմնական իրավունքներն ու պարտականություններն են ժողովրդավարական գործընթացի շրջանակներում հարգել առանձին անձանց խոսքի ազատության իրավունքը և ապահովել օրենքների կիրարկումը», – ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Միության հայտարարության մեջ շեշտվել է, որ եկեղեցին ևս ունի որոշակի պարտականություններ և իրավունքներ․ այն պետք է շարունակի իր հոգևոր առաքելությունն ու նպաստի հայ ազգի հեղինակության ամրապնդմանը։ Հայոց Սահմանադրությունն ու «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքը հստակ տարանջատում են պետության և Հայ առաքելական եկեղեցու դերերն ու գործառույթները։
«Որևէ հաստատության կամ դրա ղեկավարության նկատմամբ կառուցողական քննադատությունը (կամ անհամաձայնությունը) ողջամիտ է, հակասահմանադրական միջամտությունը և ապակառուցողական հռետորաբանությունը՝ ոչ։ Ինչպես ներկայիս կառավարությունը աշխատում է ապահովել Հայաստանի և նրա քաղաքացիների խաղաղությունն ու բարգավաճումը, այնպես էլ Հայ առաքելական եկեղեցին մեր հավատքի և ազգային ինքնության հիմքն է», – նշված է ՀԲԸՄ հայտարարության մեջ։
Հայտարարության վերջում ընդգծվել է՝ Հայ առաքելական եկեղեցին արդեն ավելի քան 1700 տարի ծառայել է որպես առաջնորդող հաստատություն՝ դիմագրավելով տարբեր կայսրություններ, բռնապետություններ, և մնացել է կենսական նշանակություն ունեցող հենարան, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին զսպվածություն ցուցաբերել, խուսափել անհամաձայնություններից և վերահաստատել իրենց հանձնառությունը փոխադարձ հարգանքի և ընդհանուր ազգային շահերի վրա հիմնված երկխոսությանը», – ասված է հայտարարության մեջ։
Փաշինյանը մայիսի 29-ին կառավարական նիստում քննադատել է եկեղեցիների վիճակը՝ հայտարարելով, թե դրանք «չուլանացված և աղբով լի» են։ Հունիսի 2-ին նա հավելել է, որ եթե պարզվի, թե Գարեգին Բ-ն խախտել է կուսակրոնության ուխտը և զավակ ունի, ապա նա չի կարող շարունակել կաթողիկոս linel։ Փաշինյանը գրեթե ամեն օր հրապարակումներ է անում սոցցանցերում՝ պահանջելով, որ կաթողիկոսը հրաժարվի իր պաշտոնից։
Ի պատասխան՝ Գարեգին Երկրորդը հունիսի 22-ին հայտարարել է, որ ՀՀ իշխանությունների նախաձեռնած հակաեկեղեցական արշավը լուրջ սպառնալիք է ազգային միասնությանը, երկրի կայունությանը և ուղղակի հարված՝ հայկական պետականությանը։
Հունիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը կալանավորվել է «Սրբազան պայքար» շարժման ղեկավար Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ «հեղաշրջման գործով»։ Հուլիսի 28-ին կալանավորվել է նաև Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։ Նրա դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ իշխանության զավթման, տարածքային ամբողջականության խախտման, ինքնիշխանությունից հրաժարվելու կամ սահմանադրական կարգի տապալման հրապարակային կոչերի հոդվածներով։

30 Июнь 2025 - 10:47 AMT
Армянский Всеобщий Благотворительный Союз (АГБУ) обратился к армянским властям и Армянской Апостольской Церкви с призывом к диалогу на фоне уголовных дел и нападок в адрес духовных лидеров. В заявлении АГБУ отмечается, что армянский народ находится в состоянии глубокого кризиса, а последние события потрясли общество как в Армении, так и в диаспоре.
«Важно подчеркнуть, что не должны нарушаться Конституция Армении и её демократические процессы, равно как и чёткое управление национальной церковью и её связь с последователями по всему миру. Основной обязанностью правительства в рамках демократии является уважение свободы слова и обеспечение соблюдения законов», — говорится в заявлении, которое приводит «Sputnik Армения».
В документе подчеркивается, что церковь также несёт определённые обязанности и обладает правами: она должна продолжать свою духовную миссию и способствовать укреплению авторитета армянского народа. Конституция и закон «О свободе совести и религиозных организациях» ясно разграничивают функции государства и Армянской Апостольской Церкви.
«Конструктивная критика или несогласие в адрес любой организации или её руководства являются разумными. Однако антиконституционные вмешательства и разрушительная риторика — недопустимы. Пока действующее правительство стремится обеспечить мир и процветание, Армянская Апостольская Церковь остаётся основой нашей веры и национальной идентичности», — подчеркивается в заявлении.
В завершение отмечается, что Армянская Апостольская Церковь более 1700 лет выступает как руководящий институт, преодолев империи и диктатуры, оставаясь жизненно важной опорой, включая годы Геноцида армян.
«Мы призываем все стороны проявить сдержанность, избежать эскалации и подтвердить свою готовность к диалогу, основанному на взаимном уважении и общенациональных интересах», — говорится в заявлении.
29 мая премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства заявил, что церкви «захламлены». 2 июня он добавил, что если выяснится, что Гарегин II нарушил обет безбрачия и имеет ребёнка, он не может оставаться католикосом. Пашинян практически ежедневно публиковал посты в соцсетях с призывом к отставке католикоса.
В ответ 22 июня Гарегин II заявил, что инициированная властями кампания против Церкви представляет серьёзную угрозу национальному единству, стабильности страны и является прямым ударом по армянской государственности.
Ночью с 25 на 26 июня был арестован глава движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян по делу о госперевороте. 28 июня был арестован и архиепископ Ширакской епархии Микаэл Аджапахян. Против него возбуждено уголовное дело по статьям о публичных призывах к захвату власти, нарушению территориальной целостности, отказу от суверенитета и свержению конституционного строя.